امروز:
چهار شنبه 29 شهريور 1396
بازدید :
602
بنده پسر كوچك خانواده هستم و دو برابر بزرگتر دارم. به من خيلي كم توجهي مي شود و به پسر اول خيلي توجه مي شود. تا دعوايي پيش مي آيد، بنده تنبيه مي شوم. (البته نه تنبيه فيزيكي) لطفاً مرا راهنمايي كنيد؟ (بنده 14 سال دارم برادر اول 19 و برادر دوم 15 سال دارد، مادرم ليسانس و پدرم فوق ليسانس دارند).

گاهي در خانواده ها چنين مسائلي پيش مي آيد. گاهي به خاطر مسئله اي آرامش خانواده به هم مي خورد؛ امّا پس از مدتي دوباره خورشيد آرامش به خانواده خواهد تابيد. حال دوست گرامي به مطالب زير توجه كنيد.
1. كوچك ترين فرزند:
در نامه خود نوشته ايد كوچك ترين فرزند هستم. شما بايد به اين مسأله توجه داشته باشيد كه پدر و مادر به خاطر حساسيت هاي روحي و جسمي بچه هاي كوچك تر به آنها بيشتر توجه دارند و غالباً بچه هاي كوچكتر بخاطر اين كه فرزند آخر بوده اند و مورد محبت هاي ديگران قرار گرفته اند و با مهر و عشق آنها بزرگ شده اند حساس تر مي باشند. حال كه بزرگ شده ايد نوع محبت آنها به گونه اي ديگر شده است. شما مطمئن باشيد همانقدر كه شما بخاطر اين مسأله خود را ناراحت كرده ايد، پدر و مادرتان نيز بيشتر از اين نگران شما هستند و ناراحت اند كه چرا شما زودرنج شده ايد.
2. گفتگوي صميمانه:
شما كه به ما نامه نوشته ايد و مشكل خود را بيان داشته ايد، مطمئناً فردي منطقي هستيد. و اين، يك صفت بسيار مثبتي است كه در شما وجود دارد. شما مي توانيد با كمك همين صفت، مشكل خود را حل كنيد. پس از خواندن اين نامه پيش پدر ومادر خود برويدو از آنها بخواهيد كه توضيح دهند چرا اين مسأله پيش مي آيد. (البته با خونسردي و محبت) به آنها بگوئيد:" من دوست دارم اگر اشتباهي مرتكب مي شوم بدانم و آن را تكرار نكنم." همين طور مي توانيد جدا جدا در زمان هايي كه با برادران خود گرم هستيد از آنها بخواهيد براي شما توضيح دهند كه چرا شما اين طور فكر مي كنيد. با دقت به سخنان آنها كه از روي مهر است توجه كنيد. باور كنيد كه هيچ كس مثل آنها خوبي شما را نمي خواهند. آنها نيز از اين كه رابطه ها كدر مي شود ناراحت مي شوند. پس از شنيدن حرف هاي آنها در مورد گفته هاي آنها دقت كنيد. اگر آن عيب را در خود مي بينيد، تلاش كنيد آن را برطرف كنيد.
3. معذرت خواستن:
اگر اشتباهي مرتكب شده ايد، بر آن اصرار نكنيد. هر كس كه بر اشتباه خود اصرار كند و لجاجت به خرج دهد، از محبوبيت خود مي كاهد. امّا اگر فردي اشتباه خود را بپذيرد و از ديگران بخاطر اينكه عيب هاي او را گوشزد كرده اند تشكر كند، در نزد آنها فردي محترم و عزيز مي شود. اين نكات به شما كمك مي كند كه در اجتماع در روابط بين دوستانتان و مردم نيز فردي موفق ظاهر شويد.[1] چرا كه خانواده، تمريني براي ظاهر شدن در جامعه است. كسي كه صفات خوب خود را در خانواده اش رشد دهد و صفات منفي خود را در آنجا شناسايي كند، خيلي خوب مي تواند روابط اجتماعي و معاشرت هاي پسنديده اي داشته باشد.
4. گذشت و چشم پوشي:
اگر دوست داريد نزد پدر و مادر و برادرتان بزرگ شويد و مورد علاقه آنها باشيد، اهل گذشت باشيد. حضرت علي ـ عليه السلام ـ مي فرمايند: با چشم پوشي از چيزهاي كوچك خود را بزرگ كنيد و بر قدر و منزلت خود بيفزائيد.[2]
5. تنبيه:
يكي از امتيازات خانواده شما داشتن پدر و مادري فرهنگي و اهل علم است. آنها به مسائل خانواده و حساسيت هاي تربيتي آگاهي دارند. به همين خاطر است كه آنها از تنبيه فيزيكي استفاده نكرده اند و نمي كنند. آنها شما را به گونه اي تربيت كرده اند كه احساس شخصيت كنيد، منطقي باشيد، خطاهاي خود را بپذيريد و اگر اشتباهي از پدر و مادرتان ديديد، بتوانيد به راحتي با آنها بيان كنيد. مطمئن باشيد پدر و مادري مثل پدر و مادر شما از سخنان شما به گرمي استقبال مي كنند.
پس در فرصتي مناسب با آنها سخن بگوئيد. و بدانيد يكي از توصيه هاي مهم مشاوران به خانواده ها اين است كه گفتگوي صميمانه داشته باشند. اين گفتگوها باعث مي شود كه نيازهاي افراد مشخص شود، سوء تفاهم ها برطرف شود و مهرو محبت به يكديگر اظهار گردد و بهشت تفاهم در خانواده پديد آيد.

حرف آخر:
همانگونه كه بيان شد شما مي توانيد با كمك اين راهنمايي ها و توانايي هاي خود، مشكلات را حل كنيد. برخي مشكلات به خود شما باز مي گردد كه صادقانه بخواهيد براي شما توضيح دهند و آنها را برطرف سازيد تا در جامعه نيز روابط خوبي با ديگران داشته باشيد. (تمرين اجتماع پذيري) اگر حس مي كنيد پدر و مادرتان در اشتباه اند، در فرصتي مناسب با آنها گفتگوي صميمانه داشته باشيد و مسائل خود را به آنها بازگو كنيد. با گذشت، احترام و رفتار مؤدبانه به محبوبيت خود بيفزائيد. مراقب باشيد در زمان هاي حساس (درس خواندن و...) با برادران خود شوخي نكنيد چرا كه آنها مشغول كار خود هستند. از آنها بخواهيد روزانه در وقت معيني با شما بازي، سرگرمي و تفريح داشته باشند. اين كار باعث مي شود كه محبت بين شما زيادتر شود و با روحيات همديگر بيشتر آشنا شويد. در آخر اين را بدانيد كه فرزندان آخر غالباً مورد توجه و مهر بقيه هستند اگر چه ممكن است آنها در ظاهر اين مهر را نشان ندهند.

پي نوشت ها:
[1] . محدثي، جواد، اخلاق معاشرت، بوستان كتاب، چاپ پنجم، 1382، ص 306، (اقتباس).
[2] . شرفي، محمدرضا، خانواده و متعادل، انجمن اولياء و مربيان، 1372، ص 146.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :