امروز:
چهار شنبه 26 مهر 1396
بازدید :
1026
امور مالي و وجوه شرعيه
در اواسط سال شصت و يك، حضرت امام، اينجانب را احضار فرمودند كه با اتفاق حجج اسلام آقايان رسولي و صانعي به محضرشان شرفياب شديم. حضرت امام بعد از بيان مقدمه اي دستور فرمودند: شما سه نفر مسئول حساب و كتاب وجوه شرعيه هستيد و بايد تمام مسائل مربوطه به اطلاع و توسط شما انجام گيرد.
سپس تمام وجوه نقدي و چكهاي مربوط به وجوه شرعيه را كه نزدشان بود تحويل دادند و بلافاصله يك حساب جاري در بانك صادرات جماران به نام سه نفر افتتاح گرديد و كليه وجوه به حساب مذكور انتقال يافت. و تمام پرداختهاي با حواله حضرت امام و تنظيم اسناد مربوطه به طور دقيق انجام مي گرفت.
اين روال تا رحلت حضرت امام و تحويل موجودي حساب مذكور به شوراي مديريت حوزه علميه قم ادامه يافت. همچنين در سالهاي اخير بر حسب دستور حضرت امام يك حساب ارزي به نام حضرت امام و حق امضاي اينجانب همراه با يكي از دوستان ديگر در يكي از شعب بانك افتتاح و ضمن ثبت و ضبط دقيق كليه دريافتهاي ارزي كه بابت وجوه شرعيه براي حضرت امام واصل مي شد، تمام پرداختها با دستور حضرت امام و امضاي دو نفر انجام مي گرفت كه باقيمانده اين وجوه نيز بعد از رحلت آن حضرت و برحسب وصيت شان تحويل شوراي مديريت گرديد.
همانگونه كه پيشتر اشاره شد، زمان انجام كارهاي مربوط به امور مالي و وجوه شرعيه و مهر قبوض از چند دقيقه بعد از ساعت 8 صبح شروع مي شد و در آغاز، به جز روزهاي جمعه در تمام ايام هفته اين برنامه انجام مي شد. ولي به مرور زمان پنجشنبه ها و سپس شنبه ها و چهارشنبه ها نيز حذف شده و در اين اواخر با آن كه كارها و تعداد قبوض بيشتر شده بود، اين برنامه فقط در روزهاي يكشنبه و دوشنبه و سه شنبه انجام مي گرفت.
شكل انجام كارها به اينگونه بود كه در آغاز جناب آقاي رسولي، سئوالات و استجازات را مطرح مي كرد و همزمان حضرت امام مهر مباركشان را كه هميشه در جيب جليقه شان بود، به اينجانب مي دادند و آقاي صانعي قبوض را كه قبلا نوشته شده بود ورق مي زدند و حقير آنها را مهر مي كردم. بعد از چند دقيقه كه سئوالات آقاي رسولي تمام مي شد، ايشان كار ورق زدن قبوض را تحويل مي گرفت و در حالي كه به سرعت ورق مي زد اينجانب كار مهركردن بقيه را ادامه مي دادم. عمده صرف وقت در محضر امام، مهر كردن قبوض بود كه علي رغم ازدياد روز افزون آن، به تدريج در اثر تكرار و ممارست در اين كار سرعت عمل فوق العاده اي پيدا كرده بوديم و در كمترين زمان ممكن بيشترين قبض را مهر مي كرديم. و اين يكي از دلايل تقليل روزهاي هفته و ساعت كار در محضر امام بود.
حضرت امام متناوبا و در ضمن آن كه در آن حال مشغول مطالعه گزارشها مي شدند روي مهر شدن قبوض نيز نظارت داشتند و مكررا متوجه شدم كه ايشان با دقت به كار ما نگاه مي كنند. سرعت عمل در مهر زدن قبوض به حدي بود كه توجه حضرت امام را به خود جلب كرده بود و حاج احمد آقا نقل كرد كه حضرت امام دوبار اين نكته را به من يادآوري فرمودند.
محمد حسن رحيميان - در سايه آفتاب، ص 188
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :