امروز:
شنبه 29 مهر 1396
بازدید :
578
آيا وجود وجهه خوب براي ياران خاص حضرت مهدي ـ عليه السلام ـ شرط است؟ يعني به عنوان مثال آيا گناهكاري كه در بين حتي عده كمي از مردم وجهه خوبي ندارد پس از توبه مي تواند جزء آن افراد باشد؟

يكي از وظايف منتظران حضرت ولي عصر (عج) ترك معاصي و اصلاح نفس خويشتن مي باشد. چون يكي از اسباب غايب بودن و طول غيبت آن حضرت گسترش گناه و معصيت است در اين صورت بايد ياوران مصلح جهاني خود صالح باشند بنابراين براي فراهم كردن زمينه ظهور ان حضرت، ما بايد از خود آغاز كنيم و با اراده اي محكم، عزمي راسخ و برنامه اي دقيق به اصلاح افكار و انديشه ها و نيز تغيير و اصلاح رفتار و كردارمان بپردازيم و با آگاهي از وظايف عملي و گسترش شناخت خود از مباني ديني و معرفتي، در راه تقويت بنيه اعتقادي و اخلاقي خويش، تلاش و كوشش كنيم و در يك جمله با اجتناب از معاصي، لغزش ها و گناهان و انجام دادن واجبات و وظايف ديني ـ در هر محيطي كه باشيم ـ به خودسازي اقدام كنيم و با توبه از اعمال گذشته، قلب خويش را براي تجلّي و ورود نور الهي آماده سازيم.
بنابراين گناهان گذشته ـ هر چند زياد باشد ـ نمي تواند مانع مهمّي در راه رشد و كمال و پيوستن به جرگه منتظران و ياوران واقعي امام زمان (عج) باشد.
با توبه واقعي مي توان سيئات و بدي گذشته را به حسنه و نيكي تبديل كرد و به اصلاح گذشته همّت گماشت. خداوند متعال در اين رابطه مي فرمايد: «إلا من تاب و آمن و عمل، عملا صالحا فاؤلئك يبدّل الله سيئاتهم حسنات و كان الله غفورا رحيما؛ مگر كساني كه توبه كنند و ايمان آورند و عمل صالح انجام دهند كه خداوند گناهان آنان را به حسنات مبدّل مي كند و خداوند همواره آمرزنده و مهربان بوده است».[1]
بنابراين انسان هر چند گناهكار باشد مي تواند در اصلاح خويشتن سعي و كوشش نمايد و در هر زمان به ياد خدا باشد و به اين مسأله متذكّر باشد كه هر هفته، نامه اعمال وي به حضور حضرت ولي عصر (عج) عرضه مي شود و مورد بررسي قرار مي گيرد.

نتيجه گيري:
داشتن وجهه مثبت پيش خداوند متعال و امام زمان (عج) شرط اصلي پيوستن به جرگه ياران آن حضرت مي باشد و چنانكه گفته شده انسان هرچقدر هم گناهكار باشد با يك توبه حقيقي مي تواند همه چيز را جبران كرده و به سوي كمال و تعالي قدم بردارد و پذيرفتن چنين شخصي به شرطي كه نفس خويش را واقعا اصلاح كند، از طرف امام زمان (عج) اصلا بعيد نمي باشد چون رفتار و عملكرد ائمه بزرگوار ما در برخورد با شيعيان خود يكي است همان گونه كه امام حسين ـ عليه السلام ـ توبه حرّ بن يزيد رياحي را با وجود اين كه اولين كسي بود كه جلوي مسير ايشان را در حركت به كوفه سد كرده بود پذيرفت و جزء ياران باوفاي ايشان قرار گرفت بنابراين ما هم مي توانيم با توبه واقعي از گناهان قبلي، خود را براي ياري آن حضرت (حضرت ولي عصر) مهيّا كنيم.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1ـ مكيال المكارم، مرحوم آيت الله سيد محمد تقي موسوي اصفهاني.
2ـ دادگستر جهان، آيت الله اميني.
3ـ امام حجة بن الحسن العسكري صاحب الزمان (عج)، موسوي خسروي.
 
پي نوشت:
[1]. فرقان / 70، ترجمه مكارم شيرازي.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :