امروز:
سه شنبه 4 مهر 1396
بازدید :
683
بچه‏هايي كه عقب ماندگي ذهني و معلوليت عقلي دارند در عالم برزخ چگونه‏اند و آيا در قيامت، مي‏توانند از پدر و مادر خود دستگيري كنند يا نه؟

كودكاني كه بعد از مرگ در عالم برزخ بسر مي برند يا كودكان مؤمنين و مسلمانها هستند و يا كودكان كفار و غير مسلمانها. و برخي از اين كودكان از نظر عقلي و جسمي سالم هستند و از دنيا مي‏روند و برخي دچار عارضه جسمي يا عقلي هستند از اين جهت در مورد هر گروه بايد جداگانه پاسخ داده شود.
آنچه از روايات و آيات در مورد کودکان کفار بدست مي آيد اين است كه خداوند آنها را عذاب نمي‏كند. زيرا به حکم عقل، عذاب کساني که تکليفي بر عهده آن ها نبوده است قبيح است و خداوند كار قبيح انجام نمي‏دهد.[1]
و همچنين در برخي از روايات، آمده است كه عده‏اي از پيامبر ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ سئوال كرده‏اند كه آيا خداوند كسي را بدون حجت و دليل شرعي، عذاب مي‏كند؟ پيامبر ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ فرمودند: نه و در مورد فرزندان كفار فرمودند: خداوند آتشي افروخته مي‏كند و به آنها دستور داده مي‏شود داخل آتش شوند، كساني كه اطاعت كنند، داخل بهشت مي‏شوند و اگر مخالفت كنند داخل در آتش.[2] در برخي روايات هم آمده است كه كودكان كفار خادمان اهل بهشت هستند.[3] بنابراين، خداوند فرزندان كافر را بدون آزمايش و اتمام حجت، وارد آتش نمي‏كند.
و اما در مورد كودكان مؤمنان و مسلمانها، روايات مختلفي وارد شده است كه بعضي در مورد كودكاني است كه از نظر جسمي و عقلي سالم هستند و برخي در مورد كودكاني است كه مجنون يا ابله هستند. آنچه بين علماي شيعه مسلم است اين است كه اولاد مؤمنين وارد بهشت مي‏شوند[4] و خداوند آنها را عذاب نمي‏كند، البته در بعضي از روايات آمده است كه براي اين دسته از كودكان كه مجنون يا ابله هستند هم، آتشي افروخته مي‏شود و به آنان دستور داده مي‏شود وارد آن شوند و كسانيكه اطاعت كنند وارد بهشت خواهند شد.[5] و در بعضي از روايات آمده است كه بعضي از كودكان را حضرت فاطمه سلام الله عليها و برخي را حضرت ابراهيم و ساره تربيت مي‏كنند و به پدرانشان هديه مي‏دهند.[6] و بعضي از آيات قرآن هم مانند آيه 21 سوره طور بيانگر اين است كه اين كودكان به پدرانشان ملحق مي‏شوند.
و اما در اين مورد كه آيا اين كودكان از پدرانشان مي‏توانند دستگيري كنند، روايتي است كه بر اين مطلب دلالت دارد: از امام علي ـ عليه السلام ـ نقل شده است كه با زناني كه عقيم هستند ازدواج نكنيد، زيرا من در قيامت به جمعيت مسلمانان افتخار مي‏كنم، آيا نمي‏دانيد كه كودكان در زير عرش خداوند براي پدرانشان استغفار مي‏كنند[7] و همچنين در حديثي از پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ نقل شده است كه در قيامت بچه‏هاي سقط شده در بارگاه بهشت مي‏ايستند و وارد بهشت نمي‏شوند و منتظر مي‏مانند تا پدرانشان ابتدا وارد بهشت شوند.[8] البته بايد توجه داشت كه حالات كودكان هم در آنجا متفاوت است و همه آنها در يك موقعيت قرار ندارند.

معرفي منبع جهت مطالعه بيشتر:
1. تفسير نمونه، ج6، ص187.
 
پي نوشت ها:
[1]. سيد عبداللَّه شبّر، حق اليقين في معرفة اصول الدين، ج2، ص104.
[2]. همان، ص106.
[3]. همان، ص108.
[4]. همان، ص104.
[5]. همان، ص106.
[6]. همان، ص105. الميزان، ج19، ص16.
[7]. همان، ص105.
[8]. حر عاملي، وسايل الشيعه، 20 جلدي، ج14، ص3.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :