امروز:
پنج شنبه 30 شهريور 1396
بازدید :
758
در اسلام چند غزوه و چند سريه وجود دارد؟

بعد از هجرت پيامبر(ص) به مدينه و تشکيل حکومت، مشرکان تلاش خود را برای تضعيف اين پايگاه مسلمانان آغاز کردند مصادره اموال بجا مانده مسلمانانی که از مکه به مدينه هجرت کرده بودند از جمله اين اقدامات بود اين در حالی بود که قبايل بيابانگرد اطراف مدينه نيز در پی ارتباطاتی که با قريش داشتند بدنبال توطئه عليه مسلمانان بودند در چنين شرايطی پيامبر(ص) ابتدا با استفاده از مسلمانان مهاجر و سپس با حمايت مسلمانان مدينه، توان نظامی خود را برای مقابله با اين دسيسه ها بسيج کرده و با اعزام دستجات نظامی به سرکوب دشمنان اقدام کردند در کنار چنين اعزامهايی، گروه­هايی نيز با اهداف غير نظامی اعزام ميشدند دعوت قبايل به اسلام، آموزش تعاليم اسلام و جمع­آوری زکات از قبايل مسلمان اطراف مدينه از جمله اهداف غير نظامی بسياری از اعزام­های پيامبر (ص) بوده است مورخان تمامی اين اعزام­ها را بدون توجه به اهداف در نظر گرفته شده به غزوه(که با حضور پيامبر(ص) همراه بود) و سريه ( که به فرماندهی يکی از اصحاب انجام ميشد) تقسيم کردند.
شمار غزوات پيامبر(ص) را 26 تا 27 غزوه دانسته­اند[1] که فقط تعداد اندکی از آنها به درگيری منتهی شد.     
اولين غزوه، غزوه اَبواء است كه در ماه صفر سال دوّم هجرت صورت گرفت و آخرين غزوه، غزوه تبوك كه در رجب سال نهم هجرت صورت گرفت. از مهمترين غزوات پيامبر مي توان به جنگ بدر، اُحد، خندق، فتح مكه، خيبر و حُنين اشاره كرد.[2]
بيشترين سريه هاي عصر پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ در سال ششم هجرت بود. تعداد سريه هاي پيامبر را بين 35 تا 48 سريه و يا بيشتر ذکر کرده­اند[3]، اين اختلاف را بايد نتيجه اختلاف نظر مورخان در مفهوم و مصداق غزوه، سريه و بعث دانست.
از نخستين سريه هاي پيامبر سريه اي است به سركردگي حمزة بن عبدالمطلب كه به اتفاق سي تن از مهاجران در كنار دريا به سرزمين جهنيه با ابوجهل بن هشام به همراه صد و سي مشرك برخورد كرد كه اين سريه بدون جنگ و خونريزي پايان پذيرفت[4].

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. معارف و معاريف،نویسنده: دشتي.
2. فرازهائي از تاريخ پيامبر اسلام، ،نویسنده جعفر سبحاني.
3. تاريخ پيامبر اسلام،نویسنده محمد ابراهيم آيتي.

پي نوشت ها:
[1]. ابن هشام، سيرة النبي، چاپ مصطفي البابي، 1355 هـ ،  ج 4، ص 280-281. مسعودي، مروج الذهب، چاپ مطبعة السعاده، 1367 هـ ، ج2، ص7و288
[2] . آيتي، تاريخ پيامبر اسلام، انتشارات دانشگاه تهران.
[3] طبری، تاريخ، تحقيق: محمد ابوالفضل ابراهيم؛ دار التراث بيروت،چ2، 1387هـ ، ج3،ص 158؛ مسعودی، التنبيه و الاشراف، تحقيق: عبدالله اسماعيل الصاوی، دار الصاوی قاهره، ص242.
[4]. ابن سعد، الطبقات الکبری ،دارصادر بيروت،ج2، ص6؛ خليفه بن خياط، تاريخ، تحقيق: سهيل زکار، دارالفکر بيروت،ص34.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :