امروز:
سه شنبه 28 شهريور 1396
بازدید :
663
طرز رفتار صحيح عروس با مادرشوهرش را توضيح دهيد؟

رفتار صحيح عروس با مادرشوهر
سؤال دقيقي مطرح كرده ايد سؤالي كه اگر عروسان در زندگي خود به آن توجه كنند و راههاي آن را ياد بگيرند بهشت تفاهم و نشاط را با آن به خانه خود دعوت كرده اند. حال با هم نكات كليدي ارتباط صميمانه عروس با مادرشوهر را مرور مي كنيم.
1. عشق مادرانه: عروس بايد متوجه باشد كه قبل از اينكه به خانه شوهرش بيايد رابطه مادر و پسرش صميمي بوده ولي پسر پس از ازدواج به خاطر مسائل زندگي جديد و گرفتاريهاي شغلي كمتر مي تواند به مادرش سر بزند و از او احوال پرسي كند اگر مادر شوهر از اين نكته مهم غافل باشند مي تواند، اين امر منجر به كدر شدن رابطه او با عروس شود او گمان مي كند كه عروسش نمي گذارد پسرش به او سر بزند پس عروس بايد از شوهرش بخواهد بيشتر از گذشته به خانواده اش سر بزند و از حال آن ها جويا شود.
2. بيگانه نيست: اگر عروس توجه كند كه مادرشوهر او از محبوب ترين افراد زندگي شوهرش هست و سلامت و شادي مادر نقش مثبت در زندگي، شغل و روحيه هسمرش دارد ديگر به او به چشم بيگانه نگاه نمي كند بلكه سعي مي كند با ترفندهاي مختلف (هديه، لبخند، گفتن نكات مثبت، عدم عيب جوئي، استفاده از تجربه هاي زندگي، گذشت از اشتباهاتش و...) دل او را بدست آورد.
3. نجواو زمزمه: عروس نبايد جلوي مادرشوهر در گوش شوهرش سخن بگويد از اين كار (زمزمه و نجوا) باعث مي شود كه مادرشوهر به آنها بدبين شود و گمان كند كه عروس بدي مادرشوهر را مي گويد. و نجوا طبق نظر قرآن از عمل شيطان است.
4. شفاف سازي: عروس مي تواند با ابراز محبت صميمانه خود به مادرشوهر اعتماد او را به خود جلب كند به گونه اي كه افرادي كه با عروس دشمني دارند و يا قصد به هم زدن روابط صميمي آنها را دارد نتوانند با سخنان خود رابطة بين آنها را به هم بزند.
5. احترام به اقوام او: مسلماً اقوام نزديك انسان براي او عزيز و دوست داشتني هستند اگر عروس در برخوردهايش با اقوام مادرشوهر مهربان باشد. مطمئناً نظر مثبت او را به خود جلب كرده و اقوام او نيز خود مدافع عروس مي شوند و از رفتار پسنديده او تعريف و تمجيد مي كنند.
6. ياد گرفتن شيوه هاي جلب محبت: (مثل گذشت، صداقت، نقدپذيري، توقعات مناسب نه بي جا، داشتن خوش بيني، حل اختلاف خود و شوهر در خانه خصوصي خود، خرج نتراشيدن براي شوهر، حفظ اموال شوهر، عدم توجه به دخالت هاي افراد بيگانه، مقايسه نكردن، انتقاد به سبك بسيار محترمانه و خيلي دقيق و ظريف، دستور ندادن، تواضع، تبسم،[1] پرهيز از احترام رياكارانه، انصاف، وفاداري، هديه، نرمي در گفتار، دعا، صله رحم، و... هر كدام از اين نكات جاي توجه و دقت دارد فقط كافي است طبق برنامه پيش رفت و اثرات مثبت آن را مشاهده كرد تنها كافي است براي نمونه چند روزي امتحان كنيد.
8. احترام به شوهر: عروس نبايد هرگز نزد مادرشوهر به فرزندش رفتار و گفتار تند و غيراخلاقي نشان دهد هرگز او را با صداي بلند صدا نزند، سر او داد نزند و به گونه اي با او (چه در خانه و چه نزد ديگران) برخورد كند كه خود شوهر براي مادرش از روابط صميمي و زندگي بانشاط خود با مادرش سخن بگويد.
9. تذكر شوهر: اگر مادرشوهر اشتباهي دارد بهتر است پسرش با او محترمانه سخن بگويد و روابط صحيح را به او القاء كند و با ترفندهاي مختلف جلوي او را بگيرد كه باعث دخالت هاي بي جاي او در خانه خصوصي آنها نشود اما هرگز زماني كه او عصباني است با او بحث نكند و جواب تندي او را با تندي ندهد بلكه در فرصت مناسب مثل وقتي كه مادرشوهر آرامش دارد و زمينه مساعد است او را آگاه كند.
10. تربيت فرزند: نوه ها بايد طوري تربيت شوند كه با مادربزرگشان (مادرشوهر و غيره) مؤدبانه برخورد كنند تربيت صحيح آنها و برخورد بسيار مؤدبانه با فرزندان مي تواند خود مشوق مادرشوهر باشد براي تفاهم بيشتر.
11. روز مادر: براي روز مادر حتي المقدور هديه اي در شأن او و متناسب با وضع اقتصادي خود براي مادرشوهر تهيه نمايد.
12. اطلاع رساني: عروس و شوهر او مي توانند با تقويت روح ايمان توجه به اهل بيت، زيارت هاي اماكن مشرفه و نوراني ائمه و امام زاده ها شركت در مراسم ديني، تهيه نوار سخنراني درباره روابط مخصوصاً روابط خانوادگي، ديدن برنامه هاي مشارو تلويزيوني، بيان آمار و علل طلاق ها و اختلاف و... . اطلاعات ديني، فرهنگي و... را در خود و مادرشوهر تقويت كنند مسلماً اين امر خود يك نيروي دروني مفيد و سازنده اي خواهد شد كه در زندگي و روابط آنها مؤثر و مفيد واقع مي شود.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. سيري در مسائل خانواده، حبيب الله طاهري، مركز چاپ و نشر سازمان تبليغات.
2. اخلاق در خانواده، سيدعلي اكبر حسيني، انتشارات اسلامي.
3. ديدن و شنيدن سخنراني و مشاوره، روان شناسي، در مورد تلويزيون و راديو (استاد راشد يزدي، هزار راه نرفته، برنامه خانواده).

پي نوشت:
[1] . حضرت علي ـ عليه السلام ـ مي فرمايند الباسةُ حبالة المودّة، خوش رويي دام دوستي است.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :