امروز:
شنبه 1 مهر 1396
بازدید :
596
اين عكسهايي كه از معصومين در بازار موجود است آيا واقعي هستند و آيا در آن زمان نقاشي آنها را كشيده‌اند و آيا شكل ائمه ـ عليهم السّلام ـ اين طور بوده است؟

بدون شك از ائمه اطهار (ع) هيچ عكسي به دست نيامده است . و البته اين امر تا حدي طبيعي هم مي باشد چرا كه اولا: از زمان ايشان تا كنون مدت بسيار زيادي گذشته است و اگر هم از ايشان نقاشي و تصويري بوده به كلي از بين رفته است[1] و ثانيا در اسلام نقاشي چندان مورد سفارش نبوده است بلكه برعكس در دستورات ديني رواياتي در نهي از تصوير وارد شده است. عكسهاي موجود در بازار اگر مطابق با چيزي است كه مورخين توصيف و نقل كرده‌اند، مي‌توان گفت تا حدودي بيان گر واقعيت هستند و اگر مطابق نباشد نمي توان به آنها با ديد واقعي نگاه كرد.
مورخين شمايل حضرت علي ـ عليه السّلام ـ را چنين توصيف كرده‌اند: آن حضرت داراي چهره‌اي نوراني بوده رنگ پوست ايشان گندم‌گون بوده، ريش و محاسن شريفش زياد و انبوه بوده است، قد آن حضرت نسبتاً كوتاه بوده است و جلوي سر نسبتاً كم مو و داراي بازوان تنومند و بزرگ بود[2]...
نتيجه: هيچ گونه انگيزه و مدركي موجود نيست كه شخصي شكل ائمه ـ عليهم السّلام ـ را در آن زمان كشيده باشد، و عكسهاي موجود در بازار اگر مطابق با آن چه مورخين توصيف و نقل كرده‌اند باشد، مي‌توان گفت تا حدودي بيان گر واقعيت هستند و اگر مطابق نباشد غير واقعي هستند.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. زندگاني چهارده معصوم، نويسنده:حسين عمادزاده.
2. منتهي الامال، نويسنده:شيخ عباس قمي.

پي نوشت ها:
[1] به جز تصوير رسول خدا (ص) كه گويا در سنين جواني بر روي پوستي ترسيم شده است و در يكي از موزه هاي خارج نگهداري مي شود واين  تصوير آن در بازار موجود است.
[2] . ابن سعد، طبقات الكبري، بيروت، دارالكتب العلميه، چاپ دوم، 1418ق، ج3، ص18ـ20.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :