امروز:
جمعه 31 شهريور 1396
بازدید :
750
شهوت‌ جنسي جوانان در صورتي كه شرايط ازدواج چه موقت و چه دائم وجود نداشته باشد چگونه قابل كنترل است و اگر انسان بدان دچار شد چگونه قابل علاج مي‌باشد؟

در جواب پاسخ شما ابتدا بايد اشاره كنیم كه در ساختمان وجود آدمي غريزه‌هاي مختلفي است كه زيباترين ساختارها را ايجاد كرده است. رعايت آموزه‌هاي ديني هر كدام از آن‌ها را به اختيار و فرمان كامل انسان در مي‌آورد و اگر به همه آنها خوب عمل شود، آدمي تا بي‌نهايت رشد و بالندگي، بال عزت خواهد گشود. يكي از اين غريزه‌ها هم غريزة شهوت است. غريزه‌اي كه از يك طرف توانسته نسل انسان را از حضرت آدم ـ عليه السّلام ـ تا به امروز استمرار دهد و از طرف ديگر عوامل ايجاد محبت و تفاهم بين همسران بوده است و در فقط مقابل عامل بسياري از جنايت‌ها و لغزش‌ها بوده است. برخي از مردم تلاش كرده‌اند اين غريزه را نابود كنند و برخي كاملاً در آن غرق شده‌اند. ولي اسلام، هرگز رأي به نابودي آن نداده است بلكه از انسان خواسته بر شهوت خود مسلط باشد و در موقع مناسب و از راه حلال آن را ارضاء كند.[1] در اين نوشتار در تلاش هستيم راه‌هايي ارائه كنيم تا به نحوي تسلّط‌مان بر اين غريزه بيشتر شود و به جاي اينكه او ما را هدايت كند، ما بر او مسلّط شويم. إن شاء الله. براي اين كار از دو راه وارد مي‌شويم و مشكل را از دو راه «شناختي» و «رفتاري» از پيش رو بر مي‌داريم.

راه اول: راه شناختي.
در بسياري از موارد با تغيير شناخت، رفتار انسان هم عوض مي‌شود. كودك در اوائل زندگي هر چه را به دست آورد در دهانش مي‌گذارد اما با كامل شدن عقلش و فهميدن مفهوم خطر و اين‌كه بعضي چيز‌ها ضرر دارد قطعاً چنين كاري نمي‌كند و اشياي كثيف را به دهانش نمي‌برد. انسان بزرگ هم اگر از عواقب و خطرات شهوت‌راني باخبر نباشد به راحتي به دنبال آن مي‌رود اما با دانستن ضررهاي آن (دنيوي و اخروي) مطمئناً از آن پرهيز مي‌كند انسان‌ها طبيعتاً منفعت طلب و خطرگريز هستند براي اينكه شناختمان تغيير كند به چند حديث توجه مي‌كنيم:
پيامبر اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمودند: هر گاه كسي لواط كند، عرش خدا به لرزه درآيد و خداوند او را لعنت و غضب فرموده و جهنم را برايش آماده مي‌فرمايد و موطي (كسي كه با او لواط كرده‌اند) را در كنار جهنم نگه مي‌دارد تا خلايق از حساب فارغ شوند، پس او را در جهنم مي‌اندازند و در طبقات دوزخ هميشه معذب خواهد بود.[2]
رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ مي‌فرمايد: علي جان، زنا شش ويژگي دارد: سه تاي آن در دنيا و سه تاي آن در آخرت است. زنا باعث مي‌شود ارزش و عظمت شخص نابود گردد و به سوي فنا و نابودي كامل پيش رود. و رزق و روزي او قطع شود زنا باعث فقر و بي‌بركتي در تمام عمر مي‌گردد؛ و باعث مي‌شود ناموس خودش به زنا گرفتار شود؛ در اثر زنا، مرگ ناگهاني و زلزله همه جا را فرا مي‌گيرد.[3]
از امام صادق ـ عليه السّلام ـ نقل شده كه فرمودند: خداي متعال سه عذاب بزرگ را براي سه گروه بدكار قرار داده است: اولاً در روز قيامت خداوند به آنها با نگاه رحمت نمي‌نگرد؛ ثانياً: آنها را از گناه پاك نمي‌سازد؛ ثالثاً: براي هر كدام از آنها عذابي دردناك مهيا است. گروه اول كساني هستند كه ريش‌هاي سفيدشان را مي‌كنند؛ گروه دوم كساني‌اند كه استمناء و خودارضائي مي‌كنند؛ گروه سوم كساني كه مورد لواط قرار مي‌گيرند.[4]
اين چند حديث به عنوان نمونه اي بود براي شناخت علاوه بر اين كه در زمينه انحرافات جنسي و شهوت‌راني آلوده به گناه احاديث بسياري وارد شده و نشان‌گر گرفتاري‌ها و عذاب‌هايي در دنيا و بدتر از آن گرفتاري‌هاي سختي در آخرت است. اگر ما به اين فكر كنيم كه لذت يك عمل شهوت‌آلود بسيار كوتاه است ولي عواقب آن (مثل مرگ ناگهاني، رسوايي در دنيا، كم شدن روزي و ...) بسيار دردآور و عواقب آخري آن بسيار وحشتناك و طولاني، قطعاً به فكر مي‌افتيم كه دست از گناه و انحراف برداريم.

راه دوم: راه رفتاري
در اين قسمت به اموري مي‌پردازيم كه انجام آنها باعث مي‌شود شهوت كمتر به ما حمله كند و ما عادت‌هاي خود در اين زمينه را ترك كنيم:
1. برنامه ريزي براي كار مداوم:
 در دوران جواني، انرژي و نيروي فوق‌العاده‌اي داريم كه اگر به صورت مطلوب از آن استفاده نشود با توجه به شرائط سني، در قالب امور جنسي و شهواني ظاهر خواهد شد. كار مداوم موجب تعادل جسم و روان است و موجب مي‌شود نيرو و انرژي جوان قبل از آن كه به چربي‌هاي اضافي تبديل گردد و اختلالاتي در ساز و كار اندام‌هاي بدن ايجاد گردد، از طريق سوخت و ساز مفيد و سالم به مصرف برسد.[5]
2. ورزش كردن: ورزش علاوه بر آنكه مثل كار كردن انرژي را خوب و مطلوب مصرف مي‌كند باعث بالا بردن نشاط و اعتماد به نفس مي‌شود و داشتن برنامة ورزشي منظم حلّال بسياري از مشكلات ناخواسته است.
3. دوري از محيط آلوده و ناسالم: منظورمان از محيط آلوده تمام چيزهايي است كه در اطراف ما وجود دارد و مي‌تواند به نحوي ما را به طرف انحراف بكشاند. عكس يا مجله‌هاي مستهجن، فيلم‌هاي نامناسب، افراد فاسد، زنان بدحجاب، استفاده نادرست از اينترنت و خلاصه از هر چيزي كه در اطراف ما وجود دارد و مي‌تواند ابزاري براي شعله‌ور شدن شهوت ما باشد بايد دوري كرد.
4. شناسايي زمان‌ها و مكان‌هاي مخرّب: اگر به گذشته خوب نگاه كنيم متوجه مي‌شويم در برخي زمان‌ها و يا در برخي مكان‌ها بيشتر زمينة آلوده شدن به گناه وجود دارد لازم است آنها را بشناسيم و سعي كنيم از آن زمان‌ها و مكان‌ها دوري كنيم و يا لااقل با داشتن برنامه‌اي مناسب به خوبي از آنها بگذريم. مثلاً يكي از زمان‌هاي خطرناك لحظات قبل از خواب است. اگر انسان در رختخواب بيدار بماند معمولاً سيلي از خيال‌ها و خيال‌پردازي‌ها به سوي او هجوم مي‌آورند كه مطمئناً همة آن خيال‌ها مثبت نيست پس بهتر است زماني به رختخواب برويم كه مطمئن هستيم به خاطر خسته بودن زود مي‌خوابيم و فاصلة بين رفتن به رختخواب و خوابيدن را به ذكرهايي مشغول باشيم كه سفارش شده، مثل خواندن سورة (قل هو الله احد) سه مرتبه، گفتن تسبيحات حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ و ... .[6] در مورد مكان‌هايي كه مخرّب هستند مي‌توانيم به خوابگاه‌هاي شبانه‌روزي جوانان اشاره كنيم، جائي كه گروهي از جوان پرانرژي و آسيب‌پذير بدون نظارت جدي و با لباس‌هاي راحتي خود، در كنار هم قرار مي‌گيرند اين‌جا است كه بايد بدانند نوع لباس‌ها، برخوردها، صميمي شدن بيش از حد، كنار هم قرار گرفتن در طول شب و ... زمينة آلودگي را زياد مي‌كند. به هر حال هر كسي مي‌تواند با دقت در زندگي‌اش اين زمان‌ها و مكان‌ها را بشناسد و از آنها اجتناب كند.
در پايان چند نكته را متذكر مي‌شويم:
1ـ مطمئن باشيم كه بسياري از جوانان مؤمن در طول تاريخ و حتّي امروزه وجود دارند كه با كنترل خود بر ديو شهوت غلبه كرده‌اند، پس حالا كه افرادي در اين زمينه موفق بوده‌اند ما هم مي‌توانيم موفق شويم. مي‌توانيد به داستان ابن سيرين در كتاب داستان راستان شهيد مطهري و ابتداي زندگي‌نامه شيخ رجبعلي خياط در كتاب كيمياي محبّت نوشته محمّد محمّدي ري شهري نشر دار الحديث قم رجوع كنيد.
2ـ پرورش تقوا و به وجود آوردن معنويت در خودمان بهترين نيروي محرك براي پيش رفتن در مسير حق و دور شدن از باطل است. كه در اين زمينه به روزه گرفتن سفارش شده است.
3ـ كوتاهي در مبارزه با شيطان و پيروي از هواي نفس باعث بدبختي و گرفتاري در دنيا و آخرت مي‌شود.
4ـ نظم و برنامه‌ريزي، استفاده از شادي‌هاي حلال مثل ورزش كردن، كار مفيد و جدي، سرگرم شدن به مطالعه و ... همه و همه باعث پيشرفت و بالندگي و نجات از مشكلات است.
5ـ تنظيم غذا و استفاده از غذا به اندازه لازم و پرهيز از پرخوري و خوردن غذاهاي پرانرژي در حفظ شدن از گناه بسيار مؤثر است.
6ـ دوستان و هم‌نشينان ناباب سرچشمة بسياري از گرفتاري‌ها هستند.
7ـ هم‌نشيني با مؤمنان و صالحان و شركت در نمازهاي جماعت و مراسم‌هاي دعا و معنويت عوامل مهمي براي حفظ ما از شرّ شيطان هستند.
8ـ خيال‌پردازي‌هاي جنسي، شوخي‌هاي جنسي، اوقات بيكاري، خلوت با نامحرم و مواردي از اين قبيل زمينة مناسبي براي ايجاد گناه و آلودگي به وجود مي‌آورند كه بايد از آنها دوري جست.
9ـ راه حل اساسي براي رهايي از شهوات و آلودگي‌هاي جنسي ازدواج است با كم كردن توقعات و حذف تشريفات زائد و البته دقت در انتخاب و ازدواجي با برنامه هم مي‌توان ازدواج خوبي داشت و هم به شكل اساسي مشكل شهوت را حل كرد.

معرفي منبع جهت مطالعه بيشتر:
1.دنياي نوجوان، محمدرضا شرفي، انتشارات منادی تربيت.

پي نوشت ها:
[1] . صمدي، نوروز، فتنه نفس، انتشارات سبط النبي، چاپ دوم، 1383، ص 19.
[2] . حر عاملي، محمد بن حسن، وسائل الشيعه، كتاب نكاح، باب 17، به نقل از دستغيب، سيد عبدالحسين، گناهان كبيره، دفتر انتشارات اسلامي، ص 203.
[3] . ميزان الحكمة، ج 4، به نقل از فتنه نفس،, ص 42، ص 241.
[4] . ميزان الحكمة، ج 9، به نقل از فتنه نفس، ص 55، ص 222.
[5] . قائمي، علي، دنياي بلوغ، سازمان ملي جوانان، 1380، بخش سوم.
[6] . مراجعه شود به قمي، عباس، حواشي مفاتيح الجنان، آداب وقت خواب و دعاهاي آن.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :