امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
718
هنگامي كه امام زمان ـ عج الله تعالي فرجه الشريف ـ ظهور مي‌كند آيا نداي أَنا المهدي ايشان همه عالم را فرا مي‌گيرد (به گوش مي‌رسد) يا كم كم از طريق خبرها آگاه مي‌شويم؟

از آنجا كه نهضت آسماني و عدالت‌خواهانه حضرت بقية الله، يك نهضت جهاني است و به همه بشريت تعلّق دارد، به همين جهت زيبنده است كه همه جهانيان از  وقوع وتحقق ان آگاهي يابند و بدانند كه آن حضرت با ظهور خويش، روند جامعه و تاريخ را به كلّي دگرگون مي‌كند اما در مورد اينكه صداي دلرباي امام زمان ـ عج الله تعالي فرجه الشريف ـ را چگونه انسان ها مي‌شنوند، همچنين چگونه ايشان را مي‌بينند، ممكن است به يكي از دو صورت ذيل باشد:
1ـ ممكن است صداي آن حضرت، تنها به واژه و زبان عربي فصيح و رسا، طنين افكند و آنگاه طنين آن در چند ثانيه سراسر گيتي را فراگيرد و كساني كه زبان عربي را به خوبي مي‌دانند، آن پيام را به همان صورت دريابند و آنانكه به واژه و فرهنگ عربي، آگاهي كامل ندارند، آن را بدون دريافت مفهوم بشنوند و پس از تحقيق و پي‌جويي، مفهوم و معناي آن را دريابند. ممكن است خبرگزاريها، صداي آن حضرت را به سراسر جهان مخابره و در هر كشوري به زبان و فرهنگ آن كشور، منتشر نمايند و بدين سان بيانات آن امام، ظرف چند دقيقه به همان زبان‌ها، ترجمه شود و هر جامعه و تمدني آن را به زبان خويش، از رسانه‌هاي گروهي دريافت دارد. همچنين تصوير آن حضرت، از طريق خبرگزاريها در ظرف چند ثانيه به سراسر جهان مخابره شود. چنان كه ابزار پيشرفته همچون ماهواره، تلويزيون و اينترنت، سخنراني يا مسابقه ورزشي را به طور مستقيم از غرب عالم براي شرق عالم، پخش مي‌كنند و امروزه چنين مطلبي، عجيب نمي‌باشد. اين نكته شايستة يادآوري است كه پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ و امامان نور ـ عليهم السّلام ـ ، به هنگام نويد از آينده و سخن گفتن با مردم، با توجه به سطح خرد و انديشة مردم سخن مي‌گفتند و مي‌دانيم كه انديشه‌ها در آن روزگاران نمي‌توانستند رسانه‌هاي گروهي و وسايل سريع خبررساني جهان امروز و نقش آنها را، در رساندن اخبار و رويدادها به دورترين نقاط گيتي ـ در كوتاهترين فرصت ممكن ـ درك كنند.
2ـ احتمال ديگر اينكه هر جامعه و تمدني، صداي زيباي حضرت بقية الله ارواحناه فداه را به صورت اعجازآميزي، طبق فرهنگ و زبان خويش دريافت مي‌دارد به گونه‌اي كه همگان در همان لحظات نخست، صداي ايشان را بدون ترجمه و گزارش خبرگزاريها، به زبان و لغت خويش، درك مي‌كنند. چنين چيزي بعيد نيست، زيرا خداوند بر هر كاري تواناست و ظهور امام زمان ـ عج الله تعالي فرجه الشريف ـ ، نيز به معجزات و كارهاي اعجازآميز پيچيده شده است. نيز تصوير آن حضرت را انسانها در سراسر گيتي مي‌توانند به شكل اعجازآميزي، دريافت كنند بدون استفاده از ابزاري همچون ماهواره و ... . هم اكنون انسان با علم محدود خويش توانسته ابزاري درست كند كه سخنراني يا مسابقه ورزشي را طي چند لحظه به سراسر عالم مخابره كند. قرآن مي‌فرمايد: «و ما أوتيتم من العلم إلا قليلاً»[1] و به شما جز اندكي از علم و دانش، ارزاني نشده است. اين همه پيشرفت‌ها در زمان ما و تا ظهور امام عصر ـ عج الله تعالي فرجه الشريف ـ ، دو حرف از بيست‌ و هفت حرف علم را شامل مي‌شود. امام صادق ـ عليه السّلام ـ فرمودند: «علم و دانش، بيست و هفت حرف (بيست و هفت شعبه و شاخه) است. تمام آنچه پيامبران الهي براي مردم آوردند، دو حرف بيش نبود، و مردم تاكنون جز آن دو حرف را نشناخته‌اند، اما هنگامي كه قائم ما قيام كند، بيست و پنج حرف (بيست و پنج شعبه و شاخه) ديگر را آشكار مي‌سازد و در ميان مردم، منتشر مي‌سازد و دو حرف را به آن ضميمه مي‌كند تا بيست و هفت حرف كامل و منتشر شود.»[2] اينك، هنگامي كه بشر بر چنين كاري توانائي يافت، آيا آفريدگار هستي نمي‌تواند صدا و تصوير آن امام را، در يك لحظه به گونه‌اي طنين‌افكن سازد كه انسان‌ها در هر كشوري آن را بشنوند و ببينند. يقيناً خداوند بر هر كاري توانا است.[3] اما از نظر ارتباطات صوتي و تصويري جهاني، دوران حضرتش باز ويژگي‌هاي خاصي دارد. در برخي روايات چنين مي‌خوانيم: «در هنگام ظهور آن حضرت، تنها يك چشم او را نمي‌بيند، بلكه در يك آنِ واحد، همگان آن حضرت را خواهند ديد.» و نيز روايات ديگر بدين مطلب اشاره مي‌كنند كه مردم بدون نياز به وسايل خارجي با يكديگر ارتباط برقرار مي‌كنند. چنانكه امام صادق ـ عليه السّلام ـ فرمودند: «هنگامي كه قائم ما قيام كند، خداوند آن چنان گوش و چشم شيعيان ما را تقويت مي‌كند كه ميان آنها و قائم (رهبر و پيشوايشان) نامه‌رسان نخواهد بود. با آنها سخن مي‌گويد و سخنش را مي‌شنوند، و او را مي‌بينند در حالي كه او در مكان خويش است (و آنها در نقاط ديگر جهان[4])
خلاصه مطلب آنكه: 1. چون نداي حضرت ابلاغ عمومي است و فلسفه آن اتمام حجت بر انسان ها است همه مردم آنرا مي شنوند. 2. شنيدن صدا و ديدن رخ زيباي امام عصر ـ عليه السّلام ـ ممكن است به يكي از اين دو راه باشد:
الف: از طريق ابزار پيشرفته امروزي همچون ماهواره و تلويزيون و ... باشد. بر اين اساس پيشرفت علم و تكنولوژي روز مسئله ديدن حضرت و شنيدن صداي وي را در هنگام ظهور روشن و بديهي نموده است.
ب: از طريق اعجازآميز و بدون استفاده از ابزارهاي پيشرفته باشد زيرا خداوند بر انجام هر كاري تواناست.
 
معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1ـ حكومت جهاني مهدي ـ عج الله تعالي فرجه الشريف ـ ، آيت الله مكارم شيرازي، انتشارات نسل جوان، قم، 1380.
2ـ مجموعة فرمايشات حضرت بقية الله، محمد خادمي شيرازي، رسالت، 1377.

پي نوشت ها:
[1] . اسراء/85.
[2] . مجلسي، محمدباقر، بحارالانوار، بيروت، موسسه الوفاء، چاپ دوم، ج52، ص336.
[3] . قزويني، سيد محمدكاظم، امام مهدي از ولادت تا ظهور، ترجمه علي كرمي، سيد محمد حسيني، (با تصرف و تغيير)، الهادي، چاپ4،81، ص518 ـ 520.
[4] . مكارم شيرازي، ناصر، حكومت جهاني مهدي ـ عج الله تعالي فرجه الشريف ـ ، قم، انتشارات نسل جوان، چاپ 11، 1380، ص 264، و بحار، 52 ـ 336.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :