امروز:
دوشنبه 3 مهر 1396
بازدید :
713
ابن شهر آشوب از كتاب محمد بن اسحاق روايت كرده كه بعد از حضرت رسول اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ كسي با عظمت‌تر و باشرافت‌تر از امام حسن مجتبي ـ عليه السّلام ـ نيست، آيا اين روايت از نظر سند صحيح است، آن را توضيح دهيد؟

متني كه در سوال آورده شد در مناقب آمده است[1] و از يك مورخ نقل شده است و ظاهر عبارت كتاب نشان مي‌دهد كه نظر شخص مورخ معروف، محمد ابن اسحاق است كه مطالب ديگري را هم به آن اضافه كرده است.
واضح است كه اين سخن نظرشخصي او مي باشد و نياز به توجيه و سازگار نمودن با روايت‌هاي ديگر ندارد. در نزد شيعيان اجماعي است كه پس از نبي گرامي اسلام (صلي الله عليه و آله ) امير مؤمنان ـ عليه السّلام ـ  برترين خلق خدا مي باشد .
در اين باره به رواياتي اشاره مي شود : در عيون اخبار الرضا ـ عليه السّلام ـ از آن حضرت و او از پدرانش و آنها از رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ نقل نموده است :  حسن و حسين بهترين اهل زمين بعد از من و پدرشان هستند.[2]
و در قرب الاسناد به سند صحيح از امام رضا ـ عليه السّلام ـ آمده است: ايمان بنده‌اي كامل نمي‌شود، مگر اين كه بداند براي آخرين امام جاري است؛ همانند آن چه براي اولين امام جاري است، در حجت بودن و داشتن حق اطاعت و حلال و حرام و براي محمد و علي ويژگي خاص آن دو (به جاي خود محفوظ) است.[3]
آن چه در پايان قابل ذکر است اين است که: عبارت در متن سوال يک متن تاريخي است نه روايت. آن چه در مورد مراتب امامت و ولايت آمده است، همان است که بيان شد. يعني امام علي(ع) در ميان امامان از مراتب بالاتري برخوردار است.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1ـ منتهي الآمال، محدث قمي.
2ـ شرح نهج البلاغه، ج1، علامه جعفري.

پي نوشت ها:
[1] . ابن شهر آشوب، مناقب آل ابي طالب، قم، مصطفوي، بي‌تا، ج4، ص7.
[2] . مجلسي، محمدباقر، بحارالانوار، تهران، اسلاميه، 1388ق، ج26، ص272.
[3] . بحارالانوار، همان، ج25، ص353.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :