امروز:
چهار شنبه 29 شهريور 1396
بازدید :
827
هنوز به سربازي نرفته‎ام و متقاضي شركت در آزمون كارشناسي ارشد هستم و شغل و درآمدي نيز ندارم و قصد ازدواج دارم به نظر شما من بايد چه كار كنم!؟ (با توجه به اينكه در اسلام توصيه شده زودتر ازدواج كنيد)

اسلام همانگونه كه به اصل ازدواج و ازدواج زودتر توصيه و سفارش نموده است، براي انجام آن نيز راهكارهاي عملي ارايه كرده است. به طور كل ازدواج از نظر اسلام با هيچ يك از آنچه كه به عنوان مشكل و مانع برشمرده‎ايد، تنافي و تعارض ندارد. اسلام براي ازدواج فقط بلوغ و رشد عقلي را لازم مي‎داند[1]، وقتي اين دو شرط فراهم بود و انسان نياز به ازدواج را در خويش احساس نمود، مي‎تواند متناسب با وضعيت اقتصادي، شغلي و... خويش براي ازدواج اقدام كند. توصية جدّي اسلام آن است كه مراسم ازدواج بايد هر چه ساده‎تر برگزار شود. بسياري از مشكلاتي كه جوانان در زمينة ازدواج خود احساس مي‎كنند و با آن روبرو هستند، ساخته و پرداختة خود ما و انتظارات غلط و نادرست اطرافيان ماست.[2] اساس اشكال از اين جا پيدا شده كه ازدواج را به صورت يك امر فوق العاده مي‎نگريم و به عادات و رسومي مقيّد شده‎ايم كه رعايت آنها اصلاً ضرورتي ندارد. ريشة اكثر موانع، همين قيد و بندهاي غيرضروري است كه تا پاره نشوند مشكلات و موانع ازدواج برطرف نخواهد شد. اگر مي‎بينيم جوانان برخلاف ميل باطني خود، از ازدواج به موقع خودداري مي‎كنند و عذر مي آورند كه مخارج عقد و عروسي را نداريم و نمي‎توانيم مخارج آيندة زندگي را تأمين نموده و آبرومند زندگي كنيم، يا ازدواج را با درس خواندن و ادامة تحصيل ناسازگار مي‎دانند و با اين بهانه‎ها يا توهم‎ها بهترين اوقات جواني را در حال تجرد به سر مي‎برند، در حقيقت از مسير سهل و بي‎آلايشي كه اسلام براي ازدواج معرفي نموده خارج شده و و خود را به يكسري اصول و ضوابط، آداب و رسوم و تجمّلات و توقعات غير ضروري، مبتلا مي‎كنند كه اصلاً ضرورتي ندارد.
شما اگر مي‎خواهيد به موقع ازدواج كنيد و به توصيه و دستورات اسلام عمل نماييد، بايد آداب و رسوم دست و پاگيري را كه در اسلام جايگاهي ندارد كنار گذاشته و ازدواج ساده‎اي را برگزار نماييد.[3]
با توجه به آنچه بيان گرديد و نيز توجه به روايات و سيرة‌معصومين ـ عليهم السّلام ـ نكات زير بدست مي‎آيد:
1. بسياري از مشكلات و موانع ساخته و پرداخته خود ما و انتظارات نادرست اطرافيان ما است، اگر اين رسومات را كنار گذاشته و طبق دستورات اسلام عمل كنيم، هيچ گاه مسايلي چون ادامة تحصيل، سربازي و... نمي‎تواند مانع ازدواج گردد.
2. اگر خانوادة شما موافقت كنند و در اين باره كمك نمايند يا لااقل از توقعات خود دست بردارند، شما مي‎توانيد به موقع و متناسب با همين وضعيتي كه داريد ازدواج نماييد. بنابراين بايد با پدر و مادر و ديگر اعضاي خانواده صحبت كنيد و ذهنيت آنها را در مورد ازدواج اصلاح نماييد.
3. اگر فكر مي‎كنيد كه اين آمادگي براي شما يا خانوادةتان وجود ندارد، شما مي‎توانيد مقدمات ازدواج را فراهم سازيد و اصل مراسم عقد و ازدواج را تا چند ماه يا يكسال تأخير اندازيد.
4. از فقر و مشكلات مالي و نداشتن شغل نيز نگران نباشيد. شما مي‎توانيد براي كار و شغل آينده‎تان تصميم بگيريد. داشتن شغل در واقع لازمة زندگي است نه فقط لازمة ازدواج. اگر شما با توكل به خدا در اين راه گام برداريد و درحدّ توان خود نيز در جهت رفع مشكلات اقتصادي خود و خانواده تلاش نماييد، قطعاً خداوند شما را ياري مي‎كند. خداوند در قرآن پس از آنكه به ازدواج توصيه و سفارش مي‎كند، مي‎فرمايد: «إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ»[4] خداوند با فضل و رحمت خويش آنان (افرادي را كه ازدواج مي‎كنند) را بي‎نياز مي‎سازد. در روايات نيز آمده است كه اساساً ازدواج باعث افزايش رزق و روزي و بهبودي زندگي مي‎شود. پيامبر گرامي اسلام مي‎فرمايد: «اِتّخِذوا الاهلَ فاِنَّهُ ارزقَ لكم»[5] همسر بگيريد كه به يقين رزق شما را زياد مي‎كند.
جواني كه به شدّت فقير بود، حضور پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ آمد و از مشكلات زندگي و فقر خويش شكايت كرد و از آن حضرت راهنمايي خواست، حضرت فرمودند: «تَزَوَّج» يعني ازدواج كن. جوان تعجب كرد و با خود گفت من كه مخارج خودم را نمي‎توانم تأمين كنم و كسب و كاري هم ندارم، چگونه ازدواج كنم و مخارج همسر و زندگي را به دوش بگيرم؟! امّا چون به درستي فرمودة پيامبر، ايمان داشت، اقدام به ازدواج كرد و كم كم در زندگي‎اش گشايش ايجاد شد و مشكلات اقتصادي‎اش حل گرديد.
به هر حال نياز به ازدواج هم يكي از نيازهاي روحي و جسماني انسان است ولي اگر شرايط مهيا نبود بايد آن را به تأخير انداخت تا زمينه فراهم گردد و با راهكارهايي كه براي جلوگيري از تحريك شهوت وجود دارد شهوت جنسي را كنترل نمود. ما دراينجا راههاي چندي را براي جلوگيري از تحريك شهوت جنسي بيان مي‎كنيم.
1. پرهيز ازچشم چراني و دوري از نگاه به نامحرم.
2. اجتناب از تماشاي فيلم‎هاي تحريك كننده.
3. پرهيز از شوخيهاي جنسي و محرّك.
4. تقيد به عبادات و واجبات مخصوصاً نماز و دعا.
5. بيشتر روزه گرفتن و پرهيز از غذاهاي پركالري و تند.
6. اجتناب از خلوت با زنان نامحرم.
7. توسل و انجام مستحبات.
8. تفكر نكردن دربارة مسائل جنسي و منحرف كردن فكر از آنها.
9. ورزش و تلاش جسماني.
10. مطالعه و كارهاي فكري.
توجه داشته باشيد پرکردن ساعات روز از برنامه ها علمي، فرهنگي، شغلي و ... در راستاي کنترل شهوت مي تواند مؤثر باشد بنابراين برنامه ريزي در بکارگيري راهکارهاي فوق الذکر اهميت دارد.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. احمد لقماني، همسران، زندگي؛ الگوي بالندگي، انتشارات تربيت، چاپ ششم، 1380.
2. علي اكبر مظاهري، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبليغات اسلامي حوزة علمية قم، چاپ سوم، 1374.
3. سوسن سيف، تئوري رشد خانواده، دانشگاه الزهرا، 1368.

پي نوشت ها:
[1] . غفوري، علي، با دستورات اسلام آشنا شويم، انتشارات فجر، چاپ سوم، 1396 هـ.
[2] . مظاهري، علي اكبر، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبليغات اسلامي حوزة علمية قم، چاپ سوم، 1374، فصل چهارم.
[3] . براي مطاله بيشتر ر.ك: قائمي، علي، خانواده و نقش بنيادين آن، ‌سازمان ملي جوانان، 1380، ص 194 ـ 167.
[4] . نور/32.
[5] . حر عاملي، محمد بن حسن، وسايل الشيعه، چاپ بيروت، ج 3، ص 7.

مطالب مرتبط :
مهدی رسولی (دوشنبه 18 آبان 1394)
پاسخ
سلام جوانی هستم۲۲ساله دردوره ابتدایی متاسفانه گناهی انجام دادم وبا...
پاسخ سایت :با سلام و احترام این فضا برای پاسخ گویی مناسب نمی باشد لطفا سوالات خود را از طریق فرم پاسخ گویی به سوالات که در کنار فرم نظر دهی قرار دارد ارسال فرمایید تا در اسرع وقت ممکن پاسخی کامل و متقن دریافت نمایید. با تشکر
* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن نظر :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :