امروز:
چهار شنبه 26 مهر 1396
بازدید :
606
علت اين كه لقب حضرت مهدي (عج) «اباصالح» است چيست؟ آيا فرزندي به اين نام دارد؟

براي امام عصر (عج) اسم و كنيه‌هاي مختلفي ذكر شده كه بيشتر آن‌ها از جانب خداوند و پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ ، ائمه معصومين ـ عليهم السّلام ـ تعيين شده است، از اين رو تا معناي آن اسم در آن حضرت محقّق و صادق نباشد آن را بر او اطلاق نمي‌كنند پس كثرت اسامي و القاب كاشف از كثرت صفات و مقامات عاليه‌اي مي‌باشد كه هر يك دلالت بر خصوصيتي در آن حضرت مي‌كند. نزديك به 182 اسم و كنيه براي حضرت حجت(عج) بيان كرده‌اند كه نشان دهنده كثرت صفات و مقامات آن حضرت مي‌باشد.[1] و اعطاي كنيه‌اي به يك شخص لزوماً كاشف از فرزندي بدين نام نيست.
يكي از آن كنيه‌ها «اباصالح» مي‌باشد كه در ميان عرب‌ها معروف مي‌باشد كه پيوسته در توسّلات و استغاثات خود آن جناب را به اين اسم مي‌خوانند.
از امام صادق ـ عليه السّلام ـ نقل شده كه فرمودند: «هرگاه در راه و بياباني گم شديد او را به اين نام صدا كنيد، «يا اباصالح ارشدنا الي الطريق رحمكم الله...»[2] كه طبق نظر اكثر علماء منظور از اباصالح همان حضرت مهدي (عج) مي‌باشد كه اين اسم در ميان جميع عرب‌هاي خضرمي و اهل باديه اشتهار خاصي دارد كه در توسلات و ندبه‌ها و شكايت‌ها جز به اين اسم، آن حضرت را نمي‌خوانند و اين مطلب از داستان‌هايي كه از بعضي شيعيان درمانده و گم شده نقل مي‌كنند بسيار معهود است كه در آن حال امام خود را به اين نام مي‌خواندند. پس دليل اطلاق اين لقب بر امام زمان(عج) روايت امام صادق ـ عليه السّلام ـ مي‌باشد.[3] آن حضرت جميع صفات صالحان و مصلحان را دارد و مصلح به تمام معني است و با ظهورش تمام جهان را پر از عدل و داد و صلح و سازش خواهد كرد براي همين بر او اباصالح اطلاق مي‌شود.
بنا بر این ملقّب به اباصالح بودن دليل بر وجود پسري به اين نام نيست. براي اطلاع بيشتر در اين مورد به كتاب نجم الثاقب علامه نوري مراجعه شود.

پي نوشت ها:
[1] - نوري، طبرسي، نجم الثاقب، انتشارات مسجد جمكران، ص 60.
[2] - بحارالانوار، ج 52، ص 176.
[3] - نوري، طبرسي، نجم الثاقب، انتشارات مسجد جمكران، ص 733.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :