امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
988
باش تا صبح دولتش بدمد
معظم له درباره خاطرات روز 17 شهريور سال 1357 مي‌فرمايد:
«من از روز هفدهم شهريور سال 1357 خاطره‌اي در ذهن دارم. قبل از آن كه اين حادثه خونبار در تهران اتفاق بيفتد، سياست رژيم ستم شاه به دنبال اين بود كه مبارزان را و به تبع آن ملت ايران را، به تندرو و كندرو، افراطي و معتدل تقسيم كند. اين، نكته قابل توجه است كه امروز مثل آيينه‌اي، همه عبرت‌ها را به ما درس مي‌دهد. كسي كه روزنامه‌هاي آن وقت و اظهارات مسئولان رژيم ستم شاه را مطالعه مي‌كرد، مي‌فهميد كه اينها مي‌خواهند كساني را كه در مقابل آنها هستند و مبارزه مي‌كنند، از هم جدا كنند. عده‌اي را كه طرفداران و علاقه‌مندان مخلص امام بودند و راه امام را علناً اظهار مي‌كردند، به عنوان تندرو و افراطي و متعصب معرفي مي‌كردند. در مقابل اينها هم، بعضي از كساني كه علاقه‌مند به مبارزه بودند، ولي خيلي جدي در آن راه نبودند، يا جدي بودند، ولي دستگاه آن طور خيال مي‌كرد اينها جدّيتي ندارند، اينها را به عنوان افرادي كه معتدلند و با اينها مي‌شود مذاكره و صحبت كرد، معرفي مي‌كردند. من در آن روز اين احساس خطر را كردم. آن وقت من در جيرفت تبعيد بودم. شايد روز چهاردهم يا پانزدهم شهريور بود. به يكي از آقايان معروفي كه در قم بود، نامه‌اي نوشتم و اين سياست رژيم را براي آقا تشريح كردم و گفتم اينها با اين تدبير خباثت‌آميز مي‌خواهند بهانه‌اي براي سختگيري بر مخلصان و عشاق امام بزرگوار به دست آورند و شما را بدون اين كه خودتان بخواهيد، در مقابل آنها قرار بدهند. اين نامه را نوشته بودم؛ اما هنوز نفرستاده بودم. روز شنبه هجدهم شهريور بود كه راديو و روزنامه‌ها، خبر كشتار هفده شهريور را پخش كردند. فرداي آن روز، ما در جيرفت از اين قضيه مطلع شديم. من برداشتم در حاشيه‌ي آن نامه براي آن آقا نوشتم كه:
«باش تا صبح دولتش بدمد، كاين هنوز از نتايج سحر است»
آن نامه را به وسيله مسافر، براي آقاي محترم فرستادند. آنها شروع كردند سخت‌گيري‌ها را عليه مبارزان و انقلابيون حقيقي راه انداختن، نمونه‌اش كشتار هفدهم شهريور بود.
عين همين سياست را دشمنان ما از چند سال بعد از آغاز پيروزي انقلاب، در خارج شروع كردند كه تا امروز هم ادامه دارد. مي‌نشينند تحليل مي‌كنند كه فلان كسان تندروند، متعصبند، متحجرند، فلان كسان معتدلند، فلان كسان قابل مذاكره نيستند، فلان كسان هستند! با آن برداشت‌هاي غلط و ناقص، پيش خودشان مي‌نشينند و تحليل مي‌كنند و راديوهاي‌شان پخش مي‌كنند! من آن چه را كه براي آگاهي ملت عزيز مي‌خواهم عرض بكنم، اين است كه بدانيد اين همان سياست است، اين همان تدبير خباثت‌آميز است كه هجده، نوزده سال پيش، به وسيله عوامل آن‌ها در داخل انجام مي‌گرفت؛ امروز هم به وسيله‌ي همان طراحان و سياستگذاران در سطح جهاني، باز ناظر به نظام اسلامي و انقلاب اسلامي انجام مي‌گيرد.»[1]

[1] . بيانات مقام معظم رهبري با پرستاران و امدادگران ـ روزنامه‌ي جمهوري اسلامي ـ 20/6/1376.
حكايت نامه‌ي سلاله‌ي زهرا (س)/ حسن صدري مازندراني
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :