امروز:
جمعه 28 مهر 1396
بازدید :
774
ما نياز به همسر داريم. وقتي مساله را با والدين خود در ميان مي گذاريم آنها مي گويند با اين گراني و وضع اقتصادي ممكن نيست زندگي خرج دارد و... شما نياز به مسكن داريد و... از سويي هم اسلام سفارش به ازدواج كرده است ما بايد چه كار كنيم؟ و چگونه والدين خود را راضي كنيم كه براي ما آستيني بالا بزنند؟ «اين سوال از طرف عده اي از دوستان نيز مطرح است كه من به عنوان سرگروه انتخاب شده ام كه آن را بپرسم.»

ازدواج يك سنت ديرينة اجتماعي است كه از آغاز زندگي بشر مرسوم بوده است، پيماني است مقدس كه در بين تمام اقوام و ملل، مذهبي و غير مذهبي، و در تمام زمان ها و مكان ها، وجود داشته و دارد. در اين پيمان مقدس،‌ زوجين يعني زن و مرد زندگي مشتركي را تاسيس مي كنند و پيمان مي بندند كه در كنار هم و يار و غمخوار يكديگر باشند. ازدواج يك خواستة‌ طبيعي است كه همة‌ جوامع بشري و اديان آسماني بر آن صحه نهاده اند «مخصوصا دين اسلام پيروان خود را به ازدواج دعوت نموده و از عزوبت بر حذر مي دارد. ازدواج نه تنها منفور نيست، بلكه از ديدگاه اسلام امري مستحب و در بعضي موارد واجب مي باشد و اگر با قصد قربت انجام بگيرد، عبادت نيز محسوب مي شود.»[1]
پيامبر گرامي اسلام، دربارة‌ ازدواج مي فرمايند: «هيچ بنايي در اسلام بنيانگذاري نشده كه نزد خدا محبوبتر از ازدواج باشد.»[2] در ادامه نكاتي در ارتباط با سوالهاي شما مطرح مي شود كه اميدوارم مفيد واقع شود.
نكاتي در ارتباط با اصل ازدواج و بخش اول سؤال:
1. هدف شما از ازدواج چيست؟ گاهي اوقات انسان تصميم به ازدواج مي گيرد كه برخاسته از يك احساس و عشق زودگذر و بدور از تعقل مي باشد كه در اين صورت انتخاب خوبي نخواهيم داشت لذاست كه در اين زمينه بايد تامل نموده و اهدافي واقعي و بلند مرتبه براي خود در نظر بگيريم و براي رسيدن به آن اهداف از هر گونه كوشش و تلاشي دريغ ننمائيم البته با صبر و تحمل و مشورت با افراد دلسوز و متخصص.
2. در روايتي كه از پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ نقل شد، حضرت بناي ازدواج را محبوبترين بنا نزد خداوند مي شمرد و متوجه مي باشيم كه برپا كردن هر بنايي نياز به مقدماتي دارد و هر قدر در برپايي اين بنا دقت لازم را بنماييم بنا و ساختماني محكم و استوار خواهيم داشت،‌ ازدواج هم مقدماتي دارد كه بعد از تصميم اوليه به امر ازدواج بايد با توكل بر خدا، يك يك آن مقدمات را تحصيل نمود. اگر نگاهي واقع بينانه به زندگي هاي امروزي داشته باشيم انسان نمي تواند به مسائل اقتصادي بي توجه يا كم توجه باشد بنابراين شما بايد سعي كنيد كه براي شروع زندگي مشترك برنامه ريزي كرده و از توقعات بي جا مانند داشتن منزل و خودرو و... به عنوان ضروريات اولية‌ زندگي كم كنيد چرا كه دست يابي به همة اين امور مانع راه ازدواج مي باشد. و ديگر اين كه در روايات داريم كه اگر ازدواج كنيد خداوند روزي شما را زياد مي كند همانگونه كه امام صادق ـ عليه السّلام ـ مي فرمايد: «.... اتخذوا الاهل فانه ارزق لكم، همسر انتخاب كنيد كه باعث وسعت رزق است.»[3]
هر شخصي در سر راه ازدواج با موانعي روبرو مي شود. برخي از موانع، موانعي است كه تقريباً طبيعي است مثل نداشتن مسكن و تحصيل، نداشتن شغل، سربازي و... و برخي موانع خود ساخته اند. يعني ما خودمان پيش پاي خود مي گذاريم، مثل تشريفات، تجملات، رسومات، اسراف و چشم و همچشمي ها. موانع ازدواج را با شرائط خود تطبيق دهيد و راه كارهاي رفع آن را در منابع معتبر مطالعاتي پي بگيريد و در راستاي رفع آن قدم برداريد.
نكاتي در مورد بخش دوم سوال:
1. اينكه شما از خود حركتي نشان دهيد كه نشانگر رشد عقلي، اجتماعي،‌عاطفي و... شما باشد به طور مثال حتما براي خود شغلي دست و پا كنيد و منبع درآمدي داشته باشيد و يا طوري در خانواده ظاهر شويد که والدين تان به توانايي هاي شما اعتماد کنند. توجه داشته باشيد که نحوه ابراز وجود، خود هنر و مهارتي است از مهارتهاي زندگي. به اين وسيله و با چند ماه تحمل كردن و مقداري پول براي هزينه هاي اولية ازدواج فراهم كردن،‌ والدين خود را راغب كنيد تا براي شما به خواستگاري بروند.
2. اگر با اقدامات فوق والدين شما باز هم راضي به ازدواج شما نشده و حرفهاي گذشته را تكرار كردند به ديگران (افراد معتمد، ريش سفيد هاي فاميل و مشاورهاي خانواده) رجوع كنيد و از آنها كمك بخواهيد تا با پدر و مادر شما صحبت كنند و آنها را راضي نمايند.
3. زماني مناسب را در نظر بگيريد كه والدين شما آرامش كافي دارند با مقدمه و غير مستقيم با آنها دربارة‌ ازدواج سخن بگوئيد از شرائط و سختي هاي زمان آنها بپرسيد و بحث كاملاًُ صميمانه و دوستانه باشد. هرگز ديگران را به رخ آنها نكشيد كه مثلاً فلاني براي پسرش فلان كار را كرد و بعد به طرح مساله و بررسي موانع ازدواج خودتان بپردازيد و آنها را مطمئن سازيد كه ازدواج به سلامت روان و جسم شما و حفظ ايمان شما كمك مي كند و آنها را ترغيب كنيد كه در اين امر شما را كمك كنند و با چشم پوشي از هزينه هاي زائد، خرج هاي بي مورد، چشم و همچشمي ها و قناعت و انتخاب همسري متناسب با شرائط اقتصادي، مذهبي خانواده شما به اين امر اقدام كنند. البته گاهي دلائل آنها محكم و قانع كننده است و واقعاً براي حل شدن موانع نياز به مدت زمان هست كه شما بايد آن را بشنويد و صبر كنيد و نگذاريد والدين از اينكه قادر به حل مشكل شما نيستند احساس خجالت و شرم كنند.
و در نهايت اميدواريم كه آرزوي شما برآورده شود و در پناه خداوند متعال زندگي زيبا همراه با معنويت را براي خود و همسر آينده تان بسازيد.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. انصاريان، حسين، نظام خانواده در اسلام، انتشارات ام ابيها، چاپ شانزدهم، 1380.
2. اميني، ابراهيم، انتخاب همسر، انتشارات انجمن اولياء و مربيان، چاپ سوم، 1379.
3. استادان طرح جامع آموزش خانواده، جوان و تشكيل خانواده، انجمن اولياء و مربيان، 1378.

پي نوشت ها:
[1] . اميني، ابراهيم، انتخاب همسر، انتشارات سازمان انجمن اولياء و مربيان، چاپ سوم، 1379، ص 18.
[2] . وسايل الشيعه، انتشارات اسلامي، 1367، ج4، ص83.
[3] . وسائل الشيعه، ج14، ص7.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :