امروز:
يکشنبه 30 مهر 1396
بازدید :
570
پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ در مورد استعمال دخانيات چه فرموده است؟
حكم كلّي تمام مسائل حرام و حلال در قرآن آمده است. در عصر پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ و ائمه اطهار ـ عليهم السّلام ـ كه مفسران قرآن مي باشند با استفاده از اين احكام كلي، مسائلي را كه مورد نياز مسلمين بود، تبيين و تشريح مي كردند و حكم واقعي آن را بيان مي كردند.

اما در عصر غيبت كه مسلمين از اين فيض محرومند، فقهاء جامع الشرائط موظفند با استفاده از اين ملاكات كلي و احاديث و رواياتي كه از پيشوايان دين رسيده پاسخگوي مسائل جديد باشند.

استعمال دخانيات و نظير آن، از مسائل مستحدثه و جديد هستند که در زمان پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ نبوده تا حكم آنها توسط ايشان بيان شود، لكن قانون كلي آن از جانب پيامبر و ائمه اطهار ـ عليهم السّلام ـ رسيده است. چنانكه در حديث مفصلي از امام صادق ـ عليه السّلام ـ آمده است «آنچه را كه به مصلحت بدن انسان بوده خداوند تعالي حلال كرده و آنچه مضرّ براي بدن بوده حرام كرده است»[1] و در حديث ديگري كه از امام باقر ـ عليه السّلام ـ نقل شده در مورد علت حرمت خوردن خاك بيان شده است، كه چه ضررهائي براي بدن دارد.[2]

بنابراين از اين دستورات وارده، مراجع عظام تقليد استنباط مي كنند كه هر چيزي كه براي بدن مضرّ باشد نبايد استفاده شود، در پايان نظر شما را به دو فتوا از مراجع جلب مي كنم:

آيت الله العظمي گلپايگاني ـ رحمة الله عليه ـ مي فرمايند: استعمال و خوردن هر چيزي كه براي بدن مضرّ باشد حرام است.[3]

مقام معظم رهبري مي فرمايند: استعمال دخانيات اگر به مقداري باشد كه موجب ضرر قابل ملاحظه اي براي بدن باشد جايز نيست و اگر شخصي مي داند كه با شروع آن به اين مرحله مي رسد نيز جايز نمي باشد.[4]

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:

1. وسائل الشيعه ابواب اطعمه و اشربه.

2. استفتاءات مراجع تقليد.

[1] . حر عاملي، وسائل الشيعه، انتشارات احياء التراث، چاپ اول، ج24، ص100.

[2] . همان، ص220.

[3] . گلپايگاني، سيد محمد رضا، مجمع المسائل، انتشارات دارالقرآن، ج3، ص64.

[4] . خامنه اي، سيد علي، رساله اجوبه استفتاءات، تهران، انتشارات امير كبير، ص313.
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :