امروز:
جمعه 31 شهريور 1396
بازدید :
706
در کتابي خوانده ام امام زمان(عج) همراه عده اي بر سر زنان به سوي کربلا مي رفته که يکي از علما ايشان را شناخته و با آن گروه همراه شده است صحت اين حادثه را مي خواستم؟

احتمالاً پرسشگر ارجمند داستان را در کتاب امام زمان و سيد بحرالعلوم، تأليف سيد جعفر رفيعي و امثال اينها مطالعه کرده باشد.
اصل داستان را يکي از روحانيون از يکي از علماء، بدون ذکر اسم نقل نموده مي گويد: آن عالم در چهار فرسخي کربلا در روستايي به نام (طويريج) به من گفت: من از عالم بزرگي ـ او نيز نام آن عالم را ذکر نمي کند ـ که با مردم طويريج عزاداري مي کرد، پرسيدم، شما به چه دليل علمي براي امام حسين ـ عليه السلام ـ  به سينه مي زنيد و اشک مي ريزيد؟ آن عالم بزرگ فرمود: علامه بحرالعلوم امام زمان(عج) را در ميان عزادارن طويريج مي بيند، که گريه مي کند و به سر و سينه مي زند، فلذا او بي اختيار به دسته سينه زن پيوسته و مشغول عزاداري مي شود.
از آنجا که اصل جريان مربوط به علامه بحرالعلوم است، بايد جريان مزبور را در کتاب هايي چون نجم الثاقب و کشف الاستار و جلد 51 بحارالانوار و دارالسلام، که ملاقات هاي سيد بحرالعلوم با امام زمان(عج) را گردآوري نموده اند، جستجو نمود، روي اين اساس تفحص و جستجوي لازم انجام گرفت، لکن متأسفانه اثري و خبري از داستان مزبور به دست نيامد.
بنابراين نتيجه و پاسخ اين است که: در اصل شرکت امام زمان(عج) و عزاداري آن حضرت، در عزاي جد مظلومش امام حسين ـ عليه السلام ـ  هيچ گونه شک و ترديدي وجود ندارد، لکن صحت داستان مورد سئوال با ويژگي خودش معلوم نيست.
 
معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1ـ محدث نوري، نجم الثاقب.
2ـ مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار.
3ـ صافي گلپايگاني، لطف الله، اصالت مهدويت.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :