امروز:
دوشنبه 1 آبان 1396
بازدید :
764
وقتي انسان از نظر جنسي در فشار است نماز خواندن چه حكمي دارد؟ آيا دعاي خاصي جهت برطرف شدن اين حالت وجود دارد؟

پرشگر گرامي سؤال شما مبهم مي باشد به همين دليل دو احتمال را كه در اين زمينه مطرح مي شود بررسي مي كنيم:
نماز خواندن: اگر منظور اين است كه اگر جنب شدند نبايد نماز بخوانند بايد عرض كنيم در صورت جنابت اگر شخص بتواند و وقت داشته باشد بايد غسل كند و نمازش را بخواند و اگر وقت غسل نداشته باشد بايد تيمم بدل از غسل كند و نمازش را بخواند. ولي چنانچه منظور شما توضيحاتي در ارتباط با نماز است، در زماني كه انسان تحت فشار غريزه جنسي است بايد عرض كنم غريزه جنسي يك مسئله طبيعي است كه خداوند در درون انسان قرار داده است در صورتي كه آن نياز برآورده نشود مي تواند از موارد خطرناك و چالش برانگيز در سلامت اخلاقي و ديني مردم خصوصاً جوانان باشد. حال اگر كسي بخواهد از اين چالش به سلامت درگذرد بايد به تقويت بنيانهاي اعتقادي و ايماني خود بپردازد. از جمله مواردي كه مي تواند انسان را در اين زمينه كمك نمايد نماز است كه قرآن كريم در اين خصوص صراحت كامل دارد آنجا كه مي فرمايد: «إن الصلاة تنهي عن الفحشاء والمنكر» يعني بدرستيكه نماز باز مي دارد از فحشا و منكر.
كنترل غريزه: همانطور كه اشاره شد وجود غريزه جنسي يك امر كاملاً طبيعي است كه بايد راه صحيح برخورد با آن را بدانيم راه اوليه و اصلي كه خداوند در پاسخگويي به اين غريزه معرفي كرده ازدواج است. سنين حدود 18 ـ 17 سال سن مناسبي براي ازدواج دخترها مي باشد كه اگر شخص مناسبي از آنها خواستگاري كرد نبايد سريعاً رد كرد بلكه حتماً به سنجيدن شرائط و تحقيق در مورد خواستگار بپردازند و چنانچه مناسب بود به او جواب مثبت دهند و چنانچه زمينه ازدواج فراهم نباشد و غريزه جنسي هم انسان را تحت فشار قرار داده باشد مي توان اقداماتي جهت كنترل و كاهش غريزه انجام داد كه به اختصار اشاره مي كنم:
1. استعانت از پروردگار متعال: انسان به اعتقاد به اينكه همه چيز در دست خداوند متعال است و پروردگار قادر بر همه چيز است از او بخواهد كه توان و تحملي به او عطا كند كه بتواند مسلط بر تمام اميال و غرائزش شود. اين درخواست مي تواند با زبان عاميانه ولي با دلي صاف باشد و يا مي توان دو ركعت نماز خواند و از خدا طلب حاجت كرد و مي تواند با دعاها و اذكار خاص اين درخواست را در درگاه حضرت حق مطرح كرد مثلا براي رفع وسوسه هاي شيطاني مي توان از ذكر «لا حول ولا قوة إلاّ باالله العليّ العظيم» كمك گرفت و حتي براي جلوگيري از وسوسه هايي كه انسانهاي شيطان صفت ايجاد مي كنند از ذكر صلوات بر حضرت رسول(ص) كمك گرفت «اللهم صلي علي محمد وآل محمد».
2. برنامه ريزي براي كار مداوم: اوقات فراغت زياد زمينه پرورش و بروز نيروي جنسي را فراهم مي كند ولي چنانچه برنامه اي متناسب با توانايي هايتان و فراگير تمام اوقات داشته باشيد تا حدود زيادي مي توانيد اين غريزه را كنترل كنيد و مجال بروز را از آن بگيريد.
3. روزه گرفتن كه از دستورات حضرت رسول(ص) است و در كاهش نيروي جنسي بسيار مؤثر است و اگر نمي توانيد روزه بگيريد حداقل وعده هاي غذايي خود را كم كنيد و يا حجم غذايي را كاهش دهيد.
4. از خوردن مواد مقوي و تحريك كننده چون خرما، پياز، فلفل و .... خودداري كنيد.
5. از معاشرت با دوستان ناباب پرهيز كنيد.
6. از ديدن صحنه ها، تصاوير و فيلمهاي مستهجن به شدت پرهيز كنيد.
7. از پوشيدن لباسهاي تنگ خودداري كنيد.
8. ورزش و فعاليت هاي بدني را در برنامه خود داشته باشيد.
9. به نامحرم نگاه نكنيد و قسمتهاي پوشيده و باز او برايتان يكسان باشد.
10. از خيال پردازيهاي جنسي جداً دوري كنيد.
11. از گفت و شنودهايي كه محتواي جنسي دارند حذر نماييد.
تذكر: نكات بيان شده به صورت كلي است چرا كه تا حدودي از سؤالتان مبهم بوده در صورتي كه بازهم سؤالي داشتيد با ما مكاتبه نماييد.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :