امروز:
يکشنبه 30 مهر 1396
بازدید :
830
كسي كه با وجود مشكل مالي و اشتغال، نياز به ازدواج دارد چه كند؟

يكي از نيازهايي كه خداوند در درون انسان قرار داده نياز غريزه جنسي است كه بايد در زمان خاص به آن پاسخ مثبت داد و به طور صحيح اين نياز را تأمين كرد. راه صحيح ارضاي اين نياز ازدواج است. بديهي است وجود امكانات اوليه مالي براي ازدواج امري ضروري است علاوه بر اين، براي تشكيل زندگي مشترك نيازمند به يك پشتوانه مالي دراز مدت يعني اشتغال مناسب در حد شأن فرد است، بنابراين اگر كسي بتواند با كاهش دادن سطح توقعات و انتظارات و اجتناب از بعضي تشريفات غير ضروري شرايط و امكانات لازم براي ازدواج را فراهم نمايد، بهترين راه حل تأمين اين نياز غريزي است.
ولي متأسفانه بعضي افراد به خاطر پايبندي به تشريفات و بالا قرار دادن توقعات و انتظارات خويش تصور مي‌كنند توان تهيه امكانات مالي لازم را نداشته و ازدواج را به تأخير مي‌اندازند و چه بسا دچار مشكلات و عواقب سوء و انحرافات اخلاقي شوند و حال آن كه نبايد فقر مالي و كمبود امكانات اقتصادي مانع ازدواج شود. خداوند در قرآن فرموده اند كه خودش فقرا را براي امر ازدواج كمك كند.[1] پيامبر اكرم-صلي الله عليه و سلم- نيز مي‌فرمايد: «من ترك التزويج مخافة العيلة فقد اساء الظن بالله عزوجل». يعني كسي كه به خاطر ترس از تأمين مالي تن به ازدواج ندهد به خداوند سوء ظن دارد.
بنابراين مي‌توان با حسن تدبير و آينده‌نگري و كاهش انتظارات و دوري از تشريفات قناعت پيشه كردن و با انتخاب فرد و خانواده‌اي كه شما را درك كنند ازدواج را تسهيل كرد. ولي در عين حال اگر با توجه به اين نكات باز هم احساس مي‌شود شرايط و امكانات ازدواج فراهم نمي‌شود بايد اين نياز جنسي را به طور موقت و كوتاه مدت كنترل كرد و با بهره جستن از بعضي راه‌كارهاي معقول و مشروع، از انحرافات اخلاقي و جنسي اجتناب نمود تا فرد دچار عواقب سوء دنيوي و اخروي نشود.
اما راه‌كارهاي عملي براي كنترل غريزه جنسي عبارتند از:
1. براي تخليه انرژي فراوان دوره جواني و كم شدن نيروي حنسي به طور منظم و زياد ورزش كنيد.
2. براي كاهش غريزه جنسي و جلوگيري از انحرافات اخلاقي هفته‌اي يكي يا دو روز روزه مستحبي بگيريد.
3. اوقات فراغت خود را با انجام كارهاي مثبت مانند كارهاي هنري، بازي‌هاي دسته‌جمعي، گلكاري، كمك به همكلاسيها و هم‌اطاقي‌ها و يا خانواده و نظاير آن پر كنيد و از پرسه‌زدن در بعضي محيط‌ها خودداري كنيد.
4. ايمان مذهبي و گرايش‌هاي معنوي خويش را با مطالعه كتب ديني و اخلاقي، شركت در مجالس مذهبي و مراسم دعا و توسل و خواندن قرآن و تدبّر در معاني آن تقويت كنيد.
5. در خوردن مواد غذايي محرك مانند خرما، پياز، فلفل، و … به حداقل لازم اكتفا كنيد.
6. از معاشرت، ارتباط و سخن گفتن با جنس مخالف حتي المقدور پرهيز كنيد.
7. از نگاه كردن به هر چيزي كه ميل جنسي را تحريك مي‌كند مثل نگاه كردن به جنس مخالف و فيلم‌هاي تحريك كننده اجتناب كنيد.
8. سعي كنيد بيشتر به قيامت و معاد فكر كنيد و با ذكر خدا از فكر كردن درباره مسايل جنسي دوري گزينيد.

پي نوشت:
[1]. نور/32.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :