امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
665
آيا آيت الله خامنه اي تا زمان ظهور امام زمان (عج) زنده هستند؟ اگر احاديثي در اين باره وجود دارد بنويسيد؟

با ذكر دو مقدمه پاسخ سؤال روشن مي شود:
الف- ‌زمان ظهور مشخص نيست و هيچ كس از زمان آن آگاه نيست و برخي روايات تعيين كنندگان زمان ظهور را دروغ گويان شمرده اند[1] و با مشاهده برخي از نشانه هاي غير حتمي ظهور همانند گسترش ظلم و فساد در زمان قبل از ظهور و... نمي توان رخ دادن ظهور در آينده نزديك به صورت قاطعانه حكم داد گرچه هميشه و در هر آن احتمال ظهور وجود دارد.
ب- مدت عمر هيچ كس مشخص نيست[2] و تنها خداوند تبارك و تعالي از مقدار و عمر انسان ها باخبر است از اين روي جز خداوند تبارك و تعالي هيچ كسي از زمان به پايان رسيدن حيات پر بركت حضرت آيت الله خامنه اي اطلاعي ندارد اگر چه از خداوند همواره مي خواهيم كه عمر آن بزرگوار را تا زمان ظهور حضرتش مستدام بدارد. با توجه به اين دو مقدمه مي توان گفت پاسخ اين سؤال را جز خداوند تبارك و تعالي كسي نمي داند  و مشخص نيست آيا آيت الله خامنه اي تا زمان ظهور حضرت زنده اند يا خير و در اين مورد هيچ حديثي نيز از ائمه به ما نرسيده است .

پي نوشت ها:
[1] . امام باقر ـ عليه السّلام ـ خطاب به يكي از اصحاب خود كه از زمان ظهور سؤال كرد فرمودند: وقت گذاران دروغ مي گويند، وقت گذاران دروغ مي گويند، وقت گذاران دروغ مي گويند. ر. ك: طوسي، الغيبة، قم، مؤسسة المعارف الاسلاميه، چاپ دوم، 1417، ص 425.
[2] . ر.ك: اعراف/187.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :