امروز:
يکشنبه 2 مهر 1396
بازدید :
1231
سيد فضل الله راوندي
ولادت:
سيد ابو الرضا ضياء الدين، فضل الله بن علي بن عبيد الله حسيني راوندي از علماي نام آور و از مشايخ بزرگ شيعه در قرن ششم هجري به شمار مي آيد. او در يكي از شهرهاي اطراف كاشان به نام راوند و در خانواده اي علاقه مند به خاندان محمد و آل محمد صلي الله عليهم اجمعين به دنيا آمد. از همان كودكي مهر و محبت اهل بيت عليهم السلام را فرا گرفت و تشنه چشمه زلال و آب گواراي علوم و معارف خاندان عصمت و طهارت گرديد.
خاندان:
خاندان وي همه از اهل علم و تقوي بوده اند و شخصيتهاي برجسته اي از ميان اين خاندان برخاسته اند و فرزندان و نسل ايشان عموما از اهل علم و دانش بوده اند كه از جمله آنهاست:
1 - سيد ابو المحاسن، احمد بن فضل الله، عالم و فاضل و قاضي شهر كاشان
2 - سيد عز الدين ابو الحسن علي بن فضل الله راوندي
شخصيت سيد فضل الله راوندي شخصيتي فاضل و دانشمند، عالمي بزرگوار و رئيس مذهب و از برجسته ترين علماي دوران خود به شمار مي رفت. او شخصيتي اديب و شاعري توانا بود كه ديوان شعري نيز از او به يادگار مانده است. او از مشايخ ابن شهر آشوب و منتجب الدين بن بابويه و شيخ محمد بن حسن طوسي، پدر خواجه نصير الدين طوسي و اكثر علماي بزرگ دوران خود بوده است. نام وي پيوسته در كتاب هاي تراجم و علم رجال با احترام ياد مي شود و شخصيت ايشان مورد احترام علماي شيعه است.
سخن بزرگان:
سمعاني در كتاب خود مي گويد:روزي به كاشان رفتم و تصميم به زيارت ابو الرضا فضل الله راوندي گرفتم. وقتي به خانه وي رسيدم، در زدم و منتظر خروج ايشان شدم. در آن هنگام ديدم بالاي درِ خانه اين آيه شريفه را نوشته اند: إنَّما يُريدُ اللّهُ لِيُذهِبَ عَنكمُ الرِّجسَ أهلَ البَيتِ و يُطهِّرَكُم تَطهيراً لحظه اي كه چشمانم به روي مباركش افتاد ديدم ايشان از آنچه تصور مي كردم بسيار بزرگوارتر است. در آن ديدار من برخي احاديث و روايات و بخشي از اشعار وي را از ايشان شنيدم. از جمله اشعاري كه ايشان به خط خود براي من نگاشتند اين ابيات بود:
هل لك يا مغرور من زاجر أو حاجز من جهلك الغامر
أمس تقضي و غد لم يجيء و اليوم يمضي لمحة الباصر
فذلك العمر كذا ينقضي ما أشبه الماضي بالغابر
يعني: اي فريفته دنيا آيا چيزي تو را بيدار مي كند؟ و آيا مانعي در برابر درياي جهل تو وجود دارد؟ ديروز گذشت و فردا هنوز نيامده است. و امروز هم با يك چشم به هم زدن مي گذرد. و عمر اين گونه به پايان مي رسد. چقدر گذشته به آينده شباهت دارد.
عماد كاتب درباره ايشان مي گويد: سيد فضل الله راوندي شخصيتي كم نظير و داراي نسبي شريف و اخلاقي بزرگوار بود. وي از قدماي علما و دانشمندي فاضل و داراي چهره اي جذاب و با ابهت و صاحب سخني زيبا بود. او واعظي بزرگ و داراي خطي خوش و تأليفاتي فراوان بوده، مورد احترام مردم و از رزق و روزي خوبي نيز بهره مند بود. در سال 533 هجري در دوران كودكي من و برادر كوچكم در مدرسه مجديه در شهر كاشان درس مي خواندم. در آن زمان مي ديدم كه آن سيد بزرگوار به مدرسه مي آمدند و در آنجا درس اخلاق مي دادند. جمعيت فراواني از مردم عادي و علماي بزرگ نيز پاي درس ايشان حاضر مي شدند. بعدها در اصفهان با فرزندش احمد دوست شدم و از طريق ايشان بهتر با تأليفات و مقام علمي پدر بزرگوارش آشنا گشتم.
اساتيد:
وي از محضر اساتيد و علماي فراواني نيز بهره برده مانند:
1 - امام شهيد عبد الواحد بن اسماعيل روياني
2 - سيد ابو البركات محمد بن اسماعيل حسيني مشهدي
3 - سيد مرتضي بن سيد داعي حسيني
4 - ابو الحرب المنتهي بن سيد داعي حسيني
5 - سيد علي بن ابو طالب حسني
6 - شيخ بارع، حسين بن محمد بن عبد الوهاب بغدادي
7 - علي بن علي بن عبد الصمد و برادرش محمد بن علي
8 - ابو عبد الله جعفر بن محمد دوريستي
9 - ابو جعفر، محمد بن علي بن حسين مقري نيشابوري
شاگردان:
علماي بزرگي در محضر او تربيت شده اند كه هر يك ستاره اي هستند در آسمان پر فروغ تشيع مانند:
1 - ابن شهر آشوب مازندراني
2 - شيخ منتجب الدين بن بابويه قمي
3 - شيخ محمد بن حسن طوسي پدر خواجه نصير الدين طوسي
4 - سيد ناصر الدين ابو المعالي محمد بن حسين بن محمد حمداني
5 - شيخ قوام الدين محمد بن محمد بحراني
6 - شيخ تاج الدين محمد بن محمد شعيري
تأليفات:
او داراي تأليفات ارزشمندي است مانند:
1 - كتاب النوادر
2 - ضوء الشهاب في شرح الشهاب
3 - الأربعين في الأحاديث
4 - التفسير
5 - ديوان اشعار
رحلت:
سرانجام پس از عمري خدمت به اسلام و علوم و معارف آل محمد صلي الله عليهم اجمعين، اين عالم انديشمند در حدود سال 570 هجري در شهر كاشان ديده از جهان فرو بست و به ديار دوست شتافت.
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :