امروز:
چهار شنبه 26 مهر 1396
بازدید :
979
مقدمه
داستان سرايي قديمي­ترين شکل ادبيات شفاهي است. هزاران سال پيش از آن که صنعت چاپ و نوشتن به صورت پديده­اي فراگير درآيد، ادبيات شفاهي به صورت قصه­گويي رواج داشته و بخش مهمي از هر جامعه بوده است.
دين مبين اسلام که جاي جاي آن همراه با لطافت­هاي منحصر به فرد و همسو با فطرت بشري است، هـنـر جهت نشر معارف عالي خود در خدمت گرفته و به آن بهاء داده است.
در قرآن کريم قصص و حکاياتي از نيکان و بدان و از انبياء و اولياء و حکما و همچنين از اشرار و اشقيا ذکر شده و همه بندگان را به تدبر و تفکر و تعقل در آنها دعوت نموده است: فاقصص القصص لعلهم يتفکرون؛ قصه­ها را بيان کن شايد آنها تفکر کنند (اعراف، 176) و اين که راز ارزش داستان در چيست که تا اين حد بدان بها داده شده است را از لسان قرآن بيان مي­کنيم: لقد کان في قصصهم عبره لاولي الالباب؛ در قصه­هاي آنها عبرتي بود براي صاحبان عقل و خرد (يوسف،110).
آربـوثـنات، اهـميت داستان سرايي را چنين بيان مي­کند: «قصه­هاي قومي وسيله­اي براي پيوند جامعه بوده­اند. اين قصه­ها نه تنها سازمان دهنده بلکه بيانگر تقويت افکار، احساسات، اعتقادات و رفتارهاي مردم نيز بوده است».
گذر زمان در گفتار و کردار آدمي، اثر بسزايي داشته و بسياري از روش­هاي انسان گذشته را به فراموشي سپرده است اما هنر سخن­گويي به زبان قصه را در خود پروريده و بر اهميت آن، بيش از پيش افزوده است.
داستان سرايي جلوه­اي از فرهنگ بشري است که با خلاقيت قوي، رابطه­اي مستقيم دارد، هم بيان کننده سرگذشت تاريخي و فرهنگي هر قوم و ملتي است و هم باعث حفظ آن فرهنگ است.
تاکيد عالمان، دانشمندان و مورخان بر اهميت اسطوره و داستان بدين سبب است که نقش بسزايي در ادبيات، فرهنگ، تربيت و الاهيات هر جامعه­اي دارد.
داستان در هر عصر، در هر مکان و در هر جامعه­اي حضور دارد، داستان، امري بين المللي، فراتاريخي و فرافرهنگي است يعني داستان به سادگي همانند خود زندگي در جريان است».
مهمترين علت جذابيت داستان براي تمام سنين را مي­توان عاميانه و بدون تکلّف و روان بودن آن، خصوصاً با رويکرد بيان واقعيات دانست و همين عامل باعث شده که داستان به عنوان يکي از عناصر سازنده تجربه بشري و در نتيجه تجربه ديني بر پيروان هر دين و آييني و حتي بر شاخه­هاي الاهيات نيز تأثرگذار باشد و لذا است که مردم ارتباط آساني با داستان برقرار نموده و احساس انس با قصص و داستانها را در همگان مي­بينيم.
با توجه به ارزش و اهميت داستان از ابعاد ديني، تاريخي و فرهنگي، واحد پشتيباني علمي سايت انديشه قم با انجام تحقيق و کار کارشناسانه بر روي دهها کتاب معتبر، داستان و حکاياتي ارزشمند که حاوي نکات و پيام­هاي مفيد هستند را براي اقشار مختلف جامعه با سلايق گوناگون و به صورت موضوعي فراهم آورد، که گامي در راستاي اعتلاي فرهنگ غني ديني و بيان و کسب تجربيات مي­باشد.
اميد است مورد استفاده کاربران گرامي اينترنت قرار گيرد.
روح الله رضوي
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :