امروز:
جمعه 28 مهر 1396
بازدید :
535
دوست دارم يار امام زمان شوم اما مي ترسم نشوم راه مقابله با اين ترس چيست؟

براي اين که بتوانيم در شمار ياران خاص حضرت بقية الله الاعظم (ارواحنا فداه) قرار گيريم لازم است از منتظران واقعي حضرت باشيم، مهمترين خصوصيت منتظران ظهور، تقواي الهي و سپس کسب معرفت نسبت به حضرت است، انسان با تحصيل ورع و محاسن اخلاق و پارسايي و تحصيل فضائل اخلاقي مي تواند به چنان معنويت و نورانيتي دست پيدا کند که در شمار ياران ويژه حضرت قرار گيرد، چنان چه در حديثي قدسي از حضرت حق خطاب به نبي اکرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ در شب معراج آمده: «هر کس به رضاي من عمل کند سه خصلت به او مي دهم: 1. معرفت و شکري به او مي دهم که ناداني با آن مخلوط نشود؛ 2. او را چنان به خود مشغول مي کنم که هيچ فراموشي با آن مخلوط نشود؛ 3. چنان محبتي به او عطا مي کنم که محبت هيچ کدام از مخلوقات در آن تأثيري نداشته باشد.
پس در چنين حالتي او من را دوست دارد و من نيز او را دوست دارم و چشم قلبش را به جلالم باز خواهم کرد و بندگان خاص خود را به او نشان مي دهم. [1] و بدون شک برترين بنده خاص خداوند سبحان وجود نازنين حضرت خواهد بود. در نتيجه انتظار يعني کار و تلاش براي اصلاح نفس و آمادگي براي درک حضرت نه راحتي و آسايش و ترک وظايف ديني، اجتماعي.
اما اين ترس و نگراني که ذکر کرده ايد مي تواند بسيار مفيد و مقدس باشد و هم مي تواند اثري منفي و مخرب داشته باشد؛ اگر اين ترس عاملي براي حرکت به سوي کمال بيشتر و کسب فضائل نفساني گردد، نه تنها بد نيست بلکه فضيلت است و صفت پسنديده و مقدسي خواهد بود. اين همان مَنِشي است که در احاديث معصومين ـ عليهم السلام ـ از صفات مؤمنين شمرده شده و در لسان روايات به «خوف» معروف است، در اين باره حضرت امام صادق ـ عليه السلام ـ مي فرمايد: «مؤمن، مؤمن نباشد تا ترسان و اميدوار باشد، ترسان و اميدوار نباشد تا کار کند براي آن چه مي ترسد و اميد دارد».[2]
اما اگر اين ترس و نگراني عاملي شود براي نااميد شدن و بازماندن از حرکت به سوي تکامل، بسيار خطرناک و مخرب خواهد بود که در روايات اسلامي به «يأس» تعبير شده و از بزرگ ترين گناهان شمرده شده است. يأس يعني نااميد شدن از رحمت الهي يعني اين که انسان تلاشي براي اصلاح نفس و بازگشت به سوي خداوند سبحان نکند و کاملاً نااميد گرديده و حرکت او متوقف گردد.
کسي که فکر کند به هيچ وجه نمي تواند از ياران حضرت باشد و از اين امر نااميد باشد، تلاشي براي کسب رضايت و نزديکي به حضرت و اين که شايد در زمره ياران حضرت قرار گيرد، انجام نمي دهد، لذا اين ترس و نگراني بسيار خطرناک است و بايد ترک شود.
چنانچه بخواهيد در مسير ترس مثبت خود قدم برداريد بايد همان راه هاي کسب تقوا و ايمان را طي کنيد و چنانچه دچار ترس منفي شديد لازم است جهت اصلاح شناخت به روحانيون و علماي وارسته مراجعه کنيد و اگر باز هم نتوانستيد بر اين مشکل غلبه کنيد لازم است به روحانيون با تخصص روان شناسي مراجعه کنيد.
برخي از مراکزي که مي توانيد با آنها تماس بگيريد:
1. مرکز ملي پاسخگويي به سئوالات ديني ـ گروه مشاوره: 783555ـ0251
2. مرکز ملي پاسخگويي به سئوالات ديني ـ گروه مشاوره: 09640
3. مرکز ملي پاسخگويي به سئوالات ديني ـ گروه مشاوره: 71744ـ0251
مرکز مطالعات حوزه گروه مشاوره: 7737217ـ0251
 
معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1ـ اصول کافي، باب صفات مؤمن.
2ـ سوداي روي دوست، مرتضي آقا تهراني.

پي نوشت ها:
[1]. مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، تهران، دارالکتب الاسلاميه، ج6، ص307.
[2]. محمد بن يعقوب کليني، اصول کافي، ترجمه کوه کمره اي، قم، انتشارات اسوه، ج4، ص216.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :