امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
672
چرا از ميان كتب آسماني قرآن كريم را انتخاب كرده‎ايم؟

در اسلام تمام كتاب‎هاي انبياء الهي مورد احترام بوده و هيچ مسلماني نه تنها حق توهين به حقيقت اين كتاب‎ها  را ندارد، بلكه ايمان به اين كتاب‎ها از اركان دين اسلام به شمار مي‎آيد. چنانچه خداوند مي‎فرمايد: «بگو ما به خدا ايمان آورده‎ايم و به آنچه بر ما نازل شده و آنچه بر ابراهيم و اسماعيل و اسحاق و يعقوب و پيامبران اسباط بني اسرائيل نازل گرديد و [نيز] آنچه به موسي و عيسي و پيامبران [ديگر] از طرف پروردگار داده شده است. ما در بين آنان فرق نگذاشته و در برابر فرمان خدا تسليم هستيم.[1] لكن با همه اينها به دلايل زير نمي‎توان از آموزه‎هاي غير قرآن به عنوان كتاب آسماني استفاده نموده و كتاب‎هاي موجود در دست يهوديان و مسيحيان به اسم تورات و انجيل و يا هر كتابي ديگري را به عنوان كتاب الهي و ديني پذيرفت.
1. دليل اول اينست كه تمام كتاب‎هاي انبياء گذشته يا خود به خود به مرور زمان از بين رفته‎اند و يا اينكه دچار تحريف شده و كاملاً توسط مغرضان و منحرفان به كتاب غير آسماني و غير الهي تبديل گشته‎اند و لذا اگر دليل ديگري هم وجود نمي‎داشت با وجود اين واقعيت، تمسك به اين كتاب‎ها به حكم عقل نادرست و غير معقول بود.
2. چون تمام كتاب‎هاي آسماني از طرف خداوند آمده و با آمدن كتاب بعدي كتاب قبلي منسوخ مي‎گرديده است، پس با توجه به اينكه آخرين كتاب خداوند قرآن كريم مي‎باشد. تمام كتاب‎هاي گذشته طبق اين قاعده منسوخ گرديده‎اند. بنابراين اگر كتاب‎هاي واقعي انبياء گذشته وجود هم مي‎داشتند با وجود قرآن كريم كه كامل‎ترين و آخرين كتاب الهي مي‎باشد، باز هم صلاحيت و شايستگي براي هدايت بشر را در اين عصر و زمان نداشتند.
علاوه بر اينها جامعيت قرآن كريم در ابعاد گوناگون و پاسخ دهندگي كامل آن به نيازمندي ‎هاي معنوي، اخلاقي، عبادي، اقتصادي و ... و همچنين معجزه بودن و بقاء احكام آن تا روز قيامت، اقتضاء مي‎كند كه بشر اين كتاب را به عنوان كتاب ديني بپذيرد تا از راهنمايي‎ها و آموزه‎هاي آن به سعادت دنيا و آخرت نائل گردند.

پي نوشت:
[1] . بقره / 136.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :