امروز:
شنبه 1 مهر 1396
بازدید :
614
آيا مثلث برمودا واقعي است و اتفاقاتي كه در آن منطقه مي‌افتد واقعيت دارد مثلاً ناپديد شدن بعضي اشياء در آن جا در سال هاي پيش؟ و آيا فرزندان امام زمان (عج) در آنجا اقامت دارند؟

مجمع الجزاير برمودا منطقه‌اي در اقيانوس اطلس است كه در جنوب غربي ايالات متحده امريكا در مقابل ايالت‌هاي جورجيا، كارولينا و فلوريدا در934 كيلومتري شرق سواحل ايالات متحده قرار دارد. 650 هزار نفر جمعيت در بيست جزيره از مجموع يكصد و پنجاه جزيره آن سكونت دارند كه اكثراً پيرو مذهب پروتستان هستند و مركز آن شهر ميلتون است مثلث برمودا نيز مثلثي فرضي است كه رأس آن جزاير فوق الذكر و قاعده آن ايالت‌هاي جنوب شرقي ايالات متحده امريكا است و اضلاع آن كشورهاي هائيتي، كوبا، دومينيكن و جامائيكا را شامل مي‌گردد.
بنابراين در پاسخ قسمت نخستين سئوال بايد گفت: مثلث برمودا از لحاظ موقعيت جغرافيايي منطقه‌اي واقعي است اما اينكه اين منطقه واقعاً منطقه‌اي اسرارآميز است و حقايق و واقعياتي در گزارش‌هاي مربوط به آن وجود دارد، بايد گفت در ميان محققين نظريه‌هاي متعدد و متناقضي وجود دارد كه به برخي از مهم‌ترين آنها اشاره مي كنيم.
الف: لئونيد برايكونسكي نويسندة روسي تمام اخبار و گزارش هاي مربوط به ناپديد شدن كشتي‌ها و هواپيماها را بر فراز مثلث برمودا پيش‌ گويي دروغ خوانده و آنرا ساخته و پرداخته روزنامه‌هاي سرمايه‌داري دانسته است[1].
« دافيدكوش » دانشمند كانادايي كتابي دربارة اسرار برمودا نوشته است و تمام رويدادهاي مثلث برمودا را خرافات خوانده و ناپديد شدن كشتي‌ها و هواپيماها را در اثر كثرت ترافيك آنها دانسته است.او مي‌گويد چون در اين منطقه رفت و آمد زياد است، طبعاً حوادث نيز زياد خواهد بود[2]
دافيد كوش به برخي اسناد سست پايه امريكا استناد مي‌كند كه بر اساس آنها بايد راز حوادث مثلث برمودا را در انقلابات جوي منطقه دانست، زيرا در اين منطقه گاهي گردبادهايي مي‌وزد كه در ظرف ده دقيقه همه چيز را در كام خود فرو مي‌برد[3].
ب: در برابر تئوري‌هاي فوق نظريه‌هاي ديگري نيز وجود دارد كه تلاش دارند حوادث و وقايع مربوط به جزاير برمودا را به سمت و سويي كاملاً ماوراء الطبيعه سوق داده و يا حداقل آنها را با موجوداتي از كرات ديگر مربوط بدانند.مثلاً برخي آنرا مربوط به اشعه‌هايي مي‌دانند كه از شهر خيالي اطلنطيد برمي‌خيزد و موجب بروز اين حوادث مي‌شود.
ـ برخي شكل مثلث را در پديد آمدن اين حوادث مؤثر دانسته‌اند.
ـ برخي ديگر آنها را معلول هرم‌هايي مي‌دانند كه مثل اهرام مصر در زير آب وجود دارد و موجب اين رويدادها مي‌شوند.
ـ برخي ديگر صرف ميلياردها دلار توسط ابرقدرت ها در مورد جزاير و مثلث برمودا را صرفاً دليل مهمي بر رمز آلود بودن منطقه ارزيابي مي‌كنند.
گر چه به نظر مي‌رسد با كمي دقت در نظريه‌هاي ارائه شده صحت و سقم تئوري‌هاي فوق را به دست آورد امّا براي رسيدن به نقطه قابل اعتماد براي پرسش مورد نظر توضيحاتي را ذيلاً تقديم مي‌كنيم.
1. حوادث زيادي كه گفته مي‌شود اتفاق افتاده است تنها براي كشتي‌ها و هواپيماهاي نظامي و جنگي بوجود آمده و در برخي از آن ها به حضور شخصيت‌هاي نظامي تصريح شده است.
2. در برخي بدي آب و هوا عنوان شده.
3. برخي ديگر وقتي مورد ارزيابي و تحقيق كامل قرار گرفته‌اند بوجود خراب‌ كاري در آن ها تصريح شده است.
در نهايت مي‌توان با جرأت ادعا كرد كه در جزاير برمودا به جز حوادث كاملاً طبيعي كه نتيجه عملكرد جريان آبي گلف استريم و وزش طوفان هاي موسمي با سرعت بالاي يكصد كيلومتر است هيچ مسئله غير طبيعي وجود ندارد فقط انگيزه‌هاي سياسي براي مخفي ماندن عوامل حادثه‌ساز باعث شكل‌گيري افسانه‌هايي در اذهان مردم و سپس در مطبوعات و رسانه‌ها شده است[4].
در مورد قسمت آخر سئوال هم كه از اقامت فرزندان امام زمان (عج) در آنجا پرسيده شده بايد گفت اساساً وجود فرزند براي حضرت حجت (عج) مورد ترديد محققين قرار دارد و روايات متعددي مبني بر نبود فرزند براي حضرت در زمان غيبت در كتب حديثي موجود است[5]. فلذا موضوع اقامت فرزندان امام زمان (عج) هم منوط به ثبوت دو فرضيه است.

معرفي منبع جهت مطالعه بيشتر:
جزيره خضراء افسانه يا واقعيت اثر ابوالفضل طريقه‌دار مراجعه فرماييد.
 
پي نوشت ها:
[1] . روزنامه العراق، شمارة 240، 6 دسامبر 1976.
[2] . خبرگزاري جهاني مطبوعات، چاپ پاريس، شمارة 557، 18 ژانويه 1978.
[3] . الفكر الجديد، شمارة اوت 1977، به نقل از مجلة بلغاري باراليلي.
[4] . انتظار، سال 2، شماره 3، ص 135.
[5] . الفيه شيخ طوسي، ص 135 و 134، دلائل الامامه، طبري،ص 131 و 130، الايقاظ من الهجعه، ص 355 و 354.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :