امروز:
يکشنبه 2 مهر 1396
بازدید :
786
حوزه علميه رفسنجان

رفسنجان از شهرهاي استان كرمان است كه در بيست فرسخي شمال غربي شهر كرمان واقع شده است و از شهرهاي مذهبي ايران محسوب مي‎شود.
مدرسه عالميه و تاج آباد از مدارس فعال اين شهر هستند كه در آنها علوم ديني تدريس مي‎شود. از قرن سيزدهم شماري از فقهاي شيعه از اين ديار برخاسته و به ترويج دين احمدي پرداخته‎اند. بعضي از مشاهير دانشمندان اين شهر عبارتند از:
1. آيت الله العظمي حاج سيد محمدرضا بن سيد محمدباقر حسيني مرعشي رفسنجاني (1286ـ1342.ق) ايشان در رفسنجان متولد شد و پس از تحصيلات مقدماتي، ‌دوره عالي فقه و اصول را در نجف اشرف از آخوند خراساني، سيد محمدكاظم يزدي و شريعت اصفهاني فراگرفته و به مقام اجتهاد نايل آمده است. پس از ارتحال آيت الله ميرزا محمدتقي شيرازي، گروهي از مردم به ايشان رجوع نموده و مدت دو سال متصدي مقام افتاء شده است. وي در سن 56 سالگي به ديار باقي شتافت. آثار وي عبارتند از:
ـ الكرية في تحقيق الكر
ـ جوابات المسائل الاسلامبولية
ـ جوابات المسائل الامتحانية
ـ جوابات المسائل الكرمانية
ـ جوابات مسائل اليزدية
2. آيت الله حاج شيخ محمدحسن نجفي (1304ـ1392.ق)
ايشان دروس مقدماتي را در رفسنجان آموخته، سپس از حوزه اصفهان و نجف بهره برده و به مقام اجتهاد نايل آمده است.
برخي از اساتيد فقه و اصول ايشان در اصفهان و نجف عبارتند از:
ـ آيت الله حاج سيد محمدباقر درچه‎اي
ـ آيت الله حاج ملا عبدالكريم گزي
ـ آيت الله سيد محمدكاظم يزدي
ـ آيت الله سيد محمد فيروزآبادي
ـ آيت الله آقا  ضياء عراقي
ـ آيت الله حاج شيخ كاظم شيرازي
آيت الله نجفي رفسنجاني علاوه بر فقه و اصول، حكمت و كلام را از حكيم ميرزا جهانگيرخان قشقايي آموخته است. وي پس از بازگشت به رفسنجان مدرسه علميه‎اي تأسيس نمود.
3. آيت الله آخوند ملا محمدعلي رفسنجاني
ايشان حدود سال 1308.ق در رفسنجان متولد و تحصيلات خود را در اصفهان و نجف به انجام رسانيد.
4. آيت الله حاج شيخ محمدحسين غروي (متولد 1308.ق)
ايشان تا سن هفده سالگي در رفسنجان به تحصيل علوم ديني اشتغال داشت و سپس از حوزه درسي دانشمندان اصفهان و نجف بهره برد و به مدارج عالي اجتهاد نايل آمد.
« تقريرات درس آيت الله نائيني » و « حكومت عقل، در پيرامون خلافت بلافصل حضرت علي ـ عليه السلام ـ »، از آثار علمي اوست.
5. حجت الاسلام شيخ محمد محقق رفسنجاني
ايشان در سال 1301.ش  در داوران رفسنجان متولد و تحصيلات مقدماتي و عالي خود را در اين شهر به انجام رسانده است. استاد درس خارج ايشان حضرت آيت الله نجفي بود.
6. حجت الاسلام و المسلمين علي اكبر هاشمي رفسنجاني
معظم له در سال 1313.ش  در رفسنجان متولد شد و از سن 5 سالگي به مكتب خانه رفت و در 14 سالگي مشغول تحصيل دروس حوزوي در قم شد. سطوح عالي را در محضر حضرت امام خميني ـ قدس سره ـ و آيات عظام بروجردي و علامه طباطبايي فراگرفت.
ايشان در سال 1336 موفق به انتشار مجله «مكتب تشيع» شد. اين مجله به تبليغ معارف اسلامي و سخنراني هاي علما و روحانيان اختصاص داشت. وي در سالهاي دهه 1340 در تمام مراحل مبارزات حضرت امام خميني عليه رژيم طاغوت در كنار ايشان بود و در طول اين سالها، بارها توسط مأموران رژيم دستگير شد.
حجت الاسلام هاشمي رفسنجاني پس از پيروزي انقلاب از سوي حضرت امام به عضويت شوراي انقلاب درآمد و از همان بدو امر جزء شوراي مؤسسين حزب جمهوري اسلامي شد. وي در چهارم خرداد سال 1358.ش از يك سوء قصد توسط گروهك فرقان جان سالم بدر برد. سپس سه دوره كامل رياست مجلس شوراي اسلامي را عهده دار شد و از هفتم خرداد سال 1368.ش نيز به مدت 2 دوره رياست جمهوري اسلامي ايران را برعهده داشت و هم اكنون رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‎باشد.[1]
------------------------
[1] . مشاهير سياسي قرن بيستم، احمد ساجدي، صص221ـ222.

سيد علي رضا كباري - حوزه‎هاي علميه شيعه در گستره جهان با اندکی تغییرات
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :