امروز:
سه شنبه 4 مهر 1396
بازدید :
584
داد رسی امام عصر در گرفتاری های مردم چگونه است؟ آیا ایشان مأمورینی دارند که جهت رفع مشکلات مردم اعزام می گردند یا این که شخصاً تمام امور را انجام می دهند؟

بر اساس آیات[1] و روایات زیادی، پیامبر اکرم و ائمه طاهرین ـ علیهم السلام ـ از آن جا که شاهد بر اعمال ما هستند، از احوال ما با خبرند و اعمال ما همواره بر آن بزرگواران عرضه می گردد و آن ها از کارهای خوب ما خوشحال گردیده و در حق ما دعا می کنند و از اعمال زشت ما ناراحت می گردند.
از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمود: «تمام اعمال مردم هر روز صبح بر پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ عرضه می شود، اعمال نیک و بد، بنابر این مراقب باشید و این همان گفتار خداوند است که فرمود: «قل اعملوا فسیري الله عملکم و رسوله و المؤمنون»[2].
ابان بن عبد الله می گوید به حضرت رضا ـ علیه السلام ـ عرض کردم که برای من و خانواده ام دعایی فرما، فرمود: «مگر من دعا نمی کنم! به خدا قسم اعمال شما در هر روز و شب بر من عرضه می شود آیا کتاب خداوند عزوجل را نمی خوانی که می گوید: (خدا و پیامبرش و مومنان عمل شما را می بینند)....»[3]
بنابر این پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ نسبت به اعمال عباد خصوصا، و روی داد های عالم عموماً از طریق الهام خداوند و راه های اعجاز و غیر طبیعی که حقیقت آن بر ما پوشیده است، آگاه می شوند، و چون بر اساس اعتقاد ما شیعیان، حضرت بقیه الله ـ علیه السلام ـ یکی از پیشوایان و ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ است و زمامداری فعلی جهان با آن حضرت است، حتماً باید موید به الهام الهی باشد و وقتی مورد الهام الهی بوده و خداوند از طرق مختلف او را نسبت به کل آن چه درعالم می گذرد آگاه می سازد و بر اساس ولایت تکوینی و معنوی که بر عالم دارد، به اذن خداوند ممکن است در بعضی از حوادث چه شخصی و چه عمومی از قبیل هدایت و دست گیری و رفع مشکلات شیعیان و یا دفع ضررها و آسیب دشمنان و یا سایر پدیده های عالم، تصرّف نماید.
در توقیعی که برای عالم جلیل القدر شیخ مفید ـ قدس سره ـ از ناحیه مقدسه نقل شده می خوانیم که امام ـ علیه السلام ـ می فرماید: «... سلام بر تو ای دوست مخلص در دین که در اعتقاد به ما با علم و یقین امتیاز داری ... هرچند ما در جایی منزل کرده ایم، که از محل سکونت ستمگران دور است و این هم به علتی است که خداوند صلاح ما و شیعیان با ایمان را تا زمانی که دولت دنیا از آنِ فاسقان می باشد در این دیده است. ولی در عین حال از اخبار و اوضاع شما کاملاً آگاهیم و چیزی از آن بر ما پوشیده نمی ماند.... ما در رعایت حال شما کوتاهی نمی کنیم و یاد شما را از خاطر نبرده ایم و اگر جز این بود از هر سو گرفتاری به شما رو می آورد و دشمنان شما، شما را از میان می بردند.»[4] بنابر این،امام ـ علیه السلام ـ با توجه به آگاهی و سیطره علمی که بر امور دارد می تواند مستقیماً در اثر ولایت تکوینی و معنوی که دارد در امور تصرّف نموده و اقدام به رفع و دفع مشکلات شیعیان و گرفتاران نماید.
و نیز می تواند به واسطه اسباب و افرادی که در زمان غیبت کبرا در خدمت آن حضرت است اقدام نمایند، زیرا بر اساس برخی روایات عده اي از شیعيان و افراد مخلص در محضر آن حضرت مشغول خدمت اند. از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمود: «قائم ـ علیه السلام ـ دو غیبت دارد یکی کوتاه و دیگری دراز، در اولی جز شیعیان خاص کسی جای او را نمی داند و در دیگری تنها خادمین محرم او جای او را می دانند.»[5] که به امر امام ـ علیه السلام ـ مشغول خدمت در اقصی نقاط عالم می باشند. پس هم اکنون حضرت مهدی ـ علیه السلام ـ در تنهایی زندگی نمی کند بلکه همیشه عده اي در محضر آن حضرت اند که امام ـ علیه السلام گاهی در انجام امور از آن ها کمک می گیرد.
پس می توان گفت که به هر دو صورت امام ـ علیه السلام ـ عمل می کنند.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1ـ موعود امم، شیخ عباس شیخ الرئیس کرمانی.
2ـ سیمای آفتاب، حبیب الله طاهری.
3ـ اصول کافی، ج 2، ترجمه منصور پهلوان.
4ـ احتجاج طبرسی، ج 2.
 
پي نوشت:
[1] . نساء / 4، بقره / 143، نحل / 89.
[2] . اصول کافی، ج 2، باب عرض اعمال بر نبی و ائمه.
[3] . اصول کافی، ج 2، باب عرض الاعمال علی النبی و الائمه.
[4] . احتجاج طبرسی، ج 2، ص 322.
[5] . اصول کافی، ج 2، ص 575.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :