امروز:
پنج شنبه 27 مهر 1396
بازدید :
562
آيا ظهور امام زمان (عج) همان آخر الزمان است؟

آخر الزمان دو کاربرد معنايي دارد:
1. از زمان پيامبر اكرم ) صلّي الله عليه و آله ( به بعد، آخر الزمان ناميده مي‌شود و به پيامبر(ص) نيز پيامبر(ص) آخر الزمان مي‌گويند.
2. طليعه برپايي قيامت و پايان يافتن دوره زندگي انسان در عالم مادي و مردن همه انسان‌ها و برپايي قيامت. پس از گذشت دوره آخر الزمان، عمر دنيا به پايان خواهد رسيد و همه انسان‌ها مرده ، آن گاه قيامت برپا مي‌شود. آيات قرآن نيز به آن اشاره دارد: «اذا الشمس كورت، و اذا النجوم انكدرت، واذا الجبال سيرت...» در روايات براي دوران آخرالزمان علائم و نشانه‌هايي ذكر شده است و مقصود از اين نشانه‌ها بيان مطالبي است كه قبل از به آخر رسيدن دنيا، محقق خواهد شد مثلاً خود ظهور امام زمان(ع) يكي از علائم است يعني تا حضرت ظهور نكند دنيا به پايان نمي‌رسد و قيامت برپا نمي‌‌‌‌شود.
آقاي دشتي مي‌گويد: آخر الزمان، بخش واپسين دوران را گويند كه به قيامت مي‌پيوندد. اين واژه، اصطلاحي شناخته شده در بين پيروان اديان آسماني است و برگرفته از مضمون مجموعه رواياتي است كه به پيش گويي از روي دادهاي مهم در پايان دوران نسل بشر پرداخته‌اند.[1]
مي‌توان نتيجه گرفت كه آخر الزمان، به زمان پيش از ظهور حضرت مهدي (عج) و هنگام ظهور آن حضرت اطلاق مي‌شود و چون امري نسبي است تعيين دقيق آن ـ مثلاً يك قرن يا دو قرن ـ مشكل است. از اين رو براي آن علايم و خصوصياتي را ذكر كرده اند كه در كتاب هاي حديثي به طور مفصل بيان گرديده است.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1- آخرالزمان درآينه ي روايات.
2- علائم آخر الزمان، نويسنده:محمودي گلپايگان.
3- آخرالزمان در آيينة روايات، نويسنده:جابر رضواني.
4- اوضاع در آخرالزّمان نويسنده:رضا کوشاری

پي نوشت:
[1] . حسين دشتي،  معارف و معاريف، واژة آخرالزمان.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :