امروز:
يکشنبه 2 مهر 1396
بازدید :
782
چرا اسلام در خاور میانه و آسیا گسترده شده است و اروپا کمتر به این دین گرایش دارد؟

پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ دعوت خود را در شهر مکّه آغاز کرد و پس از سیزده سال دعوت و تبلیغ به خاطر فشارهای مشرکین با یاران اندک خود به شهر یثرب (مدینه امروزی ) هجرت فرمود. بنای کار پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ بر این بود که با گروه ها و قبایل مختلف پیمان صلح منعقد می فرمود و تا وقتی که تعرضی از آنان انجام نمی گرفت، پیامبر نیز پیمان را محترم می شمردند امّا بسیاری از قبایل به تحریک مشرکان نقض پیمان کرده و پیامبر به جنگ با آنان برخاست که در نتیجه این جنگ ها عدّه ای فرار کرده و عدّه ای کشته شدند ولی باقی مانده آن ها اسلام اختیار نمودند منطقه یمن با تلاش مبلغان سخت کوش اسلام به ویژه علی بن ابیطالب ـ علیهم السلام ـ پذیرای اسلام گردید و پادشاه حبشه با منطق متین جعفر بن ابیطالب از نصرانیت خود دست کشید و طولی نکشیدکه شرک و بت پرستی از منطقه حجاز و پس از آن از عربستان رخت بر بست در سال 15 هجری لشکری بزرگ از مسلمانان دژهای محکم و سربازان قدرتمند یزدگرد سوم ساسانی (پادشاه ایران) را شکست داد و از آن جا که مردم در طول سال ها حکومت ساسانی ظلم و ستم فراوانی را تحمل کرده بودند و از طرفی بزرگان دینی (دین زرتشت) را عامل این ظلم ها می دانستند با آغوشی باز پذیرای اسلام شدند و طولی نکشید که اسلام در منطقه آسیا (خاور میانه) مرزهای پاکستان کنونی را پشت سر نهاد، همزمان با این گستردگی در منطقه آسیا در آفریقا نیز مسلمانان فتوحات زیادی به دست آوردند. در اروپا نیز در همان قرون اول اسپانیا و پرتغال امروزی بخش هایي از فرانسه، قسمت عمده منطقه بالکان و به طور کلّی اروپای جنوب غربی و جنوب و شرق اروپا در اختیار مسلمانان قرار گرفت.
در دوره های بعد، اسلام توسط جهان گردان و بازرگانان مسلمان به پاکستان و هند و مالزی و اندونزی و مناطق دور دست آفریقائی راه پیدا کرد. مسلمانان هیچگاه عقیده خود را بر ملل دیگر تحمیل نکردند، بلکه حتی در فتوحات و چه پس از آن، غیر مسلمانان تحت تأثیر آموزه های متقن اسلام و اخلاق و رفتار مسلمانان قرار گرفته و متمایل به اسلام گردیده اند.
اما به هر حال کشورهای اسلامی که امروز در جغرافیای دینی وجود دارند مستقل از مناطقی است که در برخی از این مناطق اسلام با فتوحات نظامی گسترش پیدا کرده و در برخی دیگر، اسلام بدون جنگ نفوذ نموده است. از جمله عواملی که مانع گسترش سریع اسلام در اروپا گردید به طور خلاصه عبارتند از:
1ـ در اروپای آن زمان دین مسیحیت حکومت می کرد و با این که این دین تحریف شده بود ولی منشأ الهی داشت. بر خلاف مناطق آسیائی و آفریقائی که ادیان محلّی و خرافی نفوذ داشتند که به محض اطلاع پیروان آن ها از اسلام و عقاید اسلامی، توان مقابله با اسلام گرائی را نداشتند اما حکومت های اروپایی وابستگی شدیدی به کلیسا داشته اند.
2ـ آزادی بی حد و حساب مبلغان مسیحی در مناطق مسلمان نشین اروپا باعث کند شدن گسترش اسلام در این مناطق به شمار می آید.
3ـ نسل کشی گسترده مسلمانان توسط مسیحیان و تبعید اجباری مسلمانان به مناطق آفریقائی به طوری که مورخان تلفات این نسل کشی ها را فقط در اندلس سه میلیون نفر ذکر کرده اند.
4ـ فاصله گرفتن مسلمانان از ارزش های معنوی و فضیلت های قرآنی و توطئه استعمار در دور کردن قرآن از جوامع اسلامی و ایجاد مسلک ها و مذهب های ساختگی.
5ـ ممنوعیت تبلیغات دینی مسلمانان در سراسر اروپا که این روند تاکنون در اشکال و ابعاد مختلف ادامه دارد.
6ـ اعمال فشارهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... بر ضد مسلمانان از طرف حکومت های اروپائی.[1]
با وجود این همه موانع نفوذ اسلام در اروپا در یک صد سال اخیر به خصوص بعد از جنگ جهانی دوم با مهاجرت مسلمانان به مناطق مختلف اروپائی شدت گرفته و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شتاب آن چند برابر شده است. مسلمانان آلبانی، بوسنی و هرز‌گوین و کوزوو که صدها سال زیر چکمه نظامیان کلیسا یا کمونیسم بوده اند و کشورهای باصطلاح متمدن غربی وحشیانه ترین رفتارها را با آنان داشته اند، هم اکنون خواهان نقش موثر (با نسبت جمعیتی خود) در حکومت هستند.[2] و در سایر کشورهای اروپائی از قبیل انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، سوئد، بلژیک، اسپانیا، اتریش، سوئیس، هلند، دانمارک و ... بر خلاف ادّعای جناب پاپ کنونی بدون این که شمشیری به دست گرفته شود مسلمانان از جمعیت انبوهی برخوردارند.[3]
و در برخی از کشورها علی رغم فشارهای شدید قوای دولتی بر ضد مسلمانان 20 درصد جمعیت را به خود اختصاص داده و تقریباً در همه کشورهای اروپائی مسلمانان از مراکز اسلامی و مساجد و دیگر مجتمع های مذهبی برخوردارند در ایام مذهبی فعالیت های گسترده ای دارند و همه ساله تعداد نسبتاً زیادی از مردم عادی، تحصیل کرده ها و اندیشمندان و دانشمندان پس از مطالعه و تفکر، دین اسلام را برای خود انتخاب می کنند و به همین جهت است که پروفسور اشتاین باخ محقق آلمانی اعلام کرد: «آینده اروپا هم چون گذشته اش نیست. ادیان جهان، به ویژه اسلام در آینده نقش موثری خواهند داشت.»[4] طبق آمارها هم اکنون جمعیت مسلمانان در اروپا (تا آخر قرن بیستم / 1999 میلادی) بالغ بر 62 میلیون نفر می باشد که پس از مسیحیت بزرگترین جمعیت را تشکیل می دهد.

معرفي منابع جهت مطالعه بیشتر:
1ـ دایره المعارف بزرگ اسلامی، جلد دهم.
2ـ اسلام و مسلمانان در انگلستان تألیف فهيمه وزیری، انتشارات بوستان کتاب، قم.
3ـ اسلام و مسلمانان در فرانسه.
4ـ تاریخ اسلام (پژوهش دانشگاه کمبریج، با ترجمه احمد آرام) انتشارات امیر کبیر.

پي نوشت ها:
[1] . جهت اطلاع ر.ک: تمدن اسلام و عرب، تهران، امیر کبیر، ص318 به بعد و جغرافیای جهان اسلام، غلام رضا گلی زواره، قم، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، اول، 1385، ص 414.
[2] . ترجمه مهذب، سید احمد، امروز مسلمین یا عالم نو اسلام، تهران، شرکت طبع کتاب، 1321، ص 40.
[3] . رک: گلی زواره، غلامرضا، سرزمین اسلام بخش اروپا، جغرافیای جهان اسلام، قم، بوستان کتاب، سوم، 1380، ص 489.
[4] . ماهنامه رایزنی جمهوری اسلامی ایران و آلمان، 5 مرداد، 1379.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :