امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
753
لطفاً چند راه براي جلوگيري شهوت در خواب (احتلام) بيان كنيد؟

لازم است براي پاسخ به سؤال توجه خواننده را به چندين مقدمه جلب كنم تا بحث از زاويه‌هاي مختلف براي شما روشن گردد.
مقدمة اول: يكي از معيارهاي شروع دورة بلوغ از نظر شرعي احتلام شبانه است در توضيح المسائل مراجع براي بلوغ چندين نشانه ذكر شده است از جمله: 1ـ بيرون آمدن مني 2ـ روئيدن موي خشن بالاي عورت و پايين شكم 3ـ كامل شدن 15 سال قمري و براي اينكه بلوغ تحقق پيدا كند ظاهر شدن هر سه علامت ضرورت ندارد بلكه با پديدار شدن يكي از آنها بلوغ حاصل مي‌شود پس اگر جواني از خود مني ببيند، هر چند به سن بلوغ (15 سال قمري) نرسيده باشد، بالغ است و بايد به تكاليف شرعي عمل نمايد.[1]
مقدمه دوم: كسي كه مي‌داند مني از او خارج شده يا مي‌داند آنچه بيرون آمده مني مي‌باشد جنب است و بايد غسل كند چه در خواب باشد چه بيداري.
مقدمه سوم: نشانه‌هاي مني سه قسم است. 1ـ با شهوت بيرون آيد. 2ـ با فشار و جستن بيرون آيد. 3ـ بعد از بيرون آمدن بدن سست شود.[2]
حال با توجه به مقدمه‌هاي بالا توجه شما را به چند نكته جلب مي‌كنم.
نكته اول: احتلام شبانه يك فرآيند فيزيولوژيكي است كه نشانه سلامت و بلوغ است با ورود به دنياي جديد رشد نوجوانان متوجه احتلام شبانه خود مي‌شوند و اين بخاطر اين است كه غدة هيپوفيز با ترشح هورمون‌هاي جنسي اين غده را از خواب بيدار مي‌كند و به كار وامي‌دارد. فاصله احتلام‌ها در نوجوانان بالغ در حالت طبيعي هر يكي دو هفته يك‌بار است[3]. ولي مزاج‌ها، مناطق، نوع غذاها، مجالست‌هاي مختلف، شنيدن‌ها، لمس كردن‌ها و... در تسريع و يا تأخير اين امر مؤثر است.
نكته دوم: احتلام‎هاي پياپي و مكرر اگر به مدت طولاني به فاصله هر روز يكبار و يا هر روز باشد آژير خطر و ناراحتي جدي است.[4]
نكته سوم: احتلام شبانه يكي از نشانه‌هاي بلوغ و رشد جسمي و رواني نوجوانان است اما كيفيت آن در جوانان فرق دارد نوجوان يا جواني كه در احتلام او شهوت به فرد معيني انعكاس مي‌يابد بايد در روابط روزانه خود تجديد نظر كند. نوع نگاه‌ها، صحبت كردن‌ها، لمس كردن‌هاي خود را كنترل كند. اسلام براي اين كه ما را از انحرافات جنسي حفظ كند در مورد نگاه‌ها و كارهايي كه در آن لذت غير مشروع است توصيه‌هايي فرموده است كه رعايت اين دستورات سلامت روحي، رواني و بدني را تضمين مي‌كند.
حرف آخر: در بحث بالا به شما دوست عزيز گفتيم كه احتلام شبانه يك امر طبيعي است و نبود آن مشكل و بيماري است اما از طرف ديگر احتلام‌هاي مكرر و پياپي خود نيز نشان از بيماري‌هاي جسمي و فيزيولوژيكي و روحي،‌ رواني دارد كسي كه نگاه خود را كنترل نمي‌كند در روابط محرم و نامحرمي كه در چهارچوب شرع بيان شده است حركت نمي‌كند، با جنس مخالف شوخي‌هاي ركيك مي‌كند، فيلم‌هاي مبتذل سكسي و نيمه سكسي تماشا مي‌كند، رمان‌هاي عشقي و جنسي مي‌خواند، پاي صحبت‌هاي دوستان ناباب مي‌نشيند، جك‌هاي سكسي و... گفت و شنود مي‌كند و در يك كلام مهار تفكر، نگاه، رفتار، شنيدن‌ها و لمس كردن‌هايش را از دست داده است. دچار احتلام‌هاي پياپي مي‌شود.
احتلام‌هايي كه خبر از بيماري روحي و جسمي او مي‌دهد احتلام‌هايي كه در آينده‌اي نزديك مي‌تواند براي او آسيب‌هاي جدي مذكور را به ارمغان بياورد پس كسي كه دچار احتلام‌هاي مكرر شده بايد به نكات ذيل توجه كند.
1ـ از پوشيدن لباس‌هاي تنگ و چسبيده به بدن اجتناب كند.[5] و رختخواب نبايد بيش از حد نرم و لطيف باشد.
2ـ از فكر كردن و تصور و تخيل جنس مخالف و مسائل جنسي خودداري كند.[6]
3ـ از نگاه كردن به تصاوير و فيلم‌هاي تحريك كننده و لباس‌ جنس مخالف جداً پرهيز كند.[7]
4ـ خوردن غذاهاي محرك و داراي كالري زياد مانند خرما،‌ پياز،‌فلفل و ... را به حداقل برساند.[8]
5ـ براي تعديل نيروي جنسي خود حتماً ورزش و تحرك جسماني و كار فيزيكي و بدني را در زندگي روزمره خود لحاظ كند.
6ـ از سخن گفتن، نگاه، شوخي كردن با افرادي كه متوجه مي‌شويد قصد لذت در آن است خودداري كنيد.
7ـ قبل از خواب وضو بگيريد و برخي از دعاها يا ذكرها را بگوييد.
8ـ اين دعا را بخواند: اللهّمَ اِنّي اَعُوذُ بكَ منَ الأحتلام و مِن سُوءِ الأحلامِ و مِنْ اَنْ يَتلاعَبَ بِيَ الشيطانُ في اليقَظَةِ و اَلمنامِ[9]؛ خدايا از احتلام،‌ از خواب‌هاي بد و شهوت انگيز و از اينكه شيطان در خواب و بيداري مرا به باز‌ي‌هاي گناه‌آلود بگيرد به تو پناه مي‌برم.

پي نوشت ها:
[1] . فلاح‌زاده، محمد حسين، آموزش فقه، دفتر نشر الهادي، 1379، درس 10.
[2] . همان درس 10.
[3] . قائمي، علي، دنياي بلوغ، تهران، نشر اسپير، ص 227 با كمي تغيير.
[4] . همان، ص 227.
[5] . خود ارضايي يا ارضاي انحرافي جنسي بحث درمان.
[6] . همان.
[7] . همان.
[8] . همان.
[9] . قمي، عباس، مفاتيح الجنان.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :