امروز:
جمعه 31 شهريور 1396
بازدید :
617
من برادري دارم كه حدوداً 32 ساله است. وقتي كه با من صحبت مي كند اعصابم خرد مي شود و دست و پايم شروع به لرزيدن مي كند سعي مي كنم كه عصبانيتم را كم كنم و خون سردي ام را حفظ كنم، اما نمي توانم. به نظر شما من چگونه رفتار كنم كه آرامش هم داشته باشم؟

مقدمه:
گاهي ممكن است بين برادر و خواهر ناسازگاري و عدم تفاهم وجود داشته باشد. برخي از علل ناسازگاري و عدم تفاهم از قرار زير است 1. اختلاف طبقه اجتماعي. 2. زورگويي يك طرف. 3. سوء تفاهم 4. اختلاف سنّي زياد 5. عدم توجه به روحيات دورة‌سني همديگر و از اين قبيل مسائل. به هر حال مشکل شما نوعي استرس است که در روابط با برادرتان دچار مي شود. در اين گونه موارد الگوي زير مي تواند در کنترل اين استرس ياريگر شما باشد:
الگوی مهار استرس ناشی از رابطه ناکارآمد
مهار استرس نوعي فرايند تصميم گيري به حساب مي آيد. اگر شما بتوانيد فرآيند تصميم گيري مناسب را با موفقيت پشت سر بگذاريد در حقيقت استرس را کنترل کرده ايد. براي غلبه بر استرس ناشي از يک رابطه بين فردي استرتژي هاي مختلفي وجود دارد‌. ما مي توانيم اين استراتژي ها را تحت عنوان سه روش اساسي ياد بگيريم :
- روش اول اينکه منبع استرس را تغيير دهيم:
- روش دوم اينکه از منبع استرس اجتناب کنيم:
- روش سوم اينکه آن را بپذيريم و در عوض 1. مقاومت خود را بالا ببريم و 2. ادراک خود را براي رسيدن به آرامش عوض می کنيم.
در روش اول منابع استرس را با تغيير برخي موارد تغيير مي دهيم: يادگيري روش حل مساله، ايجاد ارتباط مستقيم و يادگيري فنون  معمول وشايع کنترل استرس.
در روش دوم خود را از موقعيت استرس زا دور مي کنيد: براي اينکه انرژيتان را از دست ندهيد،گاهي لازم است از موقعيت استرس زا خارج شويد ويا قدم بزنيد، برادرتان را تنها بگذاريد و محل را ترک کنيد،"نه" بگوييد، اختيارات خودرا واگذار کنيد، اغماض(کم محلي) کنيد و ... .
در روش سوم خود را براي پذيرش بدني و ذهني استرس آماده کنيد،اين کار مستلزم تمرين مداوم است:
الف) بالا بردن مقاومت: از نظر بدني، از نظر ذهني، از جنبه اجتماعي و  از جنبه معنوي مقاومت خود را بالا ببريد. برخي روشهاي بالابردن مقاومت که نياز به تمرين دارد در نکات عمومي انتهايي مي آيد.
ب) ايجاد تغيير: تغيير روش تفکر خود که به واسطه آن موقعيت و خودتان را درک مي کنيد، تغيير انتظارات غير واقعي و باورهاي غير منطقي. براي شروع نکات عمومي زير نقطه خوبي است.
نکات کلی در بالا بردن مقاومت و ايجاد تغيير
1. گذشت: يكي از عواملي كه باعث تحكيم روابط مي شود گذشت است يعني اينكه سعي نكنيد جواب هر حرفي را بدهيد.
2. گفتگوي دوستانه
3. فكر نكنيد كه اگر جواب او را ندهيد باخته ايد هميشه «برنده ـ برنده» فكر كنيد[1] يعني بگوئيد من بايد طوري رفتار كنم كه برد با هر دوي ما باشد برخي از رفتارهايي كه به اصل برنده ـ برنده كمك مي كند از قبيل ايثار، تعاون، ناديده گرفتن، احترام به شخصيت ديگري، تمجيد از ابعاد و جنبه هاي مثبت شخصيت او و... است.
4. نزد ديگران نقاط ضعف او را بيان نكنيد در عوض با تعريف از نكات مثبت او سعي كنيد اعتماد ايشان را به خود جلب كنيد.
5. هرگز مستقيماً او را مورد انتقاد قرار ندهيد انتقاد به تعبير برخي بزرگان مثل جراحي روح است پس بايد بسيار دقيق بود.[2]
6. برخي از حرف هايت را در نامه برايش بنويس نامه اين خوبي را دارد كه مجال تأمل بيشتري به او مي دهد از او بخواهيد كه جواب شما را بدهد نظرش را در مورد شما بگويد اگر مي خواهيد او را نصيحت كنيد در قالب امر و نهي مطرح نكنيد از جملاتي مثل «آيا بهتر نيست كه»، «نظر شما چيست؟» «شايد بهتر باشد كه...» استفاده كنيد قبل از نقد اول از صفات مثبت او بگوئيد تا با آرامش بيشتري به سخنان شما گوش دهد يا آنها را بخواند، هيچ گاه در يك نامه يا يك گفتگو به بيان نقدها و نصيحت هاي متعدد نپردازيد.
7. محبت و دوستي خودتان را به برادرتان ابراز داريد و بگوييد كه دوست داريد با او صميمي تر باشيد و با گفتگو مشكلات خود را حل كنيد از او بخواهيد براي بهتر شدن و صميمي شدن رابطه هايتان راه حل هايي ارائه دهد.
8. از خود بپرسيد آيا به راستي حق با توست يا ايشان، اگر با ايشان است با تواضع حق را بپذيريد و اگر حق با شماست با رعايت مسائل فوق (انتقاد سالم، عدم تذكر بين جمع، نامه، بيان صفات مثبت، هديه، رعايت حجاب، ابراز دوستي، لبخند احترام به او بخاطر اينكه بزرگتر از شماست) زمينه ايجاد رابطه اي صميمي را فراهم كنيد تا او خود در روش اش تغييرات مثبتي ايجاد كند.
9. از فرصت هايي كه او آرامش دارد يا با شما صميمي تر است استفاده كنيد و سعي كنيد نكات اختلافي خود را مطرح كنيد و براي آن با كمك خانواده راه حلي پيدا كنيد (آرامش خود را قبل از صحبت حفظ كنيد، منطقي و عاقلانه سخن بگوئيد.)

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. روان شناسي رابطه، دكتر غلامعلي افروز، انتشارات نوادر.
2. آداب معاشرت با خويشاوندان، محمود ارگاني بهبهاني حائري، انتشارات پيام مهدي.

پي نوشت ها:
[1] . استفان كاوي، هفت عادت مردان مؤثر، گيتي قويدل، نشر البرز، ص 182 اقتباس.
[2] . شرفي، محمدرضا، جوان و نيروي چهارم زندگي، انتشارات سروش، چاپ دوم، 1380، ص 22 اقتباس.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :