امروز:
سه شنبه 25 مهر 1396
بازدید :
862
در مورد خواستگار اگر دختر بفهمد كه طرف اهل نماز و روزه نيست و از لحاظ اعتقادات مذهبي ضعيف است بايد به آن جواب دهد حتي اگر فاميل باشد خواهر من همين طور است خانواده مي گويند بايد جواب دهد و هر دو به هم علاقه دارند و استخاره كرديم جواب مثبت است و گفتند عاقبت به خير است. آيا اين ازدواج درست است من به خواهرم مي گويم جواب نده ولي خانوده ام مي گويند آدم درستي در فاميل نيست با غريبه هم مخالف هستند. سن خواهرم 24 سال است و خيلي خواستگار داشتند؟ لطفاً راهنمايي كنيد.

جواب سوال در قالب چند نكته ارائه مي گردد.
1. تديّن يكي از معيار هاي اصلي در انتخاب همسر مي باشد كه اگر كسي واقعاً دين دار باشد حداقل در بعد خانوادگي و معاشرتي مي توان اين اطمينان را داشت كه حتي اگر همسرش را دوست نداشته باشد به او ظلم نخواهد كرد، حقوقش را نايده نمي گيرد و در درجات بالاتر يك زندگي همراه با آرامش، صفا و صميميت را براي خانواده اش فراهم خواهد نمود بنابراين اين ملاك را كه نماز و روزه جزء شاخصه هاي اصلي آن مي باشند نمي توان ناديده گرفت با توجه به نامة شما مي توان گفت كه مشكل نخواندن نماز و نگرفتن روزه، معيار ديندار بودن اين خواستگار را متزلزل كرده است.
2. سعي كنيد علّت نماز نخواندن او را بفهميد. با شناسايي علّت ترك نماز و روزه، آسان تر مي توان، با مشكل برخورد نمود. هر چند كسي كه اهل نماز و روزه نباشد و به اين حالت، عادت كرده باشد، به راحتي اهل نماز و روزه نمي شود. براي شناخت بيشتر فرد، در اينكه ميزان اعتقاد و ايمانش چه اندازه است، آشنايي با خانواده و دوستان نزديكش اهميت دارد. اگر خانواده و دوستانش اهل نماز و معتقد به اسلام و احكام ديني هستند، دين ستيز و دين گريز نباشند، خود فرد هم منكر وجوب نماز و روزه نباشد، مي توان با روش هاي مناسب تربيتي، با برخورد سالم و صحيح، به تدريج او را علاقه مند به نماز و روزه نمود.
3. اگر شرائط و ملاك هاي انتخاب همسر در او وجود دارد و بي توجهي به نماز و روزه اش به طور جدي نيست و والدين شما به اين ازدواج راضي هستند و خواهر شما هم به ايشان علاقه دارد و اين توانايي را در خود مي بيند كه تحت تأثير او قرار نگيرد (که اين بسيار سخت است)، احتمالاً مي تواند اميدوار به يك زندگي موفق باشد در غير اين صورت چون خواهر شما مذهبي و معتقد به احكام اسلامي مي باشد، مشكل ديگر هم بروز مي كند به نام عدم كفويت و تناسب در بعد مذهبي خود مي تواند منشاء بسياري از ناسازگاري ها در مسائل زناشويي و بعد تربيت فرزند و دينداري باشد.
4. والدين هم بايد توجه داشته باشند كه غريبه يا فاميل بودن ملاك مهمّي در انتخاب همسر نمي باشد. مهم داشتن ملاك ها و معيارهاي همسر شايسته است. اگر فردي كه غريبه است، ولي تمام معيارها را به طور نسبي دارا مي باشد، به خواستگاري بيايد، مخالفت با او امري منطقي نيست البته در غريبه نياز به تحقيق و بررسي زياد و زمان بيشتر براي شناخت هستيم.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. اخلاق در خانواده، حسيني، سيد علي اكبر، اسلامي، چاپ: اول، 69.
2. آيينة ازدواج و روابط همسرداري، صدري، سيد ضياءالدين، انجمن اولياء و مربيان، چاپ دوم، 73.
3. جوانان و انتخاب همسر، مظاهري، علي اكبر، تبليغات اسلامي، چاپ سوم، 74.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :