امروز:
پنج شنبه 30 شهريور 1396
بازدید :
771
آيا در دوراني كه ما در آن هستيم و وضع مالي بسيار بد مي‌باشد، كسي مي‌تواند ازدواج كند؟ تا زماني كه شغل نداشته باشد و از نظر مالي نيز مشكلات زياد باشد و شخص مطمئن باشد كه نمي‌تواند زندگي خود را بچرخاند. اگر جواب منفي است پس چه بايد بكند؟

وضعيت رفاهي امري نسبي است و همة افراد جامعه و يك سطح نيستند، بسياري از مردم به خاطر مشكل اقتصادي در فشارند لكن متوسط و ميانگين جامعه رشد بسيار خوبي پيدا كرده‌اند هرچند تا رسيدن به وضع مطلوب فاصله بسيار است.
آنچه كه بيش از هر چيز مردم را به زحمت انداخته، بالا رفتن سطح توقعات مي‌باشد، افراد توقع دارند از همان ابتداي زندگي همة امكانات را داشته باشند، چنين چيزي يا ممكن نيست يا مستلزم كار، فعاليت و زحمت بسيار است. اگر افراد به يك زندگي ساده و كم خرج قانع باشند، هم زندگي شيرين مي‌شود، هم مقدمات ازدواج همة جوانان عزيزمان كه وقت ازدواج آنها رسيده است فراهم مي‌شود.
در زير نكاتي را به اختصار بيان مي كنم:
1. دنبال يك كار شرافتمندانه برويد و با توكل بر خدا مطمئن باشيد كه كار پيدا خواهيد نمود.
2. بدانيد آن خدايي كه شما را آفريد و تا كنون تمام نيازهاي شما را برآورده نموده است اكنون هم مي‌تواند نياز شما را به شغل خوب و ازدواج مناسب برطرف سازد.
3. نگاه مأيوسانه به زندگي نداشته باشيد. تمام اين مردمي كه شما مي‌بينيد صاحب زن و بچه و زندگي هستند زماني هيچ چيزي نداشته‌اند و خداوند از خزانة رحمت خود همه را مستغني كرده است و همان خدا شما را نيز مستغني خواهد نمود.
4. خداوند ضامن روزي تمام جنبند‌گان شده و در قرآن كريم آمده است كه «و مامن دابة في الارض الا علي الله رزقها» 6 / هود. هيچ جنبنده‌اي در زمين نيست مگر آنكه روزي آنها بر عهدة خداست، تنها كافي است كه براي تهية مقدمات يك زندگي خداپسندانه تلاش و مجاهدت كنيد و در اين مسير از خدا طلب كمك نماييد و خداوند وعده كرده است كه «من جاهد فينا لنهدينهم سبلنا» هركس در راه ما تلاش كند ما راه‌هاي خود را به او نشان مي‌دهيم. ازدواج راهي خداپسندانه است كه باعث محفوظ ماندن دين انسان مي‌شود. «و من يتق الله يجعل له مخرجاً و يرزقه من حيث لا يحتسب» هركس راه تقوا را پيش گيرد خداوند گره از مشكلات او باز كرده و او را از جايي كه گمانش را هم نمي‌برد روزي مي‌دهد.
5. به حكم آيه شريفه «و انكحوا الايامي منكم و الصالحين من عبادكم و امائكم ان يكونوا فقراء يغنهم الله من فضله والله واسع عليم»[1]«افراد بي‌همسر و كنيزان و غلامهاي شايستة خود را همسر دهيد. اگر تهي دست باشند خداوند از فضل خويش آنها را بي‌نياز خواهد كرد، خداوند گشايش بخش و داناست». به دنبال ازدواج برويد و سعي كنيد مقدماتش را هم كه پيدا كردن شغل باشد فراهم سازيد و بدانيد كه به حكم «من جدّ وجد» هركس در راه رسيدن به مقصد تلاش نمايد به هدف خويش مي‌رسد. همواره به يك زندگي شرافتمندانه بينديشيد و در اين راه گام برداريد با توجه به اين وعده‌هاي الهي مطمئن باشيد كه اگر شما تلاش خود را بنماييد خداوند هم درهاي رحمت مادي و معنوي را به روي شما مي‌گشايد پس با اميد به آينده بنگريد.
6. افكار مأيوسانه و وسوسة اينكه آينده من مبهم و تاريك است، همه از ناحية شيطان است. يكي از كارهاي شيطان آن است كه وقتي افراد نيّت كردند كار خوبي انجام دهند مثلاً صدقه بدهند يا ازدواج نمايند به آنها وعدة فقر و فلاكت و بدبختي مي‌دهد تا آنها را از اين اعمال باز دارد و وقتي كه فرد فكر ازدواج سالم از ذهنش خارج شد به راحتي در دام شيطان مي‌افتد و به گناه كشيده مي‌شود، پس بايد با ذكر و ياد خدا و استعانت از او، و تلاش و همّت بالا يأس و نوميدي را زا فضاي فكر خويش خارج ساخته و درپي تهية مقدمات ازدواج قدم برداشت.
«الشيطان يعدكم الفقر و يامركم بالفحشاء والله يعدكم مغفرة منه و فضلاً والله واسع عليم»[2] شيطان شما را از تنگدستي مي‌ترساند و به كار زشت وامي‌دارد ولي خدا شما را به آمرزش و بخشش خويش نويد مي‌دهد خداوند گشايش بخش و داناست.
7. اگر يكي از سرمايه‌داران شهر شما به شما وعده مي‌كرد كه شما ازدواج كنيد من مخارج شما را تقبل مي‌كنم، قطعاً شما اگر به راستي در گفتار آن فرد اعتماد داشتيد عمل و اقدام مي‌نموديد، چگونه است كه مالك آسمانها و زمين وعدة تأمين مخارج شما را كرده است و شما از آينده نگرانيد.
8. اگر به هر دليل براي مدت زماني مقدمات ازدواج مهيا نشده، راه تقوا و عفاف و پاكدامني را پيش گيريد تا خداوند مشكل شما را حل كند. قرآن كريم در اين باره مي‌فرمايد: «و ليستعفف الذين لا يجدون نكاحاً حتي يغنيهم الله من فضله»[3] و بايد آنها كه راهي براي تشكيل خانواده نمي‌يابند طلب عفت و پاكدامني كنند تا خداوند از فضل خويش آنها را بي‌نياز سازد.
پس چشم را از مناظر حرام باز داريد و از وسايلي كه باعث تحريك شهوت مي‌شود مثل ديدن منظره‌هاي گناه، شنيدن نوارهاي حرام، مجالست با افراد ناباب، خواندن كتاب‌هاي رمان و انحرافي و … بپرهيزيد و بدانيد به زودي خداوند لطفش را بر شما نازل كرده و شما را بي‌نياز مي‌سازد.

پي نوشت ها:
[1]. نور/32.
[2]. بقره/268.
[3]. نور/33.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :