امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
833
ما در روايات داريم كه طلا جزء ماديات است و باعث مادي‎گري مي‎شود، پس چرا گنبد بعضي امامان از طلا ساخته مي‎شود؟

با توجه به منابع اسلامي همة آنچه كه جزء ماديات هستند و مربوط به دنيا مي‎باشند، مورد مذمت قرار نگرفتند مثلا در قرآن آمده « قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللَّهِ الَّتِي أَخْرَجَ لِعِبادِهِ »[1] بگو چه كسي زينت‎هاي الهي را كه براي بندگان خود آفريده حرام كرده است، با اين كه در نهج البلاغه داريم زماني كه حضرت امير ـ عليه‎السلام ـ شنيد مردي دنيا را مذمت مي‎كند، به او خطاب مي‎نمايد كه: چرا دنيا را نكوهش مي‎كنيد؟ تو خودت مغرور دنيا شدي و گول خوردي در حالي كه دنيا: ...دار موعظة لمن اتعظ بها، مسجد احباء الله و مصلي ملائكة الله...»[2] دنيا محل اندرز است براي آن كه از آن اندرز گيرد، و مسجد دوستان خداست، و نمازگاه فرشته‎گان الهي است... ، در صورتي كه دنيا يكي از بزرگ‎ترين مظاهر مادي است، با توجه به دستورات ديني، آن چه كه نكوهش شده دلبستگي به ماديات است نه صرف داشتن پول و طلا و زمين و امثال اين‎ها كه اگر كسي اموالي داشته باشد و آن را از راه حلال بدست بياورد و در راه حلال مصرف كند اين كار جز سعادت دنيا و آخرت چيز ديگري نيست، از طرف ديگر امامان معصوم ـ عليهم السلام ـ دستور ندادند كه گنبدهاي آنان را كسي طلا كاري كند بلكه اين عشق و علاقة شيعيان و طرف‎داران امامان هست كه آن‎ها را وادار مي‎كند تا با ارزش‎ترين چيزي را كه در اختيار دارند در راه معشوق‎شان مصرف كنند و با اين كار ابراز علاقه نمايند.

معرفي منبع جهت مطالعه بيشتر:
1. شرح نهج البلاغه، شيخ محمد عبده، ج4، ص 31 و 32.

پي نوشت ها:
[1] . اعراف/ 32.
[2] . عبده، محمد، نهج البلاغه، بيروت، دار المعرفة، ج4، ص 31 و 32.

مطالب مرتبط :
قاسم سجادی (شنبه 29 شهريور 1393)
پاسخ
سلام-آیا بهتر نیست علما وروحانیون روشنگری کنند حال که امامان معصوم دستور نداده اند حکومت اسلامی وعلما نیز همان را ترویج کنند یک مکان محکم ولی ساده بسازند پول طلا ها وآینه کاریها وخرجهای اضافه را در صندوقهای اسلامی بگذارند تامسلمانان نیاز مند ازآنها استفاده کنند وبه عواقب شوم ربا مبتلا نشوند!؟
پاسخ سایت :با سلام و احترام؛ عمل به هر واجب و مستحبی در جای خود مناسب است همچنان که نماز از روزه کفایت نمی کند و هر یک در جای خود قرار دارد، تکریم ائمه و امام زادگان هم یک وظیفه است در کنار وظایفی چون قرض الحسنه و کمک به نیازمندان و هیچیک از دیگری کفایت نمیکند و هر کدام در جای خود لازم و ضروری است. لذا ب توجه به این که این فضا برای پاسخ گویی مناسب نمی باشد لطفا سوالات خود را از طریق فرمی که در صفحه اصلی قرار داده شده ارسال فرمایید تا در اسرع وقت ممکن پاسخی کامل و متقن دریافت نمایید.
* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن نظر :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :