امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
665
دعای فرج «اللّهم کن لولیک الحجة بن الحسن، صلواتک علیه و علی آبائه ...» برای اولین بار توسط کدام معصوم ـ علیه السلام ـ بیان شده؟

ادعیه و زیاراتی که در کتاب های دعا و زيارات نقل شده اند، ممکن است از چندین طریق وازامامان معصوم ـ علیهم السلام ـ به طور متعدد روایت شده باشد، همان گونه که بعضی از ادعیه و زیارات از منبعی خاص و معصوم خاصی نقل شده مثل دعاهای صحیفه سجادیه و زیارت جامعة کبیره و عاشورا و امثال آن.
دعای فرج نیز در منابع روائی ما وجود دارد و از مأخذ و منبع و مصدر اصلی آن سه گونه تعبیر شده است: «صادقین» امام صادق و امام باقر ـ علیهما السلام ـ و احتمال دارد صادقین به صیغة جمع خوانده شود که در این صورت مراد امامان است، (صالحین) امامان معصوم و (عنهم) از امامان معصوم ـ علیهم السلام ـ:
الف: محمد بن عیسی باسناده عن الصادقین ـ علیهم السلام ـ «قال قال: ... اللّهم کن لولیک فلان بن فلان (حجة بن الحسن) فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیاً و حافظاً و قائداً و ناصرا و دلیلاً و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا»[1]
ب: الکافی،عن محمد بن عیسی باسناده عن الصالحین ـ علیهم السلام ـ «قال... اللهم کن لولیک....»[2].
ج: و عنهم ـ علیهم السلام ـ: «... اللهم کن لولیک... »[3] این دعاء شریف با همین سند در اکثر کتب روائی ما از قبیل بحار الانوار، کافی، جامع احادیث شیعه، السید بروجردی و خیلی از کتب دیگر موجود است. و اینکه بطور قطع تعیین نمائیم که برای اوّلین بار از کدام معصوم صادر شده کاری دشوار است و بلکه در زمان ما چنین کاری امکان ندارد و شاید خیلی هم مهم نباشد که بدانیم برای اولین بار از کدام معصوم صادر شده بلکه مهم این است که بدانیم مأثور و از امام معصوم صادر شده است و برای دانستن این مسأله همین روایاتی که بیان شده کافی است.
برای تحقیق بیشتر می توانید به منابعی که در پاورقی و نیز کتبی که در بالا ذکر نمودیم مراجعه نمائید.

پي نوشت ها:
[1] . تهذیب الاحکام، شیخ طوسی، ج3، ص 103.
[2] . مستدرک الوسایل، المیرزا النوری، ج7، ص 483.
[3] . المصباح، الکفعمی، ص 586.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :