امروز:
يکشنبه 2 مهر 1396
بازدید :
602
آيا حضرت عيسي بن مريم كه حيّ و زنده مي‌باشد همانند امام زمان (عج) به پيروان مكتب خود، (مسيحيان) مدد رساني مي‌كند در موقع گرفتاري به سراغ آنها مي‌آيند؟ لطفاً تفاوت اين دو بزرگوار را با هم و با حضرت خضر كه زنده است را بيان فرماييد؟

نخست ذكر دو نكته به عنوان مقدمه لازم و ضروري است:
1. حضرت مسيح ـ عليه السّلام ـ پيامبر الهي بوده است و در دوران رسالتش به پيروانش كمك و ياري مي‌كرد.[1] بعد از عروج او به آسمان،[2] مسيحيان درباره عيسي بن مريم ـ عليه السّلام ـ ، عقيده ديگري پيدا كردند كه قرآن كريم در آياتي عقيده آنان را مطرح كرده و به نقد آنها پرداخته است.[3]
2. تمام شرايع آسماني لباس هاي مختلف بر اندام دين واحد (توحيد) بوده و خدا جز يك دين، دين ديگري را تشريع نكرده است. البته مقصود اين نيست كه تمام اديان آسماني در هر زماني شايستگي پيروي دارند، بلكه با اعتراف به وحدت دين، يادآور مي‌شويم كه شرايع كاملاً مختلف بودند و شرايع سماوي متناسب با استعدادها و شايستگي‌هاي امت ها در ادوار مختلف تاريخ تنظيم و تشريع شده‌اند و در حقيقت هر يك از اين شرايع كلاس هايي بوده است كه مي‌بايست بشر، براي تكامل خود در آن ها آموزش ببينند و آخرين كلاس براي بشر همان شريعتي است كه به وسيله پيامبر گرامي عرضه شده است.
به تصريح قرآن كريم حضرت عيسي(ع) پيامبر بعد از خودش را معرفي نموده و پيروانش را بشارت داده به رسالت پيامبر گرامي اسلام. مع‌الوصف مسيحيان نه تنها قايل به رسالت پيامبر اسلام(ص) نشدند بلكه درباره خود حضرت عيسي(ع) به بي راهه رفتند و قايل به الوهيت او شدند، حال با چنين اعتقاد باطلي كه مسيحيان دارند آيا حضرت مسيح، آنان را در موقع گرفتاري كمك و ياري خواهد كرد يا خير؟ هر چند به دليل روشني در اين باره دست نيافتيم امّا از باب توسل به انبياء الهي براي رفع گرفتاري‌ها و آمرزش گناهان و از باب اين كه خداوند فياض مطلق و حضرت مسيح در زمان خود واسطه فيض بوده است، مي‌گوييم مسيحياني كه جاهل قاصرند و روشن شدن حقايق براي شان ممكن نيست،ممکن است مورد عنايت و ياري حضرت مسيح قرار بگیرند امّا آناني كه جاهل مقصرند و روشن شدن حقايق براي شان از طريقي ممكن است ولي براي دست يافتن به آن كوتاهي مي كنند، حضرت آنان را ياري نخواهد كرد.
البته اين نكته نيز قابل ذكر است كه فعلاً حجت خدا در زمين امام زمان (عج) است كه در ميان مردم به سر مي‌برد و مشكلات و گرفتاري ها را برطرف مي‌سازد و مردم توانايي مشاهده آن حضرت را ندارند؛ او در توقيعي كه براي شيخ مفيد(ره) صادر فرموده به اين جهت اشاره كرده است: «ما اگر چه ساکن شده‌ايم در مكاني كه دور از مساكن ظالمين می باشد، بر حسب آن چه خداوند براي ما و شيعيان ما، صلاح در اين ديده تا مادامي كه دولت دنيا، براي فاسقين باشد. ليكن مع الوصف علم ما به احوال شما احاطه دارد و چيزي از اخبار شما از ما مخفي نيست.... ما اهمال نمي‌كنيم در مراعات شما و نه فراموش مي‌كنيم ياد شما را و اگر جز اين بود، بلاها و شدايد بر شما نازل مي‌شد و دشمنان شما را درهم مي‌شكستند و نابود مي‌كردند، پس بپرهيزيد خداي جل جلاله را و ما را ياري و كمك كنيد بر دستگيري خودتان».[4]
اماتفاوت عيسي بن مريم ـ عليه السّلام ـ با خضر نبي ـ عليه السّلام ـ و امام زمان (عج) در اين است كه حضرت مسيح رسول و نبي مي‌باشد امّا حضرت خضر فقط نبي است نه رسول.
فرق بين نبي و رسول اين است كه نبي از «نبأ» به معني خبر مشتق شده و به كسي گفته مي‌شود كه از جهان بالا خواه از طريق رؤيا و يا از طريق ديگر وحي دريافت كند. البته نبي هر انساني گزارشگر و خبرگيري نيست بلكه گزارشگر اخبار مهم سماوي است كه از جانب خدا به او ابلاغ مي‌گردد و خضر نبي نيز چنين است.
رسول از رسالت مشتق گرديده است (رسول كه ارتباط با وحي تشريعي دارد) انسان آگاه و مطلع از اخبار سماوي است كه مأمور است آن چه را دريافت كرده ابلاغ نمايد و جامه عمل بپوشاند. مانند حضرت عيسي ـ عليه السّلام ـ كه هم اخبار مهم سماوي را دريافت مي‌كرد و هم مأمور به تبليغ آن بوده است.[5]
بنابراين نبي كسي است كه اخبار مهم سماوي را دريافت مي‌كند و مأمور به تبليغ آن نيست. رسول با اين كه اخبار غيب را دريافت مي‌كند مأمور به تبليغ آن نيز مي‌باشد.
بعلاوه از جريان قصه حضرت موسي و خضر نبي در سوره كهف بر مي آيد كه حضرت خضر مأمور به حكم بر اساس باطن افعال و عقايد مردم بوده است ولي حضرت عيسي(ع) مامور به ظاهربوده است.
 و اما فرق حضرت ولي (عج) با حضرت عيسي(ع) و حضرت خضر(ع) اين است كه آن حضرت نبي و رسول نيست بلكه امام معصوم است و مقام امامت فوق رسالت و نبوت است علاوه بر اين امام زمان(عج) حجت فعلي خداوند بر همه حتي بر حضرت عيسي(ع) و حضرت خضر مي باشند و لذا در روايات داريم هنگام ظهور، حضرت عيسي پشت سر امام زمان(عج) و بر طبق شريعت اسلام نماز مي خواند و خود حضرت عيسي(ع) به امام عصر(عج) عرضه مي دارد: انتم اهل البيت و لا يتقدمكم احد[6] (شما اهل بيت هستيد و احدي حق تقدم بر شما را ندارد). و نيز در روايات آمده است كه حضرت مسيح وزير حضرت ولي عصر(عج) خواهد بود.[7]
تفاوت ديگر اين است كه حضرت عيسي بن مريم ـ عليه السّلام ـ را خداوند در آسمان برده است كه در هنگام ظهور امام زمان (عج) به زمين فرود مي‌آيد. حضرت خضر نبي ـ عليه السّلام ـ و امام زمان (عج) فعلاً در زمين و در ميان مردم به سر مي‌برند و در موقع گرفتاري ياري مي‌كنند ولي از ديدگان مردم غايب هستند.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. اديان بزرگ جهان، تأليف حسين توفيقي.
2. منشور جاويد، تأليف آيت الله سبحاني، ج 12.
3. منتخب الاثر في الامام الثاني عشر، تأليف آيه الله صافي گلپايگاني، ص191.
4. چشم انداز به حكومت مهدي، نجم الدين طبسي.

پي نوشت ها:
[1] . توفيقي، حسين، اديان بزرگ جهان، سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انساني دانشگاه‌ها (سمت) و مؤسسه فرهنگي طه و مركز جهاني علوم اسلامي، چ پنجم، تابستان 81، ص 114.
[2] . بل رفعه الله إليه و كان اللهُ عزيزاً حكيما؛ نساء/158.
[3] . آل عمران/59، 79 تا 80 و 64؛ نساء/171؛ مائده/17، 72 و 73 و 75؛ توبه/30 ـ 31؛ مريم/34 ـ 36، فرقان/2.
[4] . معجم احاديث الامام المهدي، نشر مؤسسة المعارف الاسلامية، المطبعة بهمن، چاپ اول، 1411، ج 4، ص 460.
[5] . سبحاني، جعفر، منشور جاويد، قم، نشر مؤسسه امام صادق ـ عليه السّلام ـ، چاپ نمونه، پاييز 1370، ج10، ص266 ـ 267.
[6]. صافي گلپايگاني، لطف الله، منتخب الاثر في الامام الثاني عشر، موسسه حضرت معصومه(ع)، چاپ اول، 1419ه‍ ق، ص391، ح6.
[7]. طبسي، نجم الدين، چشم اندازي به حكومت مهدي(عج)، دفتر تبليغات اسلامي، بوستان كتاب، چاپ سوم، 1380، ص171.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :