امروز:
سه شنبه 4 مهر 1396
بازدید :
1158
چرا قرآن كريم 114 سوره دارد؟ من از حروف ابجد چيزي دستگيرم نشد، به طور قطع رازي دارد و پاسخ هم اين نيست كه اگر هر عددي مي‌بود باز هم مي‌پرسيديم چرا اين تعداد لازم است!
قرآن كريم از ابعاد مختلف معجزه است، برخي دانشمندان افزون بر اعجاز علمي، بياني، ادبي و ... قرآن بعد ديگري در اعجاز قرآن مطرح كرده‌اند، به نام اعجاز عددي قرآن كريم و در اين زمينه كتابهايي نيز نوشته شده است.[1] مطابق اين نظرها و نوشته‌ها برخي از كاربردهاي قرآني با واقعيت‌هاي خارجي مطابقت دارد و معتقدند كه تعداد سوره‌ها، عددهاي خاصي مانند، عدد نوزده، چهل و... در قرآن كريم داراي حكمت و رمز و رازهايي هستند.
گرچه قرآن كريم از ابعاد مختلف داراي اعجاز است، ولي اين به اين معنا نيست كه هر عددي يا هر حرف و كلمه‌اي در قرآن آمده باشد، داراي سرّ و اعجاز باشد. اين نوع نوشته‌ها و تحقيقات و آمارهاي ارائه شده، اگر مستدل و درست باشد و مبتني بر حدس و گمان نباشد، بسيار جالب و از جهاتي خوب است، ولي اين مطالب هنوز به اثبات علمي نرسيده و در بعضي موارد خلاف آن اثبات شده است، به هر حال چنين اظهارنظرهايي نياز به تحقيق و تأمل جدي دارد و به طور كلي اين تحقيقات به عنوان اعجاز براي قرآن پذيرفته نشده است.
درباره تعداد سوره‌ها و رقم يكصد و چهارده و رمز و اسرار آنها، مطلبي يافت نشد، و آنچه ممكن است نقل شده باشد در حد گمان و احتمال و ذوق افراد است.
افزون بر آن‌چه گذشت، اگر تعداد سوره‌هاي قرآن عدد ديگري بود، باز جاي طرح همين سؤال باقي بود.[2]
حديث
پيامبر گرامي اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ مي‌فرمايد:
از خواندن قرآن در صبح و شام غافل مشو، زيرا قرآن دلِ مرده را زنده مي‌كند و از فحشا و زشت‌كاري و ستم باز مي‌دارد.
(عبدالحميدبن ابي الحديد، شرح نهج البلاغه، قم، كتابخانه ايت الله مرعشي نجفي، چ دوم، 1404، ج 10، ص 22)
[1] . ر.ك: رشاد خليفه، اعجاز قرآن، ترجمه محمد تقي آيت اللهي، (شيراز، انتشارات دانشگاه شيراز).
[2] . ر.ك: حسن عرفان، پژوهشي در شيوه‌هاي قرآن، (قم، دار القرآن الكريم)، ص 119 و 120؛ دكتر خليفه عبدالسميع خليفه، الرياضيات في القرآن الكريم، (قاهره، مكتبه النهضة الهدي).
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :