امروز:
سه شنبه 25 مهر 1396
بازدید :
920
نام دو خطبه اي كه در نهج البلاغه بدون نقطه و الف هستند را بنويسيد؟

در پاسخ بايد گفت كه اين دو خطبه در نهج البلاغه نيامده است و در ميان انبوه سخنان شيواي علوي كه در لابلاي كتب و دفاتر جامانده به ما رسيده است، نكته ديگركه اشاره بدان نيز مناسب است و آن اينكه با جستجو در خطبه هاي امير مؤمنا ، دو خطبه بدون نقطه يافت شد:
امّا نام و نشاني خطبه ها، خطبة بدون الف در متن روايت به «خطبه مونقه» ناميده شده  است، مونقه به معني زيبا و جذاب است. امّا دو خطبة بدون نقطه به هيچ نامي معرفي نگرديده و به لسان پژوهندگان كلام علوي به «خطبه بدون نقطه» مشهور شده است و شايد همين بي نامي  مايه براي توهّم برخي گرديده است  كه اين دو را ، يك خطبه دانسته اند .
در دسترس ترين كتاب كه اين خطبه ها را با تحقيق مفصّل نقل كرده است كتاب دو شاهكار علوي است كه در آستانه چاپ است و مصدرهاي متعدّدي براي آن آورده است كه به برخي از آنها در ذيل اشاره مي شود:
برخي از مصادر در خطبه مونقه (بدون الف):
1. المصباح، تقي الدين ابراهيم كفعمي، م 900 هـ ، (معروف به مصباح كفعمي)، چاپ بيروت، اعلمي، ص 849.
2. شرح ابن ابي الحديد، م قبل از 656 قمري بر نهج البلاغه، ج 19، ص 140.
3. بحارالانوار، ج 77، ص 342.
4. نهج السعادة (مستدرك نهج البلاغة)، شيخ محمدباقر مهدوي، ج 1، ص 92.
و... .
و خطبه بدون نقطه مشهور را صاحب نهج السعادة بعد از نقل خطبه مونقه آورده است. (ج 1، ص 100) و خطبة بدون نقطة غير مشهور به آخر كتاب ترجمه نهج البلاغه مرحوم حاج ملافتح الله كاشاني ملحق شده است. (ترجمه نهج البلاغه، ملا فتح الله شريف كاشاني، آخر، ج 2، چاپ سنگي، قطع رحلي، خطاط: محمدحسن گلپايگاني).
اين خطبة سومي به طور كامل در مجله علوم حديث، شمارة 29 (پاييز 82)، ص 130 درج شده است.
بنابراين، خطبه بدون الف كه موسوم به «مونقه» است مصادر متعدّدي دارد و خطبه بدون نقطه نقل مشهورش در چند كتاب ياد شده و به طور كامل در نهج السعاده آمده است و نقل غيرمشهور آن را هم مجله علوم حديث درج كرده است.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1ـ دو شاهكار علوي.
2ـ مجله علوم حديث، شماره 29.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :