امروز:
سه شنبه 25 مهر 1396
بازدید :
641
والدين همسرم به رغم محبت هاي ما كارشكني مي كنند، اهل عيش و نوش اند، باعث بدبختي همسرم در گذشته شده اند و من شوهر سوم ايشان هستم ... كه بخاطر سختي او و بر خلاف اجازه پدر و مادرش با او ازدواج كردم ... آنها حتي در بيماري هاي شديد روحي دخترشان (همسر) به او كمكي نكردند ... و من با اين همه سي سال است با روحية خدايي با همسر و فرزندانم در مقابل آنها زندگي مي كنم و ...؟

مقدمه:
قرآن شريف صحنة زندگي را ميدان آزمايش و امتحان تشبيه كرده و فرموده در اين امتحان مشخص مي شود چه كسي خوب مي درخشد.[1] و چه كسي نمرة‌ قبولي نمي گيرد و در امتحان الهي مردود مي گردد شكر خدا شما برادر بزرگوار امتحانات زيادي را پشت سر گذاشته ايد. و در هركدام بهتر از ديگري درخشيده ايد بدانيد كه عنايت و توجه حق بدرقه راهتان است و در اين مسير زندگي ياريگري قلب مهربانتان است اگر در زندگي شما سختي هاي زيادي بوده در عوض خداوند مهربان قلبي رئوف، گامي استوار، صبر و استقامت، اعتماد به نفس، سلاح دعا و توكل به خودش را نيز به شما بخشيده است صفاتي كه در فراز و نشيب هاي زندگي به شما كمك مي كند و به قلب شما آرامش مي دهد.
آيا تا به حال فكر كرده ايد كه چه چيز باعث شده مدت سي سال به اين زندگي خداپسندانه ادامه دهيد؟ بد نيست به برخي از اين عوامل اشاره كنيم. اميدواريم كه با شناسايي بهتر اين توانايي ها و عميق تر كردن آنها به زندگي خود آرامش، بيشتري بخشيد.
1. اهتمام به مخلوق خدا: توجه به نيازهاي مادي و معنوي بندگان خدا مورد توصيه و توجه ائمه ـ عليهم السّلام ـ و قرآن شريف است و اين امر همان چيزي است كه باعث شد شما با اين زن ازدواج كنيد و او را از رنج ها و محنت هايش نجات دهيد.
2. حفظ آبروي مؤمن: در زندگي شما صفات برجسته انساني زيادي وجود داشته يكي از آنها حفظ آبروي يك زن و مرهم گذاشتن بر داغ هاي اوست داغهايي كه بر اثر بي توجهي والدين به او رسيده بود. حفظ آبروي مؤمن يكي از صفات مردان الهي و از انفاق هاي مستحب و مورد تأكيد علماء اخلاق است.[2]
3. صبر و تحمل: صبر و تحمل شما در اين برخوردهايي كه اشاره نموديد قابل تحسين است و در واقع نعمتي الهي است كه به شما بخشيده شده است، قدر اين گوهر را بدانيد و خداي را شكر گذار باشيد.
4. پرستاري از همسر بيمار: در روايات ما توصيه هاي زيادي به رعايت حال همسر شده است و از مردان خواسته شده كه آنها را كمك كنند و اين مردان ثواب زيادي نصيبشان (اجر شهيد) مي شود.
5. صله رحم: شما آن قدر بزرگوار هستيد كه جواب بدي آنها را با بدي نداده ايد و اين امر در واقع سيرة ائمه ـ عليهم السّلام ـ بوده كه با افراد مختلف كريمانه برخورد مي كردند و با كساني كه از آنها مي بريدند رابطه ايماني و عاطفي برقرار مي كردند.
6. عفو و گذشت: ايمان قوي شما باعث شده كه بتوانيد از سر تقصيرات آنها بگذريد و بجاي بدي آنها به آنها خوبي كنيد. عفو و گذشت و عدم توجه به مسائل گذشته نيز موهبتي الهي است، شما در واقع با عفو و بخشش، خود را از نظر معنوي بيمه كرده ايد، رضايت خداوند را خريده ايد و تا حدودي آنها را رام كرده ايد. از سوي ديگر ايمان، دعا، نيايش و گذشت، سرمايه هايي هستند كه به بهداشت رواني و حتي جسماني افراد مؤمن كمك مي كند فقط كافي است تأملي كنيد. ببينيد آيا اگر عنايت و توفيق الهي شامل حال شما نبود مي توانستيد اين گونه خوب در صحنه هاي امتحان الهي بدرخشيد.
توصيه هايي به شما و همسرتان:
1. صفات خوب خود را كه در بالا به آنها اشاره كرديم در خود تقويت كنيد، اين صفات علاوه بر اين كه باعث روابط خوب شما مي شود موجب آرامش و شيريني زندگي شما نيز مي گردد.
2. صله رحم خوب است امّا اگر اذيت مي شويد مدت آن را بسيار كم كنيد مثلاً چند دقيقه اي بنشينيد و يا تلفني بزنيد، در عوض افراد مؤمني را پيدا كنيد كه داراي صفات خوب انساني باشند و با آنها رفت و آمد كنيد. اين معاشرت ها به زندگي رونق مي بخشد و مقداري از ناراحتي ها را كم مي كند. (به ياد داشته باشيد كه علماء بزرگ اخلاق فرموده اند: اكرام و گرامي داشتن مردم به اندازه اي بايد باشد كه آنها لياقتش را دارند و هر قدر فردي از جادة بندگي خارج شود كمتر شايستة اكرام و عزت مي گردد).[3]
3. همسرتان در اين امر سختي عاطفي و روحي زيادي كشيده اند سعي كنيد بيشتر روحيه او را تقويت كنيد. با هم به اماكن زيارتي برويد و در مراسم دعا شركت كنيد. دعا به ما آرامش مي دهد، دست ما را به دامن و پايگاه امن الهي مي رساند و داغ ها و عقده هاي روحي ما را پالايش مي كند از طبيعت سرسبز نيز بهره ببريد.
4. اوقات فراغت خود را پر كنيد و ذهن خود را با مطالعه، ذكر، گفتگوهاي صميمي با افراد نزديك پر كنيد.
5. براي خانواده همسرتان دعا كنيد و از خداوند بخواهيد كه جرعه‌هاي گواراي هدايت را به آنها بچشاند چرا كه در واقع تن دادن به لذت هاي آني و زودگذري كه در پي هلاكت و شقاوت است جز بدبختي چيزي برايشان ندارد و اين دعا يك نوع خدمتي است كه از شما ساخته است. صفات خوب و برخورد هاي انساني شما حتماً اثر بخش است و شايد اگر اينها نبود وضع معنوي آنها به مراتب بدتر از اين بود.
تا تواني به جهان خدمت محتاجان كن
به دمي يا درمي يا قلمي يا قدمي
6. به همسرتان دل داري بدهيد، او حتماً به خاطر رفتار بد والدينش نسبت به شما احساس شرم مي كند و از گذشته خود احساس خوبي ندارد، به او مژدة‌ رحمت الهي را بدهيد چرا كه او گرفتار ندانم كاري هاي پدر و مادرش شده است و تقصيري در تلخي هاي گذشته اش نداشته و خداوند از روي لطفش همسري مهربان به او عنايت كرده، پس كريمانه تر بگذاريد او در كنار شما احساس راحتي بيشتري كند و شما را تكيه گاه أمن خود بداند و اين، زندگي و حيات دوباره اي به او مي دهد.
7. فضاي معنوي خانه و خانواده را بيشتر كنيد سعي كنيد اگر برايتان مقدور است در جلسات دعا و معنوي شركت كنيد و اگر نمي توانيد نوار يا سي دي از اينگونه جلسات تهيه كنيد و روزانه قسمتي از آن را (كم ولي مداوم و روزانه) همراه با همسرتان گوش كنيد.
در آخر توصيه مي كنيم آنچه كه در زندگي شما مهم است حفظ زندگي خودتان است اگر به آن ضربه شديد مي خورد رابطة خود را با آنها به حداقل برسانيد.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. زندگي موفق (رازهاي خوب زيستن)، عباس رحيمي، نشر جمال.
2. خانواده متعادل، دكتر محمدرضا شرفي، نشر انجمن اولياء و مربيان.

پي نوشت ها:
[1] . ملك/2 الذي خلق الموت و الحيوة لِيبلوكم ايپكم احسنُ عملاً.
[2] . قمي، عباس، خلاصه معراج السعاده، موسسه در راه حق، 1370، ص102.
[3] . خلاصة معراج السعاده، ص 117 با كمي تغيير.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :