امروز:
پنج شنبه 27 مهر 1396
بازدید :
742
من مدتی پیش در تلویزیون با تمدن مایا که هزاران سال پیش در آمریکای جنوبی زندگی می کرده اند آشنا شدم و با توجه به این که این تمدن به نسبت زمان خود پیشرفته و دارای اهرامی بزرگتر از اهرام مصر بوده اند که اروپاییان وقتی آن جا را کشف می کنند از روی نفهمی در بزرگترین... .

در قرآن کریم و احادیث معصومین ـ علیهم السلام ـ از تمدن «مایا» و هر تمدن دیگری در قاره آمریکا نام برده نشده است. این تمدن احتمال دارد متعلق به یکی از دوران های سه گانه بشر بر روی کره زمین باشد.
1ـ ممکن است این تمدن متعلق به نوع بشری باشد که در ادوار قبل از دوران نوع بشر امروزی بوده اند. قرآن کریم و سایر کتاب های آسمانی از حیات اجتماعی و دینی انواع انسان هایی که پیش از دوران نوع انسان های امروزی در زمین ساکن بوده اند سخني نگفته اند.[1]
2ـ ممکن است این تمدن مربوط به نوع انسان های همین دوران فعلی باشد که قبل از زمان حضرت نوح ـ علیه السلام ـ در آن سرزمین به سر می برده اند. و بر طبق روایتی که از امام باقر ـ علیه السلام ـ نقل شده قبل از حضرت نوح ـ علیه السلام ـ تمام مردم یک امت بوده اند و بر فطرت الهی بدون اختلاف زندگی می کرده اند که نه گمراه بوده اند و نه هدایت شده و فرستادن انبیا بعد از آنی که در بین آنان اختلاف ایجاد شده، آغاز گردیده است.[2] آیه شریفه که می فرماید: «کانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللّهُ النَّبِيِّينَ مُبَشِّرِينَ وَمُنذِرِينَ...؛ مردم در آغاز یک دسته بودند سپس خداوند پیامبران را بر انگیخت تا مردم را بشارت و بیم دهند»[3] بر همین مطلب دلالت دارد. یعنی قبل از آن در بین آنان اختلافی وجود نداشته و به تدریج جوامع همواره اختلافات و تضاد ها در بین آنان به وجود آمده و خداوند پیامبران را همراه با شریعت برای رفع اختلاف و هدایت آنان فرستاده است.[4]
3ـ اما اگر این تمدن از انسان های بعد از حضرت نوح ـ علیه السلام ـ در آن سرزمین به جا مانده باشد به دلایل زیر باید از هدایت گر الهی برخوردار بوده باشد هر چند در قرآن و روایات به این مطلب اشاره ای نشده است.
الف: قرآن بر این مطلب صراحت دارد که انبیاء خدا زیاد بوده اند در روایت از پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل شده که در حدود صد و بیست و چهار هزار پیامبر برای هدایت بشر فرستاده شده است.[5] ولی در قرآن قصه همه آنان بیان نشده چنان چه خداوند می فرماید: «پیش از تو پیامبرانی فرستاده ایم، داستان بعضی را برایت گفته ایم و داستان بعضی را نگفته ایم».[6] در قرآن از میان این صد و بيست و چهار هزار پیامبر فقط به نام ها و قصه های بیست و شش پیامبر تصریح شده و عده اندکی را با کنایه و توصیف بیان نموده است.
ب: با توجه به این که در قرآن آمده است که «هر قومی را هدایت گری است».[7] و نیز آمده که «هر امتی را پیامبری بود و چون پیامبرشان بیامد کارها میان شان به عدالت فیصله یافت و مورد ستم واقع نشدند».[8] تمام امت های بعد از حضرت نوح باید از هدایت گر الهی برخوردار بوده باشد.
ج: لطف و عدالت خداوند تبعیض در بین امت ها و اقوام را در حوزه هدایت و ارسال پیامبران بر نمی تابد. بنابر این اگر در آن سرزمین بندگان خدا زندگی می کرده اند با دلایل فوق همزمان با اقوام سرزمین های دیگری که پیامبر داشته اند، باید دارای پیامبر و حجّت خداوند بوده باشند.

معرفي منبع جهت مطالعه بیشتر:
1ـ نبوت، تالیف مرتضی مطهری.

پي نوشت ها:
[1] . طباطبائی، محمد حسین، المیزان، ترجمه موسوی همدانی، قم، انتشارات جامعه مدرسین، پنجم 1374 ش، 2/167.
[2] . طباطبائی، محمد حسین، المیزان، قم، موسسه نشر اسلامی، بی تا، 2/142.
[3] . بقره / 213.
[4] . ترجمه المیزان، پیشین، 2/167.
[5] . المیزان، 2/142.
[6] . غافر / 78.
[7] . رعد / 7.
[8] . یونس / 47.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :