امروز:
يکشنبه 2 مهر 1396
بازدید :
602
در حاشيه مفاتيح الجنان دعايي براي پسردار شدن هست كه در آن جا آمده كه بايد نام پسر را محمد بگذاريد؛ آيا اگر نام ديگري انتخاب شود خداوند او را از طرف مي گيرد؟

خداوند متعال نسبت به بندگانش بسيار مهربان و رئوف است و نسبت به نعمت هايي هم كه به بندگان عطا مي كند بسيار كريم و بخشنده است. چرا كه خود در قرآن مي فرمايد: «... وَ كَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا ؛[1] خداوند آمرزنده و مهربان است.»
در حاشيه كتاب شريف مفاتيح الجنان، دعايي براي پسردار شدن وارد شده كه در پايان آن مرحوم شيخ عباس قمي به نقل از حضرت امام صادق ـ عليه السلام ـ گفته است: پس اگر او را محمد نام گذارد پس مبارك باشد و اگر نام نكند خدا اگر بخواهد از او بگيرد و اگر بخواهد به او ببخشد.
از روايت منقول چنين بر نمي آيد كه حتماً و بايد نام فرزند را محمّد بگذارند، گرچه بهتر و مبارك آن است كه نام او را محمد بگذارند و افزون بر اين امام ـ عليه السلام ـ نفرموده حتماً خداوند فرزند را (اگر محمد نام نگذارند) از
آن ها مي گيرد؛ بلكه فرموده اگر خدا خواهد بگيرد و اگر خواهد ببخشايد. همانطور كه براي هر فرزند ديگري هم به همين صورت است و اختيار بقا و فناي هر موجودي در دست خداست.
بنابراين، لازمة لطف، مهرباني، كريم بودن و بخشندگي خداوند متعال اقتضا مي كند كه نعمت هايش را بر بندگان استمرار دهد، مگر آن كه مصلحتي در كار او باشد.
البته، پدر و مادر مي توانند براي دفع و رفع بلاها و شر شياطين انسي و جني و... و نيز براي سلامتي و سعادتمندي فرزند خويش، اموري كه در روايات اسلامي وارد شده مثل عقيقه، دادن صدقه، تربيت صحيح و اسلامي، و... را انجام دهند.[2]

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1ـ مرحوم مجلسي، حلية المتقين، تهران، كتابفروشي اسلاميه، بي تا.
2ـ محمدتقي جعفري، تعليم و تربيت اسلامي، تهران، پيام آزادي، چاپ اول، 1378 ش.
3ـ رضا فرهاديان، مباني تعليم و تربيت در قرآن و احاديث، قم، انتشارات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، چاپ اول، 1378 ش.

پي نوشت ها:
[1] . نساء/97.
[2] . براي آگاهي بيشتر ر.ك: قمي، عباس، مفاتيح الجنان، قم، مطبوعات ديني، چاپ سوم، 1379ش، ص837.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :