امروز:
چهار شنبه 29 شهريور 1396
بازدید :
699
گاهي اوقات مسائلي پيش مي آيد كه قادر به درك بين واقعيت و شك و وسواس نيستم اگر كتاب و يا حكمي وجود دارد لطفاً مرا راهنمايي كنيد؟

متأسفانه اين سؤال مبهم است يعني بهتر بود بيشتر توضيح مي داديد كه در چه اموري است، كم و كيف آنها چگونه است. آيا مربوط به امور عبادي مثل نماز، غسل است يا در اعتقادات و يا مسائل علمي و يا ... ، شدت و ضعف آن چگونه است به هر حال ما ، به حيطه هاي مختلف اشاره کرده و كتاب هايي معرفي نمائيم ان شاءالله كه مفيد واقع شود.
الف. مسائل فقهي
در مورد شك و يا وسواس در اين امر بهتر است شما به توضيح المسائل مرجع تقليدتان رجوع فرمائيد و اگر سؤالتان جديد است مي توانيد با دفتر ايشان مكاتبه نمائيد و يا تلفني از آن جا سؤال كنيد (شمارة تلفن دفتر مرجع تقليدتان را از اطلاعات بگيريد) ضمناً در توضيح المسائل مي توانيد به بحث شك و كثير الشك در قسمت نماز  مراجعه كنيد.
ب. مسائل اعتقادي
مسلماً افراد فكور و انديشمند , دربارة هستي، خلقت، خدا، هدف زندگي و معني آن، معاد و ... سؤالاتي برايشان پديد مي آيد. اين سؤالات طبيعتاً تعادل ذهني فرد را به هم مي زنند تا زماني كه بتواند براي آنها پاسخي قانع كننده، منطقي و معقول پيدا كند. اين سؤالات در سلامت دين و روان نقش مهمّي دارند و لازم است به آنها توجه داشته باشيم و از منابع اصيل ديني و فلسفه و كلام اسلامي براي آن , جواب قانع كننده اي پيدا كنيم. به همين خاطر اصول دين , امري تقليدي نيست و فرد لازم است آنها را با تأمل و تفكر و مشورت با افراد آگاه و متخصص در آن رشته و مطالعه بدست آورد برخي منابع مفيد در اين بخش به قرار زير است:
1.اصول عقايد، استاد مصباح يزدي، نشر مؤسسة آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) و سازمان تبليغات اسلامي.
2. اصول عقايد، آيت الله ناصر مكارم شيرازي (50 درس)، نشر مطبوعاتي هدف، قم.
3.عقايد اسلامي (سطح يك)، مؤلف حجة الاسلام امامي و آشتياني، سازمان تبليغات اسلامي قم.
ج. روان شناختي
گاهی افکار وارده به ذهن آدمی , حالت مرضی پيدا نموده که تکرار شونده, نامعقول و به گونه ای است که سازمان روانی فرد را تحت سيطره خويش قرار می دهد.در اينگونه موارد و قبل از آنکه فرد دچار اختلال «وسواس بی اختياری» گردد , لازم است به يک روان شناس بالينی مراجعه نمايد.
در ذيل منابع ديگری را معرفی می نمائيم:
1.پرسش ها و پاسخ هاي برگزيده در جلدهاي مختلف در زمينة كلام، تربيت سياست، حقوق، روان شناسي و ... ، دفتر نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاهها، قم.
2. سي دي پرسمان بيش از 8800 پرسش و پاسخ در زمينه هاي فقه، سياست، حقوق، كلام، تربيت و مشاوره و ...، دفتر نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاهها، قم.
3. مجلة صباح، در زمينه هاي مختلف (فقه، سياست، حقوق، كلام و ...)، نشر مركز مديريت حوزة علمية قم.
4. وسواس (كاري از مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي)، بوستان كتاب قم، (روايات و احاديث).
د. متنوع
1. دكتر علي قائمي اميري، وسواس، انتشارات اميري.
2. دكتر لي باير، ترجمة مسعود محمدي، غلبه بر وسواس، انتشارات رشد.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :