امروز:
چهار شنبه 29 شهريور 1396
بازدید :
643
حوزه علميه بهشهر

اين شهر كه قبلاً «اشرف» خوانده مي‎شد از شهرهاي صنعتي شمال ايران است كه در فاصله هشت كيلومتري درياي خزر قرار دارد. آيت الله كوهستاني، آيت الله ملامحمد اشرفي، آيت الله نبوي از جمله دانشمندان برجسته اين ديار هستند كه در نشر فرهنگ علوي اهتمام ورزيده‎اند.
آيت الله سيد محسن نبوي اشرفي، مقدمات و سطح را در مازندران و سطوح عالي را در نجف اشرف از آيات عظام علامه يزدي، شريعت اصفهاني، ميرزا محمدحسين نائيني، آيت الله العظمي اصفهاني بهره برد و به مقام رفيع اجتهاد نايل آمد آن گاه به تدريس فقه و اصول پرداخت.
آيت الله شيخ محمد كوهستاني از فقهاي رباني حوزه علميه بهشهر بودند كه از آيات عظام نائيني و اصفهاني استفاده علمي نموده و به مقام اجتهاد رسيد و در قريه كوهستان (يك فرسخي بهشهر) اسكان يافتند. آيت الله كوهستاني در اين روستا به تأسيس حوزه‎اي با چندين مدرسه اقدام نمودند كه عبارتند از:
1. مدرسه فضل
2. مدرسه رحمت
3. مدرسه فرح
4. مدرسه خير
5. مدرسه جمع
ايشان در وجه تسميه اين مدارس مي‎گويند: «چون تصميم گرفتم در كوهستان حوزه‎اي تأسيس و مدارسي براي سكونت طلاب بنا كنم با خدا مشورت كرده و استخاره نمودم اين آيه آمد:«قل بفضل الله و رحمته و بذلك فليفرحوا هو خير مما يجمعون». پس پنج مدرسه و هركدام را به نام يكي ازكلمات آيه گذاردم.[1]
بسياري از علماي مازندران، بهشهر، هزار جريب نكا، رستم كلا و... از شاگردان ايشان مي‎باشند. آيت الله كوهستاني پس از ساليان متمادي پرورش و تربيت نفوس در سال 1392.ق به ديار باقي شتافتند. ايشان از مجتهدان نامي و اساتيد اخلاق و معارف حقه الهيه بودند كه با ساده زيستي و ارتباط با حضرت ولي عصر ـ عجل الله تعالي فرجه الشريف ـ بهشهر را به يكي از شهرهاي نوراني و پربركت ايران تبديل نمودند.
آيت الله سيد خليل محمدي، شيخ مهدي شاهرودي و شيخ حسين رحماني از ديگر علماي اين حوزه مي‎باشند.
------------------
[1] . گنجينه دانشمندان، ج3، ص255.

سيد علي رضا كباري - حوزه‌‌‎هاي علميه شيعه در گستره جهان، با اندکی تغییر
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :