امروز:
سه شنبه 4 مهر 1396
بازدید :
520
مفهوم تثليث در مسيحيت و قرآن و روايات چيست؟

تثليث در مسيحيت به اين معني است كه پدر (خدا)، پسر (حضرت عيسي ـ عليه السّلام ـ) و روح القدس هر كدام به تنهايي خداي واحد هستند و نيز هر سه با هم نيز خداي واحد مي باشد. اين آموزه در اناجيل چهارگانه مسيحيان به چشم نمي خورد و فقط در ابتداي انجيل يوحنا مطلبي به اين گونه كه «كلمه خدا بود ... و كلمه جسم گرديد و ميان ما ساكن شد» اشعار بر خدا بودن حضرت مسيح دارد. انديشه تثليث توسط پولس پايه گذاري گرديد و توسط نامه هاي او در عهد جديد ريشه دوايند و سال ها بزرگان و متكلمان مسيحيت در اين مسئله اختلاف نظر داشتند تا اينكه در سال 325 ميلادي امپراطور تازه مسيحي شدة روم بنام قسطنطين شورايي را براي رفع اين منازعه تشكيل داد. در اين شوراي كه بنام «نيقيه» معروف است نمايندگان كليساهاي ممالك مختلف شركت كرده بودند و بعد از گفتگوهاي زياد اعتقاد نامة نيقيه به طرفداري تثليث تصويب گرديد و تمام مسيحياني كه مخالف با تثليث بودند در اين اعتقاد نامه مورد لعن قرار گرفتند.
در قرآن كريم تثليث نصاري با تمام شكل‎هاي آن موجب كفر دانسته شده چنانچه در آيات 72 و 73 سوره مائده مي فرمايد: «آناني كه مسيح بن مريم را خدا مي پندارد كافر شدند و نيز آناني كه مي گويند خدا يكي از سه تا است نيز كافر شدند.» در اين دو آيه شريفه هم بطلان اينكه حضرت مسيح ـ عليه السّلام ـ به تنهايي خدا است و هم بطلان اينكه، خدا، حضرت مسيح و روح القدس با هم يك خدا است بيان شده است. بنابر نقل بحارالانوار، ج9، ص 82 مفسرين در تفسير آيات 116 و 117 سوره مائده گفته اند كه برخي از مسيحيان اعتقاد به تثليث در قالب خدا، حضرت مسيح و حضرت مريم ـ عليه السّلام ـ داشته اند. اما متكلمين نصاري معتقد بوده اند كه خداوند داراي يك جوهر و سه اقنوم (پدر، پسر و روح القدس) مي باشد.
روايات معصومين ـ عليه السّلام ـ نيز به پيروي از قرآن كريم تمام انواع تثليث نصاري را بازگو نموده و آنها را باطل و موجب كفر و مخالف معيارهاي عقلي شمرده اند. مثلاً امام باقر ـ عليه السّلام ـ بنابر آنچه كه در بحارالانوار، ج9، ص 211، نقل شده است در بيان آيه 31 سوره توبه مي فرمايد: «نصاري حضرت مسيح را خدا پنداشته و برخي او را پسر خدا پنداشتند و طائفه ديگري گفتند كه «ثالث ثلاثه» و در اين عقايد از احبار و راهبانشان اطاعت كردند و طاعت خدا را رها كردند. در حاليكه آنان امر نشده بودند مگر اينكه خداي واحد را كه معبودي جز او نيست عبادت كنند».

معرفی منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. عيسي ـ عليه السّلام ـ پيام آور اسلام، تأليف دكتر احمد بهشتي.
2. تاريخ جامع اديان، تأليف جان باير ناس (ترجمه علي اصغر حكمت)

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :