امروز:
شنبه 1 مهر 1396
بازدید :
639
چرا نمايندگي هاي ولي فقيه همه روحاني هستند و لباس روحانيت بر تن دارند؟آيا اگر كسي صلاحيت علمي و عملي،مديريتي براي اين كار داشته باشد و لباس روحانيت نداشته باشد، ميتواند نمايندگي ولي فقيه را عهده دار شود؟

براي پاسخ به پرسش فوق، ذكر چند نكته، مهم به نظر مي رسد:
برخي از نمايندگان ولي فقيه نه روحاني اند و نه آنكه لباس روحاني بر تن دارند. افرادي از قبيل آقاي عسگراولادي نماينده ولي فقيه در كميته امداد امام خميني ـ رحمة الله عليه ـ ، آقاي شريعتمداري نماينده ولي فقيه در مؤسسه كيهان. و آقاي لاريجاني، نماينده ولي فقيه در شوراي عالي امنيت ملّي از جمله اين افرادند.
البته در مورد ائمه جمعه و يا مسئولين عقيدتي ارگان ها و نظاير اينها امر كاملاً منطقي به نظر مي رسد كه ملبس به لباس روحانيت باشند، زيرا افراد ملبس به لباس روحانيت، از لحاظ اجتماعي از جايگاه مناسب و سزاواري برخوردار مي باشند كه اين جايگاه در مقايسه با افرادي كه داراي لباس روحانيت نيستند متفاوت است و ملّت متدين ما هم به خاطر علاقه و اخلاصي كه نسبت به رسول گرامي اسلام و خاندان مطهّر او دارند، نسبت به لباس منسوب به ايشان و مبلّغان دين اسلام ارزش و احترام ويژه اي قائل هستند، لذا از آنجا كه رهبري بايد نمايندگاني در مراكز استان ها و دوائر عقيدتي سياسي و ... داشته باشد، كه علاوه بر صلاحيت علمي و عملي، از وجهه مقبولي هم برخوردار باشند؛ طبعاً تلبّس به لباس روحانيت در ازدياد اين مقبوليت كم تأثير نخواهد بود. تلبّس به لباس روحانيت، به انضمام مديريت و تقوي، داراي اثرات مثبت تري خواهد بود.
از اين گذشته بايد گفت كه اصولاً امام جمعه يك شهر بايد روحاني و ملبس به لباس روحاني باشد و اين يك الزام عُرفي است و نيز در دوائر عقيدتي سياسي، به علّت رسالت تبليغي و تعليمي احكام ديني، وجود افراد ملبس به لباس روحانيت مناست تر به نظر مي رسد.
شهيد مطهّري ـ رحمة الله عليه ـ در تعريف روحانيت مي گويد: «گروه مهندسي اجتماعي مورد اعتماد جامعه»[1]لباس روحانيت تنها ملاك، فضيلت و برتري نيست، اما به علت تقدس آن در جامعه ايران، از جايگاه و مقام خاصي برخوردار است.
بنابراين نمي توان اين طور عنوان كرد كه همه مديران و صالحان حتماً بايد لباس روحانيت داشته باشند تا به عنوان نماينده ولي فقيه محسوب گردند، بلكه همان طوري كه ملاحظه شد برخي از نمايندگان ولي فقيه ملبس به لباس روحانيت نيستند ، با اين حال، به علت جايگاه خاص برخي از نمايندگي هاي ولي فقيه، مانند ائمه جمعه يا رؤساي دفاتر عقيدتي، سياسي وجود افرادي با لباس مقدس روحانيّت ضروري به نظر مي رسد.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. بحثي پيرامون روحانيت و مرجعيت، ‌جمعي از نويسندگان، انجمن كتاب.
2. روحانيت، مرتضي مطهري، انتشارات صدرا.
3. روحانيت، اجتهاد و دولت، مجموعه آثار كنگره امام خميني(ره) و انديشه حكومت اسلامي، مؤسّسة تنظيم و نشر آثار امام ـ جلد هشتم.

پي نوشت:
[1] . مطهري، مرتضي، نهضت هاي اسلامي، انتشارات صدرا، ج 2، ص 97.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :