امروز:
جمعه 31 شهريور 1396
بازدید :
617
در روز قيامت انسان‌ها با چه زباني سخن خواهند گفت؟

در قرآن كريم  از زبان اهل بهشت سخني به ميان نيامده و تنها در يك آيه آمده است: «وتحيتهم فيها سلام» احوال‌پرسي آن‌ها در بهشت سلام است. ولي هنگامي که به متون  روايي مراجعه مي کنيم به رواياتي برمي خوريم  كه گويايي  اين است که زبان اهل بهشت «عربي» است. در روايتي آمده است كه مي‌فرمايد: «زبان حضرت آدم عربي بوده و آن زباني است كه اهل بهشت به آن سخن مي‌گويند.»[1] و در روايت ديگر وارد است که لسان اهل الجنه العربي و الفارسي الدري[2] ؛ زبان اهل بهشت عربي و فارسي دري است. در مسائل شامي از امير مؤمنان نقل شده است که فرمود : زبان و سخن اهل بهشت عربي است و زبان و کلام اهل جهنّم مجوسي است [3] .  در کتاب الدرالمختار حديثي از رسول خدا (ص)  نقل شده است که حضرت مي فرمايد : عرب را به خاطر سه چيز دوست بداريد : 1- همانا من عربي هستم . 2- قرآن به زبان عربي نازل شده است . 3-  زبان اهل بهشت در بهشت عربي است [4]
از مجموع آنچه گذشت گمان قوي براي انسان حاصل مي‌شود كه زبان اهل بهشت عربي و فارسي دري باشد گرچه نمي‌توان اين مطلب را به طور يقيني بيان كرد. زيرا دليل متقن با سند صحيح كه صريحاً فرموده باشد زبان اهل بهشت چيست براي ما اقامه نشده است. و ممكن است خداوند اهل بهشت را بر تمام زبان‌ها آگاه‌ گرداند تا به هر زبان كه بخواهند سخن بگويند  .
 
پي نوشت ها:
[1] . مجلسي، محمد باقر، بحالارانوار، تهران، ج 11، ص 56، روايت 57، باب 1.
2. آلوسی ، تفسیر آلوسی ، ج 19 ، ص 126 .
3. نمازی شاهرودی ، علی ، مستدرک سفینه البحار ،  ص 140 ،  مؤسسه النشر الاسلامی التابعه لجماعه المدرسین بقم ، 1419 ق .
4. الحسکفی  معروف به ابن عابدین ، محمّد امین ، الدرالمختار ، 6 / 740  ، دارالفکر للطباعه والنشر والتوزیع ، بیروت ، 1415 ق . 

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :