امروز:
شنبه 1 مهر 1396
بازدید :
621
يک هديه که من رو به امام زمان نزديک مي کند؟

از آن جايي که شيعه، منسوب به امام زمان ـ عليه السلام ـ است و عملکرد شيعيان بازتاب ارزش هاي مکتب مهدوي به حساب مي آيد، هر کار خوبي که انجام بدهيم باعث خوشحالي و رضايت قلب شريف امام زمان ـ عليه السلام ـ و به منزله هديه به پيشگاه آن بزرگوار خواهد بود.
امّا آن چه در اين ميان از همه مهم تر است و بيش از هر چيزي ديگر، قلب مقدّس حضرت ولي عصر ـ عليه السلام ـ را شاد و خوشحال مي گرداند و باعث مي شود که انسان به آن حضرت نزديک گرديده و در آستان مقدس ولايت آن امام مهربان بار يابد، تقوا و طهارت باطن واعمال نیک ما مي باشد.
از امام صادق ـ عليه السلام ـ نقل شده که فرمود: من سرَان يکون من اصحاب القائم ـ عليه السلام ـ فلينتظر، و ليعمل باالورع و محاسن الاخلاق....»[1] هر کس مي خواهد از جمله ياران امام قائم ـ عليه السلام ـ باشد، پس منتظر باشد و عملکردش بر اساس ورع، پاکي و تقوا و اخلاق پسنديده باشد. و نيز از آن بزرگوار نقل شده که فرمود: من دين الائمه، الورع، و العفّه، و الصلاح».[2]
سيره و روش امامان، ورع (پرهيز از هر گونه گناه و آلودگي) و پاک دامني و صلاح (تزکيه و تربيت خود و ديگران) است.
بنابراين در قدم اول اگر بخواهيم امام زمان ـ عليه السلام ـ را خوشحال نمائيم و در جرگه ياران و پيروان آن بزرگوار قرار بگيريم، بهترين هديه که ما را به آن حضرت نزديک مي گرداند، پاکي و طهارت ما از گناه و آلودگي به هر گونه منکري است که باعث جدايي و دوري ما از او مي شود. بي ترديد در پيش گرفتن راه صلاح، تقوا و طهارت، اخلاص و صفاي باطن، پاياني جز رسيدن به وادي امن ولايت الهي امام زمان ـ عليه السلام ـ ندارد. و اساس و پايه است که بنا نهادن بر آن نيکو و محکم خواهد بود.
و در قدم دوم در مرحله بعد از خود سازي و اصلاح امور فردي و اجتماعي که پايه و اساس کار هر مومني است، از جمله وظايف شيعه و مومنين آن است که هدايايي و لو ناقابل به محضر امام زمانش تقديم نمايند.
منظور هداياي مادي نيست که مثلا براي امام زمان ـ عليه السلام ـ يک دست لباس بخرند، بلکه مقصود از هديه، اعمال صالحه است از قبيل: قرائت قرآن، حج، زيارت قبور ائمه معصومين ـ عليهم السلام ـ و پيامبر اکرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ به نيابت از آن حضرت. (و به فرموده برخي از بزرگان مثل استاد ما حضرت آيت الله وحيد خراساني، قرائت سه بار سوره توحيد در هر روز صبح به نيابت از آن حضرت و هديه نمودن آن به مادر شهيدش حضرت صديقه طاهره ـ سلام الله عليها ـ ) و سرانجام هر کار خيري که از انسان سر زند مي تواند آن را به محضر امام عصر ارواحنا فداه هديه کند، خصوصا براي سلامتي آن عزيز هر صبح و شام به اندازه توان صدقه بدهد. و در پايان به اين نکته لازم است اشاره نمائيم که صدقه دادن فقط با پول دادن و خرج کردن سرمايه مادي نيست، بلکه هر کار خيري را که به نيت امام زمان ـ عليه السلام ـ براي کساني که نياز به آن دارند انجام دادن، صدقه محسوب مي شود و اشاعه و گسترش هر کار خيري صدقه است.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1ـ سيماي آفتاب، حبيب الله طاهري.
2ـ مکيال المکارم، آيت الله سيد محمد تقي موسوي.

پي نوشت ها:
[1]. صافي گلپايگاني، لطف الله، منتخب الاثر، ص631.
[2]. همان.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :