امروز:
يکشنبه 30 مهر 1396
بازدید :
601
آیا امامان معصوم(ع)، پیامبر اسلام(ص)و حضرت فاطمه(س) هم جزو یاران سیصد و سیزده نفری امام زمان(ع) هستند؟

بر اساس عقايد شيعه امام زمان(ع) بعد از دو غيبت که يکي معروف به غيبت صغري بود و ديگري معروف به غيبت کبري است ظهور خواهند کرد و با ظهورشان جهان را از ظلم و ستم و بيدادگري نجات خواهند داد و حکومتي جهاني بر اساس آيين اسلام و احکام قرآن تشکيل مي دهند. بر اساس روايات اسلامي امام زمان(ع) را هنگام ظهور تعدادي از ياران و اصحاب خاص آن حضرت ياري مي رسانند که تعدادشان سیصد وسیزده نفر به تعداد اصحاب حاضر درجنگ بدر مي باشد.[1]
اين تعداد از خواص حضرت بوده که در تشکيل حکومت، حضرت را ياري نموده و جزو کارگزاران و فرماندهان حضرت خواهند بود. و بعد از آن پيامبران(ع) و طرفداران حضرت، لحظه به لحظه افزوده مي شوند.
محمد بن مسلم از امام محمد باقر ( عليه السلام ) نقل کرده است که فرمود: «اول کسي که از طرف خدا با او بيعت مي کند جبرئيل است و نيز از مردم، سیصد وسیزده نفر با او بيعت خواهند کرد».[2]
با مراجعه به روايات، نام بعضي از پيامبران الهي را مي توان يافت که در حکومت حضرت مهدي(ع) حضور خواهند داشت: مهمترين آنان حضرت عيسي ( عليه السلام ) است. بنابر روايات شيعه و سني در زمان ظهور، حضرت عيسي(ع) نزول خواهد کرد و پشت سر امام عصر(ع) نماز خواهد خواند. در روايتي علاوه بر نام حضرت عيسي ( عليه السلام ) نام حضرت ادريس(ع)، حضرت خضر(ع)و حضرت الياس(ع) نيز آمده است،[3] که در کنار حضرت مهدي(ع) حضور دارند.
هر چند که در روايات به نام افرادي همچون پيامبر اسلام(ص)، امام حسين(ع) و اميرالمؤمنين علی (ع) اشاره شده که در زمان حکومت حضرت ولي عصر(ع) به جهان بر مي گردند يعني رجعت مي کنند و در ادامه حکومت حضرت حجت(ع) به حکومت مي پردازند ولي اين که جزو ياران خاص حضرت بوده باشند در منابع چيزي نقل نشده است و همان طور که اشاره شد فقط روايات به اين نکته اشاره دارند که پیامبر(ص) و ائمه معصومين(ع) از جمله امام حسين (ع) و امام علي (ع) در اواخر عمر امام عصر(ع) رجعت مي کنند و بعد از امام زمان(ع) حکومت آن حضرت را ادامه مي دهند.[4] و هر کدام ساليان طولاني حکومت مي کنند و به اين شکل زمين بعد از ظهور، حيات نو از سر مي گيرد و زندگي انسان معنای واقعی پیدا می کند و ادامه مي يابد.
بنابراين آن چه از روايات درباره اصحاب و ياران امام عصر(ع) وارد شده که ياران اوليه حضرت به تعداد سیصد و سیزده نفر هستند و به مليت ياران حضرت نیز در برخی روایات اشاره شده است، ولي در اين موارد هيچ اشاره اي به حضور پيامبر اسلام (ص)یا امامان معصوم (ع) و به طور کلي به نام و مشخصات هيچ يک از چهارده معصوم (ع ) که از ياران اوليه امام عصر (ع) بوده باشند اشاره نشده است. تنها چیزی که به ان اشاره شده این است که پيامبر اسلام(ص)، حضرت علي(ع)و امام حسين(ع) و شايد تمام ائمه(ع) در اواخر حکومت حضرت حجت(ع) رجعت مي کنند و هر کدام به اندازه کافي در جهان حکومت مي کنند.
همچنین رواياتي که به تفصيل به نام و مشخصات و مليت ياران خاص حضرت يعني سیصد و سیزده نفر پرداخته است مؤيد آن است که ائمه اطهار(ع) جزء سيصد و سيزده نفر نمي باشند.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1ـ موعود شناسي و پاسخ به شبهات، نويسنده:علي اصغر رضواني.
2ـ جوانان و ياوران مهدي  نويسنده:محمد باقر پور اميني.
3ـ عصر ظهور، نويسنده:علي کوراني.
4ـ فصلنامه انتظار، شماره 3.

پي نوشت ها:
[1]. سليمان بن ابراهيم قندوزي، ، ينابيع الموده، قم، دارالاسوه، 1416ق، ج3، ص241.
[2]. علي اصغر رضواني، موعود شناسي، قم، انتشارات جمکران، ص589.
[3]. محمد بن يعقوب کليني، الکافي، تهران، انتشارات آخوندي، 1388، ج1، ص242ـ247.
[4]. محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج53، ص39، ح1 و 2.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :