امروز:
جمعه 31 شهريور 1396
بازدید :
606
آيا امام زمان (عج) براي كسب روزي تلاش مي‌كنند؟

پاسخ : امور معاش، تهية غذا و پوشاك براي امام ـ عليه السّلام ـ در عصر غيبت به دو صورت ممكن است اول: همانگونه كه اصل غيبت حضرت معجزه و فوق‌العاده است امور معاش و مسكن و... براي آن حضرت نيز بصورت معجزه و غيرعادي باشد يعني هرگاه حضرت نياز پيدا كردند به فرمان خدا از عالم غيب روزي نازل شود چنانكه اين راه نمونه‌هاي قرآني و تاريخي زيادي دارد مانند جريان بهره‌مندي حضرت مريم از خوان الهي «هر وقت زكريا به عبادتگاه مي‌آمد، روزي شگفت‌آوري مي‌يافت، مي‌گفت: اي مريم، اين روزي از كجا براي تو مي‌رسد پاسخ داد: اين از جانب خداست كه همانا خدا به هركه خواهد روزي بي‌حساب مي‌دهد»[1] و مانند مائدة آسماني براي ياران حضرت عيسي ـ عليه السّلام ـ و قوم بني‌اسرائيل.
دوم: امور معاش و زندگي روزمرة حضرت بصورت عادي باشد يعني حضرت كار و تلاش اقتصادي كنند و نياز خود را برآورده كنند، اين هم ممكن است چنانكه احاديثي زيادي داريم كه حضرت در ميان شماست حتي در خانه‌هاي شما مي‌آيند و قدم روي فرشهاي شما مي‌گذارند.
به بيان ديگر: مسألة غيبت و چگونگي زندگي روزمرة حضرت مهدي(عج) منحصر به فرد نيست بلكه نمونه‌ها و مانندهايي دارد مثلاً حضرت «خضر» كه به اتفاق شيعه و سني و گواهي ظاهر قرآن زنده هستند[2] زندگي مي‌كنند و همواره تلاش و فعاليت براي ساختن و هدايت انسانها هستند همين طور زنده بودن حضرت عيسي ـ عليه السّلام ـ و عدم اطلاع دقيق از خصوصيات زندگي فردي‌شان ضرري به اصل عقيده نمي‌رساند.
خلاصه: رفع نيازهاي شخصي حضرت هم از راه اعجاز و فوق‌العاده ممكن است چنانكه در مورد حضرت مريم ـ عليه السّلام ـ بود و هم از راه عادي امكان دارد كه از چشم ما بدور است چنانكه خود حضرت در ميان ماست ولي ما نمي‌دانيم.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. زندگاني خاتم‌الاوصياء، باقر شريف قرشي
2. مهدي ـ عليه السّلام ـ انقلابي بزرگ، آيت الله مكارم شيرازي تمام كتاب.
3. راه مهدي، آيت الله سيدرضا صدر ص207 تا 237.
4. آخرين اميد، مرحوم داود الهامي قسمت‌هاي مختلف.
5. تاريخ عصر غيبت، پورسيد آقايي ص423 تا 438.

پي نوشت ها:
[1] . آل عمران/37.
[2] . صافي گلپايگاني، لطف‌الله، امامت و مهدويت، انتشارات حضرت معصومه، ج3، ص55.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :