امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
754
خصوصيات ازدواج پيامبر با خديجه در مقايسه با ازدواج زمان ما چگونه است؟

براي رسيدن به شرايط ايده آل ازدواج در جامعه اسلامي، لازم است كه معيارها و ملاكهاي ازدواج بزرگان ديني را شناخت و عمل خود را مطابق با آن الگوهاي اسلامي نمود. ازدواج پيامبر اسلام با حضرت خديجه (س) داراي پيام هاي زيادي است كه براي جوانان امروزي، در صورت شناخت و عمل به آن، راهگشا خواهد بود، با توجه به ملاك هايي كه اين الگوها، متاسفانه جامعه فعلي ما روز به روز از آنها فاصله گرفته اند به همين خاطر نابساماني هاي زيادي مثل تأخير سن ازدواج ، اسراف، چشم و هم چشمي، ‌عدم توجه به معيارهاي ديني و توجه به امور مادي، طلاق ها جرم و فحشا و... در جامعه رواج يافته است.
خصوصيات پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ :
جوانمرد مكّه داراي ويژگي هاي خاصّي بود كه توجّه خديجه را به خود جلب نمود، داراي تقوي، معنويت، پاكدامني، عفت، امانت داري، حسن خلق، راستگويي و صداقت بود كه باعث علاقمندي خديجه شد. وجود اين همه فضايل و مكارم اخلاقي و رفتاري در پيامبرـ صلّي الله عليه و آله ـ بود كه ثروتمندترين زن قريش آمادگي خود را براي ازدواج با ايشان اعلام كرد.[1] علّت پيش قدم شدن حضرت خديجه در ازدواج با پيامبر، وجود آن همه فضيلت اخلاقي، كرامت، شرافت، اصالت خانوادگي و...... در وجود مقدس پيامبر بود. وقتي خديجه خواسته قلبي خود را با پيامبر در ميان گذاشت، در ابتدا پيامبر به دليل عدم هماهنگي از نظر اقتصادي با خديجه، درخواست اين بانوي قريش را نپذيرفت، امّا خديجه اعلام كرد كه حاضر است همة امكانات و اعتبارش را نيز در راه اهداف بلندشان قرار دهد ، اينگونه بود كه اين پيمان مقدّس بسته شد. پس اولين پيام اين ازدواج اين است كساني كه به خاطر ثروت و مال و منال دنيوي با فردي ازدواج مي كنند، با معيارهاي اسلامي فاصله دارند، ديگر اينكه لازم است در ازدواج ها هماهنگي از نظر اقتصادي رعايت شود، همچنانكه پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ به اين مسئله توجه داشتند.
شناخت و آگاهي
پيامبر اسلام(ص) و خديجه (س) با آگاهي و شناخت كامل از اخلاق، رفتار و خانواده همديگر، ازدواج نمودند، آنان، رشد يافته، بزرگ منش ، خردمند، بصير و مستقل در انديشه و عمل بودندو با متانت، وقار و درايت تصميم سنجيده اي گرفتند. چيزي كه امروزه كمتر در ازدواج ها به آن توجه مي شود، رشد جسماني، عقلاني، عاطفي جوانان را در نظر نمي گيرندو بدون داشتن اين معيار ها اقدام به تشكيل خانواده مي كنند كه آسيب هاي زيادي را متوجه زندگي مشترك مي كند.
مشورت:
پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ در اين باره با عموي خود، ابوطالب مشورت كردند و او را واسطه قرار دادند، خديجه نيز با عموي خود ، ورقه بن نوفل، صحبت كردند آنان در مراسمي و با حضور بزرگان دو خانواده عقد ازدواج خود را برگزار كردند.
جوانان امروز تا چه اندازه در انتخاب و گزينش همسران، با والدين و افراد آگاه و دلسوز مشورت مي كنند؟ از تجارب ديگران چه ميزان بهره مي برند؟ آيا با يك نگاه و علاقه سطحي و يا داشتن شناخت چند روزه، براي انتخاب كافي است،
تجملات و ريخت و پاش هاي افراطي:
يكي از بزرگترين موانع و مشكلات جوانان براي ازدواج ،‌تجملات و چشم و هم چشمي ها، توقعات و انتظارات بي حد و اندازه اطرافيان است، در حاليكه سادگي و بي آلايشي در ازدواج اسلامي توصيه شده است.
مهريه هاي سنگين:
حضرت خديجه(س) مهرية ازدواجش را از مال خودش قرار داد و ضامن مهر خود شد.[2] عدّه اي به اين امر اعتراض كردند، ‌ابوطالب ـ عليه السّلام ـ جواب داد: «اگر شوهران ديگر مانند فرزند برادر من باشند، زنان به گران ترين قيمت ها و بيشترين مهريه آنان را طلب خواهند كرد و اگر مانند شما باشند مهر گران از ايشان طلب خواهند نمود»[3]
حال مقايسه كنيد مهريه اين ازدواج را با مهريه هاي سنگين و غير معقول امروز كه اغلب مردان توان پرداخت آن را ندارند و قرار دادن چنين مهريه هايي كه خارج از توان اقتصادي مردان است عقد را دچار مشكل مي كند.
زندگي بعد از ازدواج:
بعد از ازدواج نيز، زندگي مشترك پيامبر و خديجه (س)، الگوي كاملي از زندگي زناشويي براي مردان و زنان مسلمان است، با يك زندگي درخشان و اخلاق و رفتار خيره كننده، همه را بهت زده كردند. خديجه در برابر فرستاده خداوند همواره فروتن و خاضع بود خود را كنيز خدمتگزار و يا همراه و همدم پيامبر مي دانست از هيچ كوششي در خدمت رساني به رسول خدا دريغ نمي كرد. تمام اموال و دارايي خود را با افتخار ، در راه گسترش نداي توحيد، در اختيار همسرش قرار داد، او به حق مي دانست كه خوب شوهر داري كردن، جهاد در راه خداوند است و سراسر زندگي مشتركش را اينگونه سپري كرد.
دختران و زنان و نيز مردان جامعة اسلامي بايد در راه كسب نجابت ، پاكي و درايت ،‌شهامت و شجاعت و وقار و متانت، خردمندي و نو انديشي، صداقت و راستگويي، سخاوت و كرامت، امانت داري و خدمتگذاري، زندگي اين زوج نمونه تاريخ را الگوي عملي خود قرار دهند.[4]
با توجه به اين سخنان، مي توان گفت: براي رسيدن به معيارهاي صحيح ازدواج اسلامي بايد جوانان در راه كسب تجربه و شناخت و آگاهي بيشتر ، با افراد آگاه مشورت كنند و كتب مفيدي كه در اين زمينه نوشته شده است را بخوانند، بين ملاك هاي واقعي و غير واقعي تمايز قائل شوند و خود را اسير معيارهاي خيالي و خود ساخته و خرافي نكنند. تجملّات و توقعات بيش از اندازه را كنار بگذارند و واقعيات را آنگونه كه هست بپذيرند. مهريه هاي سنگين را قبول نكنند. به اخلاق و رفتارهاي مطلوب و ارزشي بهاي بيشتري بدهند و زندگي مشترك خود را بر پايه هاي صداقت، صميميت ، احترام و محبت بنا گذاري كنند.[5]
آري اغلب طلاق ها ، برخي از جرم ها و رواج فحشا، اسراف، تأخير ازدواج ، نابساماني روابط همسران همه و همه ناشي از فاصله گرفتن از الگوهاي ديني است.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. جلوه هايي از فروغ آسمان حجاز، علي كرمي فريدوني، ناشر:دليل ما، چاپ اول، 83.
2. جوانان و انتخاب همسر، علي اكبر مظاهري، دفتر تبليغات اسلامي، چاپ سوم، 74.
3. مشاوره ازدواج و خانواده درماني دكتر شكوه نوابي نژاد، نشر انجمن اولياء و مربيان 1380 .

پي نوشت ها:
[1] . سبحاني، جعفر، فروغ ابديت، دار التبليغ اسلامي، ‌ص 163 .
[2] . قمي، عباس، منتهي الآمال، مطبوعاتي حسيني، ص 60.
[3] . همان، ص 61.
[4] . ر.ك: كرمي فريدوني، علي، جلوه هايي از فروغ آسمان حجاز، انتشارات دليل ما، 1383، ص 49.
[5] . رك، انتخاب همسر، ابراهيم اميني، سازمان تبليغات اسلامي، چاپ اول، 1369، ص 13ـ23ـ33.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :