امروز:
يکشنبه 30 مهر 1396
بازدید :
821
چگونه مي‌توان هم در دانشگاه تحصيل کرد و هم در مورد شغل و زندگي آينده برنامه‌ريزي نمود؟

برنامه ریزی برای آینده شغلی در کنار تحصیل، می‌تواند به صورت‌های مختلف باشد:
1ـ اشتغال به کار استخدامی یا پروژه‌ای و تهیه تمام مخارج زندگی در کنار تحصیل.
2ـ اشتغال به کار ساعتی و اندک در کنار تحصیل.
3ـ کسب آمادگی و کاروزی برای آینده شغلی همزمان با تحصیل.
4ـ سرمایه‌گذاری در یکی از شرکت‌ها یا مؤسسات مالی در زمان تحصیل.
5ـ در نظر گرفتن طرح و نقشه‌ای نظری برای کار پس از پایان تحصیلات.
6ـ ایجاد ارتباط با نهادهای مربوطه و زمینه‌سازی برای کار پس از تحصیل.
7ـ کسب اطلاع در مورد شغل‌های متناسب با رشته تحصیلی خود.   و....
برنامه‌ریزی‌هایی که در بالا مطرح شدند، همگی حکم واحدی ندارند. با کمی تأمل می‌توان دریافت که برنامه‌ریزی از نوع اول همزمان با تحصیل توصیه نمی‌گردد. اما برنامه‌ریزی برای آینده شغلی به روش‌های دیگر منافاتی با تحصیل ندارند.


برنامه‌ریزی برای آینده شغلی به معنای اول
وقتي فردي مي‌خواهد ادامه تحصيل دهد و كار علمي داشته باشد طبيعي است که مقداري زيادي از وقت و انرژي او در اين زمينه صرف مي‌شود و عملاً نمي‌‌تواند مانند ديگران به نياز‌ها و مسايل زندگي خود رسيدگي كند. بنابراين بايد سطح انتظارات و توقعات خود را تا حدي پايين نگهدارد و به تعبير ديگر قناعت پيشه کند. و مي دانيم که قناعت يكي از ويژگي‌هاي پيامبر گرامي اسلام بود.[1] ما نيز به پيروي از آن بزرگوار بايد خود را به اين صفت ارزشمند آراسته نماييم تا بتوانيم به اهداف عاليتر و برنامه‌هاي درسي و تحصيلي خود نيز رسيدگي كنيم.[2] اگر قناعت را پيشه خود قرار ندهيم و بخواهيم هم درس بخوانيم و هم به تمامي اهداف و نيازهاي مادي خود برسيم، عملاً با مشكل مواجه خواهيم شد. رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ مي‌فرمايد: طوبي لمن اسلم و كان عيشهُ كفافاً[3] خوشا به حال كسي كه مسلمان باشد و در زندگي خود به اندازة كفايت و رفع نياز قناعت نمايد.
و حضرت علي ـ عليه السلام ـ  مي‌فرمايد: لاكنز اغني من القناعة؛[4] هيچ گنجي بي‌نياز كننده‌تر از قناعت نيست.
بنابراين يكي از راه‌هايي كه در اين موقعيت مي‌تواند براي شما مفيد باشد پرورش روحية قناعت و كنترل خواسته‌ها و نيازها است.[5]
برنامه‌ریزی برای آینده شغلی به معانی دیگر
1. درس خواندن با شغل و زندگي آينده و مسايل اقتصادي هيچ منافاتي ندارد. امروزه وضعيت زندگي به گونه‌اي است كه درس خواندن و تحصيلات دانشگاهي خود يكي از مهمترين‌ راه‌ها و زمينه‌هاي دستيابي به شغل مناسب و كسب درآمد مطلوب محسوب مي‌شود. از اين جهت هيچ نگراني وجود ندارد. براين اساس بايد در دوران تحصيل به صورت تخصصي و متمركز در همان رشته تحصيلي خويش فعاليت نماييد. بنابراين اين تصور كه تحصيل با اشتغال و کسب درآمد منافات دارد، را بايد از ذهن دور کرد.
2 . صنعت و تكنولوژي جديد وضعيتي را بر جهان حاكم نموده كه عملاً كارهاي اقتصادي و استفاده از ابزار و امكانات جديد، بدون دانش امكان‌پذير نيست. همة كارها تخصصي شده و بايد براي كارهاي اقتصادي و تأمين نيازهاي زندگي هم از دانش جديد بهره‌مند بود. نتيجه‌اي كه از اين مطلب به دست مي‌آيد اين است كه: امروزه درس خواندن در راستاي مسايل اقتصادي است. اين دو مقوله جداي از هم نيستند بلكه روي يك پيوستار قرار دارند. بنابراين، تحصيلات مقدمه‌اي براي شغل و رسيدن به آينده مطلوب است.[6]
3 . وقتي با اين هدف درس بخوانيد و علاقمند باشيد كه در همين رشتة تحصيلي خود كار و شغل مناسبي پيدا كنيد، كار شما بسيار آسان مي‌شود. تا زماني كه واحد‌هاي درسي شما زياد است و عملاً به كار ديگري نمي‌رسيد، سعي كنيد فقط درس بخوانيد. به نظر مي‌رسد تا زماني كه مشغول كارشناسي هستيد. دنبال شغل و كار نباشيد. بعد از كارشناسي يعني در كارشناسي ارشد، كه تا حدودي از دانش و تخصص لازم برخوردار مي‌شويد، سعي كنيد در زمينة درسي خود به تحقيق و پژوهش پرداخته و از اين طريق هم بنيه علمي خويش را تقويت كنيد و هم از لحاظ اقتصادي تا حدودي کسب درآمد نمائيد. اين تحقيقات زمينة‌ آشنايي شما را با مراكز و ارگان‌ها و نهادها فراهم مي‌سازد که در آينده شغلي و حتي استخدام مي تواند موثر باشد.
هيچ‌گاه در دورة تحصيل مشغول كاري كه با رشتة تحصيلي شما تناسب و سازگاري نداشته باشد، نشويد؛
4. آن‌چه در زندگي بسيار مهم است يكي تعيين هدف و ديگري برنامه‌ريزي براي رسيدن به آن مي‌باشد.
وقتي انسان هدفي را انتخاب مي‌كند بايد هدفش روشن، دست يافتني‌ و مقدور و با ارزش‌ها و اعتقاداتش سازگار و هماهنگ باشد. پس از تعيين هدف بايد برنامه‌ريزي نمايد. برنامه‌ريزي يعني استفاده از امكانات موجود براي رسيدن به اهداف مورد نظر.[7] در برنامه‌ريزي دو چيز بايد مورد توجه واقع شود: يكي اولويت‌ها و اينكه انسان ابتدا براي چه كاري بايد اقدام نمايد و  دوم آن كه، براي رسيدن به اهداف از بهترين روش‌ها و ابزارهاي موجود استفاده كند.
روشن است كه هدف شما در زندگي رسيدن به سعادت و فراهم نمودن شرايط مطلوب براي خود و خانواده است. راهي را كه شما انتخاب كرده‌ايد تحصيل در يكي از رشته‌هاي مورد علاقه است. اولويت برنامه‌هاي شما هم در شرايط فعلي تحصيل است نه كار و شغل.
از سوي ديگر بهترين راه براي رسيدن به سعادت و خوشبختي در زندگي تلاش و كوشش، فراگيري دانش و نيز توجه به مسايل معنوي و ياد خدا است. توجه داشته باشيد كه در كنار تحصيل تهذيب و خودسازي را نيز دنبال كنيد. همان‌گونه كه به فكر آينده اقتصادي و شغلي خود هستيد، سعي كنيد به فكر آخرت و قيامت هم باشيد آيندة انسان به عمر محدود در دنيا خلاصه نمي‌شود. امتداد آينده، آن سوي مرگ را نيز در بر مي‌گيرد. نيازهاي انسان را در زندگي خداوند تأمين مي‌كند. زيرا خداوند فرموده است: و من يتوكل علي الله فهو حسبه[8] كسي كه به خدا توكل كند، خدا او را بس است و رزق و روزي‌اش را تأمين مي‌كند. پس نگراني بيش از حد دربارة آيندة زندگي لازم نيست، آن چه ضروري‌تر است، تلاش براي تهية توشه آخرت است. انسان بايد كاري انجام دهد كه آخرتش هم تأمين شود.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1 . محمدتقي مصباح يزدي، به سوي خودسازي، موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني، 1380.
2 . جعفر سبحاني، مدير مؤفق، انتشارات لوح محفوظ، 1379.
3 . محمد ساعتچي، روان‌شناسي بهره‌وري، نشر ويرايش، 1376.
4 . محمد حكيمي، پديده‌شناس فقر و توسعه، بوستان كتاب. 1380.
 
پي نوشت ها:
[1]  . مهدوي كني، محمدرضا؛ نقطه‌هاي آغاز در اخلاق عملي، دفتر نشر فرهنگ، 1374، ص 633.
[2]  . سيد علوي، سيد ابراهيم؛ اقتصاد و صرفه‌جويي، نشر باقيات صائحات،‌1376.
[3]  . كليني، اصول كافي، جلد 2، ص 14.
[4]  . نهج‌البلاغه، حكمت 371.
[5]  . ديلمي، احمد؛ اخلاق اسلامي، نشر معارف، 1379، فصل دوم.
[6]  . محمدي، حيدر؛ تكنولوژي موفقيت، نشر هستي‌نما، 1382، فصل اول.
[7]  . خياباني، ناصر؛ مهارتهاي بهتر زيستن، نشر سپند هنر،‌1380، ص 40.
[8]  . طلاق/ 3.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :